Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

80 vjet nga bombardimi më shkatërrues mbi Sofje

Foto: militarymuseum.bg

Pikërisht 80 vjet më parë - më 10 janar 1944, gjatë Luftës së Dytë Botërore, mbi Sofje u krye bombardimi më shkatërrues anglo-amerikan në vazhdim të 24 orëve. Natën, kryeqyteti ynë u sulmua nga aviacioni britanik, dhe ditën - nga ai amerikan. Në kryeqytet u hodhën gjithsej 1784 bomba dhe me gjithë rezistencën e artilerisë kundërajrore dhe të aviacionit bullgar, armiku arriti të shkaktojë dëme të rënda. Rreth 950 persona humbën jetën, kryesisht civilë, dhe mbi 700 u plagosën, njofton Muzeu Historik Rajonal - Sofje. Filloi një evakuim masiv i popullsisë. Në vetëm një javë, mbi 300 000 banorë u larguan nga Sofja.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Mbreti Boris III dhe qeveria e prof. Bogdan Fillovit u përpoqën të ruanin neutralitetin, por kjo rezultoi e pamundur. Më 1 mars 1941, kryeministri nënshkroi në Vjenë një protokoll për anëtarësimin e vendit tonë në Paktin Trepalësh, kujton Muzeu Historik Regjional-Sofja. Nën presionin e Gjermanisë dhe Italisë, më 13 dhjetor 1941, Bullgaria i shpalli një luftë simbolike SHBA-së dhe Anglisë. Shumica e elitës në pushtet nuk dyshonin se ky akt do të shkaktonte së shpejti disfata të dhunshme në Sofje. Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Ramadan Altaj

Grupi i DPS-së u pakësua me dy deputetë të tjerë

Pas përjashtimit të 17 deputetëve nga Lëvizja për të Drejta dhe Liri (DPS), mes tyre edhe Xhevdet Çakërov, bashkëkryetari i Lëvizjes, u bë e qartë se deputeti Ahmed Vrançev ka shprehur me shkrim dëshirën për t'u larguar nga grupi parlamentar i DPS-së...

botuar më 24-07-11 4.32.MD

Bullgaria, Greqia dhe Rumania përgatisin një "Shengen Ushtarak"

Ministri grek i mbrojtjes Nikos Dendias njoftoi se Greqia, Bullgaria dhe Rumania do të krijojnë një korridor ushtarak në krahun lindor të NATO-s. "Me kolegët e mi bullgarë dhe rumunë Atanas Zaprjanov dhe Angel Tilvar, nënshkruam në margjinat e..

botuar më 24-07-11 2.20.MD

Grupi parlamentar i DPS-së ndahet, mandati i dytë i kabinetit shkon në PP-DB

Grupi parlamentar i Lëvizjes për të Drejta dhe Liri (DPS) përjashtoi 17 deputetë. Në mesin e tyre është edhe bashkëkryetari Xhevdet Çakërov. Vendimi u lexua në sallën plenare nga nënkryetarja e Kuvendit, Rosica Kirova. Të gjithë të përjashtuarit..

botuar më 24-07-11 11.16.PD