Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Turistët meksikanë vijnë tek ne për turne kulturore

Foto: pixabay

Fluturime çarter nga Meksika deri në Sofje do të kryhen çdo dy javë deri në fund të nëntorit 2024, raporton bgtourism.bg. Pak ditë më parë në Aeroportin e Sofjes u ul një avion i një kompanie ajrore bullgare me 320 turistë meksikanë. Ky është fluturimi i parë çarter nga vendi i Amerikës Latine deri në Ballkan.

Rreth 5000 mysafirë nga Meksika pritet të vizitojnë vendin tonë gjatë udhëtimeve të organizuara nga ne dhe një operator turistik meksikan. Turistët do të eksplorojnë pamjet e Bullgarisë dhe të vendeve fqinje të Ballkanit. Ata do të udhëtojnë me autobusë, shumë prej të cilëve janë në pronësi të transportuesve bullgarë.

Programi përfshin 4 seri të ndryshme turnesh. Itinerari më i njohur dhe i dëshiruar është 12 ditë dhe përfshin Bullgarinë, Greqinë, Maqedoninë e Veriut, Shqipërinë, Kroacinë, Bosnjë dhe Hercegovinën, Serbinë, me stacionin e fundit sërish Bullgarinë.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Vesella MançevaПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Cila është shija e Bullgarisë - kuzhina si pjesë e kartës sonë turistike

Byreku (banica) dhe Sallata jonë“Shopska” kanë qenë më shumë se një herë në pozitat kryesore të renditjeve gastronomike botërore. Por kuzhina kombëtare bullgare nuk përbëhet vetëm nga këto dy gjellë, qebapët , patatet e skuqura me djathë..

botuar më 24-06-30 10.05.PD
facebook.com/kreposttamogilitsa

Një pamje e re magjike drejt shpateve të Rodopeve Perëndimore

Në kulmin e verës, ne kërkojmë freski në male, dhe muajt korrik dhe gusht janë më të ngarkuarit për hotelet dhe vendet e akomodimit përgjatë rrjedhës së sipërme të Ardës. Një pamje e re panoramike do të tërheqë pushuesit përgjatë shtigjeve të Rodopeve..

botuar më 24-06-29 8.30.PD

Festivali i qershisë fillon në Kjustendill

Me përgatitjen e 1500 akulloreve me shurup qershie mbrëmjen e sotme në sheshin “Velbëzhd” në Kjustendill , nis Festivali i Qershisë . Programi do të zgjasë tre ditë, njoftoi korrespondenti i BNR në qytet Kirill Falin. Posaqërisht për..

botuar më 24-06-28 6.06.MD