Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

80 vjet nga bombardimi më shkatërrues mbi Sofje

Foto: militarymuseum.bg

Pikërisht 80 vjet më parë - më 10 janar 1944, gjatë Luftës së Dytë Botërore, mbi Sofje u krye bombardimi më shkatërrues anglo-amerikan në vazhdim të 24 orëve. Natën, kryeqyteti ynë u sulmua nga aviacioni britanik, dhe ditën - nga ai amerikan. Në kryeqytet u hodhën gjithsej 1784 bomba dhe me gjithë rezistencën e artilerisë kundërajrore dhe të aviacionit bullgar, armiku arriti të shkaktojë dëme të rënda. Rreth 950 persona humbën jetën, kryesisht civilë, dhe mbi 700 u plagosën, njofton Muzeu Historik Rajonal - Sofje. Filloi një evakuim masiv i popullsisë. Në vetëm një javë, mbi 300 000 banorë u larguan nga Sofja.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Mbreti Boris III dhe qeveria e prof. Bogdan Fillovit u përpoqën të ruanin neutralitetin, por kjo rezultoi e pamundur. Më 1 mars 1941, kryeministri nënshkroi në Vjenë një protokoll për anëtarësimin e vendit tonë në Paktin Trepalësh, kujton Muzeu Historik Regjional-Sofja. Nën presionin e Gjermanisë dhe Italisë, më 13 dhjetor 1941, Bullgaria i shpalli një luftë simbolike SHBA-së dhe Anglisë. Shumica e elitës në pushtet nuk dyshonin se ky akt do të shkaktonte së shpejti disfata të dhunshme në Sofje. Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Financave Ljudmilla Petkova me delegacionin bullgar në takimin ECOFIN në Bruksel

Përgatitjet për futjen e euros në Bullgari po ecin me ritme të mira

Përgatitja teknike për futjen e euros në vendin tonë vazhdon me ritme të mira. Këtë e deklaroi zëvendëskryeministrja dhe ministrja e financave Ljudmilla Petkova në takimin e ministrave të financave dhe ekonomisë të vendeve të BE-së - ECOFIN në..

botuar më 24-07-16 4.33.MD

Sindikatat duan një rritje 10 për qind të pagave në sektorin publik

Sindikata më e madhe në vend, Konfederata e Sindikatave të Pavarura (KNSB), kërkon që në buxhetin e vitit 2025 të përfshihet një rritje prej 10% e të gjitha pagave. Sipas llogaritjeve të sindikatës, kjo do të kushtojë pak më pak se 900 milionë euro,..

botuar më 24-07-16 11.41.PD

Me një deklaratë kundër korrupsionit, PP-DB kërkojnë mbështetje për formimin e kabinetit

"Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) publikoi "deklaratën e saj për daljen nga kriza politike në Bullgari". Koalicioni kërkoi mbështetjen e 160 deputetëve në parlament për deklaratën për të pranuar mandatin e dytë për të formuar..

botuar më 24-07-16 9.27.PD