Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i jashtëm mbetet në detyrë derisa të shkarkohet nga presidenti

Stefan Dimitrov
Foto: BTA

Ushtruesi i detyrës së ministrit të punëve të jashtme, Stefan Dimitrov ka deklaruar se do të qëndrojë në detyrë derisa të ketë dekret presidencial për lirimin e tij. Kujtojmë se zëvendësimin e tij e ka kërkuar ministri në detyrë Dimitër Gllavçev një javë pas marrjes së detyrës. Në takimin e sotëm me presidentin Rumen Radev, Gllavçev ka paraqitur arsyet për ndryshimet e kërkuara nga ai, por nuk është e qartë nëse Radev do t'i nënshkruajë dekretet për to. Stefan Dimitrov njoftoi para gazetarëve se komunikimi i tij me kryeministrin është përmirësuar. “Si do të vazhdojë ky dialog mes nesh, do të varet nga vendimi im për detyrat dhe përgjegjësitë që kam marrë përsipër për momentin, i udhëhequr vetëm nga ideja për të ndihmuar në dy gjëra kryesore. E para është që të zhvillohen zgjedhje të ndershme jashtë vendit, sigurimi i kushteve për këtë, dhe sigurimi i funksionimit normal të Ministrisë së Punëve të Jashtme”, tha Dimitrov.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Rumen

Presidenti iu përgjigj kërkesës së PP-DB-së për mbledhje të jashtëzakonshme

Presidenti Rumen Radev do të zhvillojë një takim me përfaqësuesit e grupit parlamentar "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB), njoftoi shërbimi për shtyp i presidentit. Biseda do të zhvillohet në “Dondukov” 2 në orën 16:00, më..

botuar më 24-07-15 11.38.PD

Para mandatit të dytë për formimin e kabinetit, PP-DB-ja kërkon një takim me presidentin

"Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) kërkoi takim me presidentin Rumen Radev për të diskutuar krizën politike dhe mundësitë për zgjidhjen e saj. Pas përjashtimit të shumicës së deputetëve nga grupi parlamentar i DPS-së ,..

botuar më 24-07-15 9.42.PD

Vapa me rrezik zjarresh po vazhdon, situata në rrethin e Svilengradit është kritike

228 zjarre janë shuar në vend në 24 orët e fundit, njoftoi Drejtoria e Përgjithshme e Parandalimit të Zjarrit dhe e Mbrojtjes së Popullsisë. Janë 181 zjarre që nuk kanë shkaktuar dëme materiale. Askush nuk ka vdekur nga zjarret. Pjesa jugore dhe..

botuar më 24-07-15 8.55.PD