Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 9 qershorin 2023

Moti mbetet i ngrohtë me reshje pas dite në Bullgarinë Perëndimore

Foto: arkiv

Ditën e premte do të jetë kryesisht me diell. Pas mesditës mbi Bullgarinë Perëndimore do të mbajë vranësira, por vetëm vende-vende do të ketë reshje shiu. Temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 16°, në Sofje - 11°. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 26 deri në 31°. Në kryeqytet do të jetë 26°.

Mbi Detin e Zi do të mbajë mot me diell. Temperaturat maksimale të ajrit do të jenë 23-25°. Uji i detit është 21-22°.

Në male do të mbajë mot me diell, pas mesditës në masivet perëndimor me reshje të shkurtra shiu. Temperatura në lartësi 1200 m do të jetë deri në 20°, në 2000 m deri në 12°.

Gjatë fundjavës në Bullgarinë Lindore do të mbajë mot me diell. Vranësira do të ketë në pjesën perëndimore dhe qendrore ku pasdite do të ketë reshje të shkurtra shiu.


Më shumë nga rubrika

Ministri Hristo Hinkov

Bullgaria renditet e para për nga vdekshmëria në Evropë

Vdekshmëria e fëmijëve është në rënie, por është ende 2-3% mbi mesataren e Bashkimit Evropian, njoftoi ministri i shëndetësisë Prof. Hristo Hinkov në Kongresin Kombëtar të Unionit Mjekësor Bullgar, cituar nga BTA. Vendi ynë mbetet në vendin e parë..

botuar më 23-11-27 8.15.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën mbrëma pas mesnate do të bjerë shi mbi Bullgarinë Perëndimore. Paradite në Paraballkanin Perëndimor reshjet e shiut do të kalojnë në borë. Pas drekës bora do të përfshijë edhe pjesën qendrore të vendit. Do të fryjë erë e stuhishme në..

botuar më 23-11-24 6.05.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Qeveria miratoi versionin përfundimtar të buxhetit për vitin 2024

Qeveria miratoi projektbuxhetin e Bullgarisë për vitin 2024 dhe parashikimin e përditësuar të buxhetit për periudhën 2024-2026. Projektligji kërkon një deficit prej 3% dhe rritje ekonomike prej 3.2%. Inflacioni mesatar vjetor i pritshëm është deri në..

botuar më 23-11-24 5.28.MD