Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nderojmë kujtimin e të ndjerëve

Foto: arkiv

Të shtunën para Rrëshajave, Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e të krishterëve ortodoksë të ndjerë. Këtë vit, kjo ditë bie më 3 qershor. Ditën e të ndjerëve, kambana bie me zi - me një goditje të matur për të kujtuar të gjallët të respektojnë të vdekurit. Ata që vajtojnë vdekjen e të dashurve të tyre vizitojnë varrezat, ndezin qirinj, vendosin lule, derdhin verë mbi varre, djegin temjan mbi to, sjellin grurë në kishë dhe varreza dhe si shprehje besimi në ringjallje, thyejnë bukën dhe shpërndajnë atë që është sjellë në emër të të ndjerit për t’u kujtuar me lutje: “Zoti të faltë”. Në tryezat përkujtimore u shtohen qershitë – fruta më e pëlqyer i kësaj periudhe.


Më shumë nga rubrika

Sot është Dita Botërore e SIDA-s

Bullgaria shënon Ditën Botërore të SIDA-s me një sërë iniciativash. Dita shënohet që nga viti 1988 me iniciativën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë me qëllim që të përqendrohet vëmendja e shoqërisë në përhapjen e sëmundjes, si dhe për të..

botuar më 23-12-01 6.15.PD

Parashikimi i motit për 1 dhjetorin 2023

Ditën e premte do të mbajë mot me vranësira dhe mjegull në rajonet më të ulëta. Përmirësim i përkohshëm i dukshmërisë do të ketë rreth mesditës, kur do të shfaqet edhe dielli. Do të jetë e ngrohtë për muajin dhjetor. Në Bullgarinë Lindore dhe në..

botuar më 23-11-30 7.15.MD

Nga 1 dhjetori pa makina të vjetra në qendër të Sofjes

Nga 1 dhjetori 2023, në qendër të Sofjes do të hyjë në fuqi një zonë me emetim të ulët, e cila do të jetë në fuqi deri më 28 shkurt 2024, në të ashtuquajturën "unazë e vogël", transmetoi BNR - Radio Sofja. Në kryqëzimet ku hyhet në “unazën e vogël”..

botuar më 23-11-30 6.28.MD