Резултати : Autor Stoimen Pavllov

Vizita të nivelit të lartë në Bullgari riaktivojnë pozita të njohura proatlantike dhe proruse të pushtetit

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg mbërriti ditën e enjte për vizitë në Bullgari pasi mori pjesë në samitin e iniciativës B-9 në Sllovaki. Në takimin në fjalë Bullgaria u paraqit nga Presidenti Rumen Radev, ndërsa ai komentoi atje..

01.03.19 15:55 |

Sofja nuk shikon lidhje midis kazusit “Skripal” dhe helmimit të biznesmenit bullgar

Tanimë një javë me radhë opinioni publik në Bullgari është i shqetësuar me pohimet për një lidhje midis rastit “Skripal” në Britaninë e Madhe dhe provës së hetuar në Bullgari për helmimin e biznesmenit të armëve Emiljan Gebrev. Versioni u nis..

12.02.19 14:35 |
Снимки: БТА и БГНЕС

Integrimi i romëve në Bullgari mbetet problem i hapur pavarësisht nga përpjekjet në vazhdim të disa dekadave

Gjatë ditëve të fundit ndaj mosmarrëveshjeve rreth ndërtimit të rrugëve, blerjes së avionëve të rinj asgjësues etj, në qendër të vëmendjes publike u shtua një skandal i lidhur me romët. Përsëri në vigjiljen e zgjedhjeve, sikur për të pohuar..

16.01.19 14:08 |
Снимки: БГНЕС и lockheedmartin.com

Projekti për blerjen e avionëve luftarakë përparon, mosmarrëveshjet shtohen

Qeveria e Bojko Borisovit i propozoi Kuvendit që të miratojë fillimin e negociatave me Shtetet e Bashkuara të Amerikës për blerjen e avionëve asgjësues F-16 Block 70. Midis të tjerave kryeministri nuk përjashton mundësinë për ndryshime në..

11.01.19 16:08 |
Снимка: БГНЕС

Statistika e MPB-së për migracionin – shqetësuese apo inkurajuese?

Në fund të vitit 2018 Ministria e Punëve të Brendshme /MPB/ publikoi të dhëna të fundit për migracionin në Bullgari. Tema është e ndjeshme, disa shifra bëjnë përshtypje të madhe dhe statistika jep shkas për komente të ndryshme – disa janë..

09.01.19 16:12 |
Снимки: БГНЕС

Fjalimet e politikanëve me rastin e Vitit të Ri – më të ngarkuara me pritje paraelektorale, sesa me premtime

Fjalimet e politikanëve në Bullgari zakonisht janë ngarkuar me mesazhe, të cilat t’u frymëzojnë qytetarëve më shumë optimizëm. Mirëpo, këtë herë ato ishin disi të ndryshme. Presidenti Rumen Radev e vuri theksin tek anët negative të..

04.01.19 15:02 |

Marrëdhëniet bullgaro-ruse vështirësohen për shkak të marrëdhënieve BE dhe SHBA – Rusi

Në momentin e përplasjes së radhës të interesave të Moskës dhe Uashingtonit zëvendës sekretari shtetëror i SHBA-së John Sullivan zhvillon turin e vet diplomatik në Evropën Qendrore dhe Lindore. Bisedimet e tij në rajon përkojnë me rifillimin e..

17.12.18 15:09 |

Reagime të përmbajtura në Sofje pas thirrjes së radhës së PE-së për pranimin e Bullgarisë në Zonën Shengen

Më 11 dhjetor Parlamenti Evropian miratoi me 514 vota pro, 107 kundër dhe 38 abstenime Rezolutën për pranim in e Bullgarisë dhe Rumanisë në Hapësirën Shengen. Në fakt bëhet fjalë për thirrjen e pestë me radhë të tillë të këtij institucioni për..

12.12.18 12:08 |

Koalicioni në pushtet mbetet i pandryshuar, por ndryshon hapësira nacionaliste në Bullgari

Ditën e mërkurë Parlamenti Bullgar pranoi dorëheqjen e Zëvendëskryeministrit Valeri Simeonov dhe në vend të tij u zgjodh shefja e deritanishme e kabinetit të tij Marijana Nikollova. Partia “Ataka”, e cila bashkë me VMRO-në dhe Frontin Kombëtar për..

22.11.18 14:44 |

Ndarja e “Patriotëve të Bashkuar” shkaktoi tensione të reja në udhëheqje

Dy muaj pas tensioneve të shtatorit në koalicionin udhëheqës për shkak të kundërshtimeve mes GERB-it dhe “Patriotëve të Bashkuar”, në mes të nëntorit jemi dëshmitarë të turbulencave të reja, për shkak të kundërshtimeve brenda Patriotëve të..

19.11.18 16:05 |