Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Specov kthehet në postin e drejtorit të Agjencisë Kombëtare të të Ardhurave

Rumen Specov
Foto: BGNES

Rumen Specov është riemëruar si drejtor ekzekutiv i Agjencisë Kombëtare të të Ardhurave, vendosi kabineti. Shefi i mëparshëm i departamentit, Boris Mihajllov, i cili ishte një nga emërimet e para të qeverisë së përkohshme të Gëllëb Donev, është shkarkuar për shkak të përkeqësimit të grumbullimit të të ardhurave nga TVSH-ja, informoi gazetarja e BNR, Marta Mlladenova.

Lirimi i Specov nga kabineti i Donev më parë gjithashtu ishte argumentuar me një grumbullim të përkeqësuar të të ardhurave, por vetë Specov i përcaktoi arsyet si politike. Gjatë emërimit të mëparshëm të ish-kampionit republikan në bodybuilding, u shfaq informacioni se Specov i ka shitur një kompani me borxhe të mëdha një personi analfabet, për të cilën ishte caktuar një inspektim, i cili përfundoi pa rezultat.

Më shumë nga rubrika

Bullgarët nga Târgoviște e Rumanisë festuan 172 vjetorin e vendosjes së tyre në këto troje

Bullgarët nga “Matei Voivoda” – lagja e bullgarëve etnikë në qytetin rumun Târgoviște, sot festojnë 172 vjetorin e vendosjes së tyre atje, transmeton BTA. Mysafirë specialë në këtë aktivitet ishin ambasadori i Bullgarisë në Rumani Radko Vllajkov,..

botuar më 23-11-30 5.23.MD
Paolo Xhentiloni dhe Nikollaj Denkov

Komisioneri evropian Paolo Xhentiloni konfirmoi në Sofje mbështetjen për hyrjen e Bullgarisë në Shengen

Në një takim me kryeministrin Nikollaj Denkov në Sofje, komisioneri ekonomik evropian Paolo Xhentiloni shprehu mbështetjen e plotë të Komisionit Evropian për anëtarësimin e Bullgarisë në Shengen, si dhe për përpjekjet për përmbushjen e kritereve për..

botuar më 23-11-30 4.07.MD
Maria Gabriel

Të krijojmë një agjendë pozitive, bëri thirrje Maria Gabriel në Shkup

Vazhdoj të përsëris se Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut nuk kanë problem dypalësh, tha ministrja e jashtme Maria Gabriel, e cila ndodhet në Shkup për takimin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë. “Bullgaria, si anëtare e BE-së, mbron..

botuar më 23-11-30 9.52.PD