Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 9 qershorin 2023

Moti mbetet i ngrohtë me reshje pas dite në Bullgarinë Perëndimore

Foto: arkiv

Ditën e premte do të jetë kryesisht me diell. Pas mesditës mbi Bullgarinë Perëndimore do të mbajë vranësira, por vetëm vende-vende do të ketë reshje shiu. Temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 16°, në Sofje - 11°. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 26 deri në 31°. Në kryeqytet do të jetë 26°.

Mbi Detin e Zi do të mbajë mot me diell. Temperaturat maksimale të ajrit do të jenë 23-25°. Uji i detit është 21-22°.

Në male do të mbajë mot me diell, pas mesditës në masivet perëndimor me reshje të shkurtra shiu. Temperatura në lartësi 1200 m do të jetë deri në 20°, në 2000 m deri në 12°.

Gjatë fundjavës në Bullgarinë Lindore do të mbajë mot me diell. Vranësira do të ketë në pjesën perëndimore dhe qendrore ku pasdite do të ketë reshje të shkurtra shiu.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 7 dhjetorin

Ditën e enjte do të lëvizë ajër i ftohtë nga veriperëndimi dhe reshjet e shiut do të kalojnë në dëborë në zonat veriperëndimore dhe malore. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 1 deri në 4°, në Sofje deri në 1°. Gjatë ditës do të ketë reshje..

botuar më 23-12-06 6.05.MD

Në vitin 2023, 193 000 migrantë të paligjshëm u ndaluan ose u kthyen

Deri në fund të nëntorit, policia kufitare bullgare ka ndaluar më shumë se 176 000 përpjekje të emigrantëve për të hyrë ilegalisht në BE. Kjo është një rritje prej 13% krahasuar me nëntorin 2022, bëri të ditur Ministria e Brendshme. Për muajin nëntor,..

botuar më 23-12-06 5.06.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Kryeministri u mburr se e ka kapërcyer inflacionin në 6 muaj

Inflacioni ka rënë në nivelet e paraluftës në Ukrainë. Në tetor 2021 ishte 6 për qind dhe këtë tetor është 5,8 për qind, tha kryeministri Nikollaj Denkov para mbledhjes së qeverisë. “Ne kemi vendosur edhe masa që garantojnë çmime më të ulëta për..

botuar më 23-12-06 11.58.PD