Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i jashtëm mbetet në detyrë derisa të shkarkohet nga presidenti

Stefan Dimitrov
Foto: BTA

Ushtruesi i detyrës së ministrit të punëve të jashtme, Stefan Dimitrov ka deklaruar se do të qëndrojë në detyrë derisa të ketë dekret presidencial për lirimin e tij. Kujtojmë se zëvendësimin e tij e ka kërkuar ministri në detyrë Dimitër Gllavçev një javë pas marrjes së detyrës. Në takimin e sotëm me presidentin Rumen Radev, Gllavçev ka paraqitur arsyet për ndryshimet e kërkuara nga ai, por nuk është e qartë nëse Radev do t'i nënshkruajë dekretet për to. Stefan Dimitrov njoftoi para gazetarëve se komunikimi i tij me kryeministrin është përmirësuar. “Si do të vazhdojë ky dialog mes nesh, do të varet nga vendimi im për detyrat dhe përgjegjësitë që kam marrë përsipër për momentin, i udhëhequr vetëm nga ideja për të ndihmuar në dy gjëra kryesore. E para është që të zhvillohen zgjedhje të ndershme jashtë vendit, sigurimi i kushteve për këtë, dhe sigurimi i funksionimit normal të Ministrisë së Punëve të Jashtme”, tha Dimitrov.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 16 korrikun

Ditën e martë do të jetë me diell dhe shumë e nxehtë. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 17 dhe 23°, në Sofje 17°. Maksimumi do të jetë nga 37 në 42°, në kryeqytet 37°. Do të jetë me diell përgjatë Detit të Zi me erë mesatare nga..

botuar më 24-07-15 7.40.MD

PP-DB këmbëngulin për ndryshime legjislative dhe shtyrje të dorëzimit të mandatit të dytë

Në takimin me presidentin Rumen Radev, PP-DB kërkoi shtyrjen e dorëzimit të mandatit të dytë për të kërkuar mbështetje të gjerë publike për ndryshimet e propozuara prej tyre ligjore për luftimin e korrupsionit, njoftoi BTA. Propozimi përmban një..

botuar më 24-07-15 5.51.MD

Pothuajse gjysma e të rinjve në Bullgari votuan për zgjedhjet evropiane

Në zgjedhjet për Parlamentin Evropian, më 9 qershor, votuan rreth 45% e të rinjve në vend, me të drejtë vote. Të dhënat janë nga projekti “Pjesëmarrja e të rinjve në jetën demokratike” në partneritet me Qendrën për Zhvillimin e Burimeve Njerëzore dhe..

botuar më 24-07-15 4.52.MD