Programi i ditës

author: Desisllava Semkovska

Maria Mallçeva

Maria Mallçeva dhe pasuria e vezëve të pikturuara të Velingradit

Muzeu Historik në qytetin Velingrad pronëson koleksionin dhe ekspozitën më të madhe të vezëve të pikturuara në Bullgari. Një meritë jashtëzakonisht të madhe në ruajtjen e kësaj tradite ka Maria Mallçeva , e cila jo vetëm ka ruajtur, por ka gjetur..

23.04.22 07:15 |

Refugjatët ukrainas dhe perspektivat për sezonin turistik veror

Në fund të javës, në ditët e Pashkës, fillon sezoni turistik nëpër bregdetin bullgar të Detit të Zi. Megjithatë, fluksi i qëndrueshëm i refugjatëve ukrainas do të ndikojë pa dyshim në pushimet e turistëve atje. Sipas një informacioni, të ofruar..

20.04.22 07:15 |

Gjuhën e përparëseve zbulon një ekspozitë në Plovdiv

Muzeu Etnografik Rajonal në Plovdiv tregon mënyrën e jetesës, mentalitetin dhe kulturën e bullgarëve nga fillimi i shekullit të XIX deri në vitet e 30-të të shekullit XX. Vizituesit e ekspozitës “Përparësja – simbol dhe apotropaik” mund t’u kënaqen..

18.04.22 07:15 |

“Shkollë për llazarki” – një përjetim i shkëlqyer në Muzeun “Etër”

Vajza të reja, të veshura në veshje popullore të bukura nga krahina e Gabrovos, me kurora në kokë dhe me shporta me lule në duar, do të kalojnë në ditën e sotme festive nëpër rrugët e Muzeut Etnografik në të hapur “Etër”. Vajzat janë pjesëmarrëse..

16.04.22 06:15 |
Снимки: Facebook/RetroPanagyurishte

Në gjurmët e qilimave të humbur me fytyrën e kozmonautit të parë Jurij Gagarin

Viti është 1961. Vetëm një muaj pas fluturimit të tij në Kozmos Jurij Gagarin mbërrin në Bullgari, ku viziton një sërë qytetesh. Në dy prej tyre-Panagjurishte dhe Plovdiv, kozmonauti merr dhurata mahnitëse dhe shumë të bukura për atë kohë -..

12.04.22 07:15 |

Çorapet tradicionale bullgare zbulojnë sekretet e tyre

Vatrat e kulturës, pjesëmarrës individualë dhe klube pensionistësh nga 62 vendbanime në Bullgari morën pjesë në konkursin online "Çorape shumëngjyrëshe", organizuar me rastin e 100 vjetorit nga themelimi i vatrës së kulturës “Kruger-..

26.03.22 12:15 |

Një fotoekspozitë në Strasburg do të tregojë fëmijët e “ndryshëm” të Bullgarisë

Kultura bullgare si dhe traditat do të jenë në fokusin e një ngjarjeje të posaçme në Strasburg. Në qendrën kulturore Lieu d'Europe Strasbourg më 3 qershor do të prezantohet një fotoekspozitë e madhe nën moton “Fëmijë jo si të tjerët” (Des enfants..

24.03.22 07:15 |

Adelina Banakieva: Bullgaria nuk është e përgatitur të pranojë refugjatë me nevoja të posaçme

Tema aktuale në Bullgari po vazhdon të jenë refugjatët të cilët mbërrijnë nga Ukraina. Duke ardhur në Bullgari, ata gjejnë një strehim dhe ushqim, por ka dhe të tillë, për të cilët kjo nuk është dhe kaq e mjaftueshme. Bëhet fjalë për fëmijët dhe..

22.03.22 11:03 |

Monumentet e lirisë bullgare

Pas Çlirimit të Bullgarisë nga sundimi osman, populli mirënjohës bullgar ngriti disa qindra monumente në shenjë mirënjohjeje për heroizmin dhe vetëmohimin e mijëra ushtarëve që dhanë jetën për lirinë tonë. Monumenti i parë Monumenti..

03.03.22 10:15 |

Një E-fest lidh bullgarë të talentuar nga e gjithë bota

Bullgaria është një vend me tradita unike, natyrë unike dhe artistë dhe interpretues të talentuar. Një E-fest spektakolar, i cili fillon më 1 shkurt dhe do të mbahet për të tretën herë këtë vit, e njeh publikun me të gjitha këto. “ Ne..

31.01.22 12:45 |