Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Specov kthehet në postin e drejtorit të Agjencisë Kombëtare të të Ardhurave

Rumen Specov
Foto: BGNES

Rumen Specov është riemëruar si drejtor ekzekutiv i Agjencisë Kombëtare të të Ardhurave, vendosi kabineti. Shefi i mëparshëm i departamentit, Boris Mihajllov, i cili ishte një nga emërimet e para të qeverisë së përkohshme të Gëllëb Donev, është shkarkuar për shkak të përkeqësimit të grumbullimit të të ardhurave nga TVSH-ja, informoi gazetarja e BNR, Marta Mlladenova.

Lirimi i Specov nga kabineti i Donev më parë gjithashtu ishte argumentuar me një grumbullim të përkeqësuar të të ardhurave, por vetë Specov i përcaktoi arsyet si politike. Gjatë emërimit të mëparshëm të ish-kampionit republikan në bodybuilding, u shfaq informacioni se Specov i ka shitur një kompani me borxhe të mëdha një personi analfabet, për të cilën ishte caktuar një inspektim, i cili përfundoi pa rezultat.

Më shumë nga rubrika

Parlamenti miratoi blerjen e makinave të reja luftarake nga SHBA

Deputetët më në fund kanë miratuar projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes ndërkombëtare midis Bullgarisë dhe SHBA-së për blerjen e makinave të reja luftarake Stryker për këmbësorinë, njoftoi reporteri i BNR, Daniell Inkov. Me votat e..

botuar më 23-12-01 5.31.MD

Bullgaria merr pjesë në një stërvitje të NATO-së për mbrojtjen kibernetike

Bullgaria merr pjesë në edicionin e pesëmbëdhjetë të stërvitjes kibernetike të NATO-së, Koalicioni Kibernetik 2023, i cili është ndër trajnimet më të mëdha kibernetike në botë, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Më shumë se 1000 njerëz nga më shumë se..

botuar më 23-12-01 3.47.MD

Presidenti ukrainas i kërkoi Bullgarisë më shumë raketa dhe predha

Presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski bisedoi në telefon me kryeministrin bullgar Nikollaj Denkov, shkruan në profilin e Zelenskit në rrjetin “X”. Të dy diskutuan nevojat aktuale të mbrojtjes të Ukrainës, veçanërisht në drejtim të forcimit të forcës..

botuar më 23-12-01 10.29.PD