Резултати : Autor Stoimen Pavllov

Foto: REUTERS dhe BGNES

Bullgaria dhe marrëdhëniet e saj me BE-në, NATO-në, SHBA-në dhe Rusinë

Viti 2019 që po përfundon la shenjë në marrëdhëniet ndërkombëtare të Bullgarisë. Një prej ngjarjeve më të rëndësishme në marrëdhëniet me BE-në ishte rekomandimi i Komisionit Evropian për heqjen e monitorimit të vendit në sferën e rendit të..

17.12.19 14:55 |

Bisedimet e kryeministrit Bojko Borisov në Selanik – element nga dinamika e re në Ballkan

Në kuadrin e takimit të katërt të nivelit të lartë, që zhvillohet   në Selanik nën patronazhin e presidentit grek Prokopis Pavllopullos, kryeministri bullgar Bojko Borisov bisedoi me homologët e tij nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut – Kirjakos..

15.11.19 15:15 |

Tablo shumëngjyrëshe në pushtetin vendor pas raundit të dytë të zgjedhjeve në Bullgari

Të dhënat zyrtare të shpallura nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tregojnë se raundi i dytë i zgjedhjeve lokale nuk ka ndryshuar bilancin e forcave politike pas raundit të parë. Forca kryesore në pushtetin vendor vazhdon të jetë partia..

04.11.19 16:53 |

Raundi i parë i zgjedhjeve nuk tregon zhvendosje radikale të shtresave politike

Nga deklaratat e liderëve të GERB-it dhe të Partisë Socialiste Bullgare (BSP) pas raundit të parë të zgjedhjeve vendore që u zhvilluan ditën e diel bëhet e qartë se edhe forca kryesore politike në pushtet edhe ajo opozitare janë të kënaqura për..

28.10.19 13:51 |

Monitorimi i KE-së për Bullgarinë – i ndërprerë dhe i pandërprerë

Komisioni Evropian (KE) shpalli se Bullgaria i ka zbatuar të gjitha kushtet për ndërprerjen e monitorimit mbi respektimin e superioritetit të ligjit dhe luftimin e korrupsionit në vendin tonë që nga aderimi i tij në Bashkimin Evropian (BE) në vitin 2007...

23.10.19 16:08 |

Pas shokimit nga rezultati i ndeshjes së futbollit me Anglinë 0:6 vijnë pasojat dhe përfundimet

Tashme tre ditë me radhë ngjarjet që shoqëruan dhe pasuan humbjen e turpshme të Bullgarisë nga Anglia me rezultat 0:6 në ndeshjen e futbollit ditën e hënë e tronditin vendin tonë. Shfaqjet e racizmit të një grupi fansash shkaktuan reaksione pa precedent jo..

17.10.19 15:51 |

Bullgaria është për ndërprerjen e menjëhershme të operacionit në Siri

Kryeministri Bojko Borisov thirri ngutshëm Këshillin e Sigurisë pranë Këshillit të Ministrave, që të shqyrtohet situata e ndërlikuar në Siri dhe rreziqet për Bullgarinë si rrjedhojë e ngjarjeve të fundit. Pasi e informoi Presidentin Rumen Radev për..

15.10.19 16:00 |

Bullgaria ka frikë nga fluksi i ri i migrantëve në kufijtë e saj

Bashkë me Greqinë dhe Qipron në mbledhjen e Këshillit për Drejtësinë dhe Punët e Brendshme të BE-së, që u zhvillua në Luksemburg, Bullgaria deklaroi pretendime për ndihmë financiare për vendet, të cilat ndodhen në kufirin jugor të Bashkimit..

09.10.19 15:07 |

Bullgaria kundër huliganizmit në futboll

Gjatë kësaj jave parlamenti bullgar denoncoi Konventën Evropiane për dhunën dhe sjelljen e keqe të spektatorëve gjatë ngjarjeve sportive dhe ratifikoi Konventën e re të Këshillit të Evropës për një qëndrim të integruar për siguri dhe shërbim gjatë..

04.10.19 15:20 |

Sofja kujtoi se mbështetja e saj për Maqedoninë e Veriut nuk është pa kusht

Në vigjiljen e ftesës së pritur për hapjen e negociatave për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE, më 30 shtator në Sofje u zhvillua një takim i nivelit më të lartë, të thirrur nga Presidenti Rumen Radev. Në këtë mbledhje ishte arritur mirëkuptim..

01.10.19 14:38 |