Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri në detyrë nuk dëshiron të mbajë përgjegjësinë për ministrin e jashtëm

Dimitër Gllavçev
Foto: BGNES

Unë jam i gatshëm për dialog me presidentin në çdo kohë, siç kam mbajtur deri më tani, tha kryeministri në detyrë Dimitër Gllavçev për ndryshimet e propozuara në përbërjen e qeverisë në detyrë. Përgjegjësia për ministrat që propozoj është tërësisht e imja. Nëse ka pikëpamje të tjera, ai i cili është kundër ministrave të propozuar nga unë do të marrë përgjegjësi. Siç mund ta shihni, të gjithë po ikin nga përgjegjësia. Unë e mora përgjegjësinë, duke e marrë mandatin, shtoi Gllavçev para gazetarëve bullgarë në Bruksel, ku merr pjesë në Këshillin Evropian. Ai refuzoi të komentojë këmbënguljen e presidentit Rumen Radev se ndryshimet e propozuara nuk duhet të përfshijnë një nënkryetar partie.

Të premten do ta ftoj kryeministrin në detyrë Dimitër Gllavçev për të diskutuar propozimin e tij, tha Radev të mërkurën. Kreu i shtetit nuk sqaroi nëse do të nënshkruajë dekretet për zëvendësimin e ministrave të punëve të jashtme dhe të bujqësisë.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Dy korridore logjistike të NATO-s do të kalojnë përmes Bullgarisë

Bullgaria do të jetë një kryqëzim i dy korridoreve të transportit logjistik të NATO-s. Në bazë të një marrëveshjeje të nënshkruar në takimin e Aleancës në Uashington, Italia, Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria do të bashkëpunojnë në kuadër..

botuar më 24-07-11 6.18.MD
Ramadan Altaj

Grupi i DPS-së u pakësua me dy deputetë të tjerë

Pas përjashtimit të 17 deputetëve nga Lëvizja për të Drejta dhe Liri (DPS), mes tyre edhe Xhevdet Çakërov, bashkëkryetari i Lëvizjes, u bë e qartë se deputeti Ahmed Vrançev ka shprehur me shkrim dëshirën për t'u larguar nga grupi parlamentar i DPS-së...

botuar më 24-07-11 4.32.MD

Bullgaria, Greqia dhe Rumania përgatisin një "Shengen Ushtarak"

Ministri grek i mbrojtjes Nikos Dendias njoftoi se Greqia, Bullgaria dhe Rumania do të krijojnë një korridor ushtarak në krahun lindor të NATO-s. "Me kolegët e mi bullgarë dhe rumunë Atanas Zaprjanov dhe Angel Tilvar, nënshkruam në margjinat e..

botuar më 24-07-11 2.20.MD