Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Banka Kombëtare Bullgare kujtoi pse nuk duhet të mbinxehet tregu me hipotekat e pasurive të paluajtshme

Godina e BNB
Foto: Ani Petrova

Banka Kombëtare Bullgare (BNB) publikoi "Rishikimin e masave të vendosura për rreziqet me të cilat përballet sistemi bankar", nga kreditë e siguruara me hipotekë për banesat dhe pasuritë e paluajtshme. “Shqetësime të tilla kanë arsye serioze duke pasur parasysh situatën e tregut të pasurive të paluajtshme në vend para dhe pas krizës financiare botërore, kur çmimet fillimisht u rritën me shpejtësi dhe kërkesa për pasuri të paluajtshme ishte stimuluar nga kreditë bankare dhe pas krizës ato u ulën për shkak të aksesit të vështirë në financim dhe daljes në treg të pronave të blera me kredi që nuk mund të paguheshin më”, thuhet në analizë.

Kriza globale financiare e 2008/2009 ndryshoi plotësisht situatën. Qasja në kredi u kufizua ashpër dhe kërkesa për pasuri të paluajtshme ngriu. Ky episod nuk duhet harruar dhe duhet të shërbejë gjithmonë si një kujtim për pritshmërinë tepër optimiste për tregun e pasurive të paluajtshme (dhe aksioneve), paralajmëron BNB.

Lexoni më shumë:Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Bullgaria ende nuk i plotëson kriteret për eurozonën

Bullgaria plotëson 3 nga kriteret e Mastrihtit për anëtarësim në eurozonë, por ende nuk i përmbush objektivat e stabilitetit të çmimeve dhe inflacionit, sipas një raporti të Komisionit Evropian, transmeton BTA. Bullgaria nuk i plotëson ende..

botuar më 24-06-26 2.57.MD

Marrim 65.2 milionë euro nga BE-ja për të forcuar rrjetin e transmetimit të energjisë elektrike

Bullgaria do të marrë 65.2 milionë euro nga BE për një projekt për forcimin e rrjetit të transmetimit të energjisë elektrike në mbështetje të integrimit të energjisë së rinovueshme, sipas një deklarate nga Komisioni Evropian. Paratë janë pjesë e një..

botuar më 24-06-24 2.19.MD

Është më realiste që Bullgaria të anëtarësohet në eurozonë në vitin 2026

Bullgaria mund të hyjë në eurozonë në fillim të vitit 2026. Sipas një studimi të Shoqatës së Tregtarëve të Mallrave Jo-Ushqimore, kjo është periudha reale në të cilën vendi ynë do të mund të përmbushë kriteret për Eurozonën. Sipas sondazhit, 25% e të..

botuar më 24-06-18 6.16.MD