Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri në detyrë nuk dëshiron të mbajë përgjegjësinë për ministrin e jashtëm

Dimitër Gllavçev
Foto: BGNES

Unë jam i gatshëm për dialog me presidentin në çdo kohë, siç kam mbajtur deri më tani, tha kryeministri në detyrë Dimitër Gllavçev për ndryshimet e propozuara në përbërjen e qeverisë në detyrë. Përgjegjësia për ministrat që propozoj është tërësisht e imja. Nëse ka pikëpamje të tjera, ai i cili është kundër ministrave të propozuar nga unë do të marrë përgjegjësi. Siç mund ta shihni, të gjithë po ikin nga përgjegjësia. Unë e mora përgjegjësinë, duke e marrë mandatin, shtoi Gllavçev para gazetarëve bullgarë në Bruksel, ku merr pjesë në Këshillin Evropian. Ai refuzoi të komentojë këmbënguljen e presidentit Rumen Radev se ndryshimet e propozuara nuk duhet të përfshijnë një nënkryetar partie.

Të premten do ta ftoj kryeministrin në detyrë Dimitër Gllavçev për të diskutuar propozimin e tij, tha Radev të mërkurën. Kreu i shtetit nuk sqaroi nëse do të nënshkruajë dekretet për zëvendësimin e ministrave të punëve të jashtme dhe të bujqësisë.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 17 korrikun 2024

Ditën e mërkurë do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira të lehta grumbulluese. Do të mbetet e nxehtë me temperatura maksimale ndërmjet 38° dhe 43°, në Sofje rreth 38°. Në male do të jetë me diell. Pas mesditës do të zhvillohen..

botuar më 24-07-16 7.35.MD

Republika Çeke dërgon 2 helikopterë në ndihmë të Bullgarisë për shkak të zjarreve

Kryeministri në detyrë Dimitër Gllavçev formoi një shtab operativ për shkak të zjarreve në vend. Sot ai ka vizituar rajonin e Stara Zagorës, i cili është një nga më të prekurit, njofton shërbimi për shtyp i qeverisë. 5 ekipe të zjarrfikësve të..

botuar më 24-07-16 6.14.MD
Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Financave Ljudmilla Petkova me delegacionin bullgar në takimin ECOFIN në Bruksel

Përgatitjet për futjen e euros në Bullgari po ecin me ritme të mira

Përgatitja teknike për futjen e euros në vendin tonë vazhdon me ritme të mira. Këtë e deklaroi zëvendëskryeministrja dhe ministrja e financave Ljudmilla Petkova në takimin e ministrave të financave dhe ekonomisë të vendeve të BE-së - ECOFIN në..

botuar më 24-07-16 4.33.MD