Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Specov kthehet në postin e drejtorit të Agjencisë Kombëtare të të Ardhurave

Rumen Specov
Foto: BGNES

Rumen Specov është riemëruar si drejtor ekzekutiv i Agjencisë Kombëtare të të Ardhurave, vendosi kabineti. Shefi i mëparshëm i departamentit, Boris Mihajllov, i cili ishte një nga emërimet e para të qeverisë së përkohshme të Gëllëb Donev, është shkarkuar për shkak të përkeqësimit të grumbullimit të të ardhurave nga TVSH-ja, informoi gazetarja e BNR, Marta Mlladenova.

Lirimi i Specov nga kabineti i Donev më parë gjithashtu ishte argumentuar me një grumbullim të përkeqësuar të të ardhurave, por vetë Specov i përcaktoi arsyet si politike. Gjatë emërimit të mëparshëm të ish-kampionit republikan në bodybuilding, u shfaq informacioni se Specov i ka shitur një kompani me borxhe të mëdha një personi analfabet, për të cilën ishte caktuar një inspektim, i cili përfundoi pa rezultat.

Më shumë nga rubrika

51% e bullgarëve priren të votojnë për Parlamentin Evropian

Sipas një sondazhi të Eurobarometrit të porositur nga Parlamenti Evropian, sipas 72% të qytetarëve të BE-së dhe 57% të bullgarëve, vendi i tyre përfiton nga të qenit pjesë e Komunitetit Evropian. Për 61 për qind prej qytetarëve të anketuar në BE dhe 48..

botuar më 23-12-06 10.21.PD

Parashikimi i motit për 6 dhjetorin

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga minus 1 deri në 4°, pak më të ulëta do të jenë në veriperëndim, në Sofje - deri në 2°. Gjatë ditës moti do të jetë me vranësira dhe me reshje shiu. Në Bullgarinë Veriperëndimore dhe në zonat malore..

botuar më 23-12-05 6.15.MD
Ylva Johansson

Komisionerja evropiane Ylva Johansson: Bullgaria dhe Rumania duhet të bëhen pjesë e Shengenit që në vitin 2023

"Nuk heq dorë nga synimi im që Bullgaria dhe Rumania të bëhen pjesë e Shengenit akoma këtë vit, tha komisionerja evropiane për punë të brendshme Ylva Johansson para takimit të sotëm të Këshillit të BE-së, njoftoi korrespondentja e BNR në Bruksel,..

botuar më 23-12-05 5.51.MD