Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

80 vjet nga bombardimi më shkatërrues mbi Sofje

Foto: militarymuseum.bg

Pikërisht 80 vjet më parë - më 10 janar 1944, gjatë Luftës së Dytë Botërore, mbi Sofje u krye bombardimi më shkatërrues anglo-amerikan në vazhdim të 24 orëve. Natën, kryeqyteti ynë u sulmua nga aviacioni britanik, dhe ditën - nga ai amerikan. Në kryeqytet u hodhën gjithsej 1784 bomba dhe me gjithë rezistencën e artilerisë kundërajrore dhe të aviacionit bullgar, armiku arriti të shkaktojë dëme të rënda. Rreth 950 persona humbën jetën, kryesisht civilë, dhe mbi 700 u plagosën, njofton Muzeu Historik Rajonal - Sofje. Filloi një evakuim masiv i popullsisë. Në vetëm një javë, mbi 300 000 banorë u larguan nga Sofja.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Mbreti Boris III dhe qeveria e prof. Bogdan Fillovit u përpoqën të ruanin neutralitetin, por kjo rezultoi e pamundur. Më 1 mars 1941, kryeministri nënshkroi në Vjenë një protokoll për anëtarësimin e vendit tonë në Paktin Trepalësh, kujton Muzeu Historik Regjional-Sofja. Nën presionin e Gjermanisë dhe Italisë, më 13 dhjetor 1941, Bullgaria i shpalli një luftë simbolike SHBA-së dhe Anglisë. Shumica e elitës në pushtet nuk dyshonin se ky akt do të shkaktonte së shpejti disfata të dhunshme në Sofje. Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Ekspozita "Nën Mbrojtjen e së shenjtës" ekspozon tekste të krishtera dhe myslimane të shekujve XIII - XX

Sot nga ora 13.00 në Bibliotekën Kombëtare “Shenjtorët Kirili dhe Metodi” në Sofje do të hapet ekspozita “Nën mbrojtjen e së shenjtës”. Ekspozita përfshin 16 tabela tematike me dorëshkrime, dokumente arkivore, libra të vjetër të shtypur dhe grafika..

botuar më 24-07-17 5.10.PD

Parashikimi i motit për 17 korrikun 2024

Ditën e mërkurë do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira të lehta grumbulluese. Do të mbetet e nxehtë me temperatura maksimale ndërmjet 38° dhe 43°, në Sofje rreth 38°. Në male do të jetë me diell. Pas mesditës do të zhvillohen..

botuar më 24-07-16 7.35.MD

Republika Çeke dërgon 2 helikopterë në ndihmë të Bullgarisë për shkak të zjarreve

Kryeministri në detyrë Dimitër Gllavçev formoi një shtab operativ për shkak të zjarreve në vend. Sot ai ka vizituar rajonin e Stara Zagorës, i cili është një nga më të prekurit, njofton shërbimi për shtyp i qeverisë. 5 ekipe të zjarrfikësve të..

botuar më 24-07-16 6.14.MD