Panorama sportive

18 sportistë në 6 lloje sporti do ta prezantojnë Bullgarinë në Lojërat Olimpike Dimërore në Vankuvër. Kjo u bë e qartë gjatë kohës së mbledhjes së përgjithshme të Komitetit Olimpik Bullgar gjatë kohës të së cilës u afirmua delegacioni bullgar. Në listën..

botuar më 10-02-01 12.43.MD
Japonezi Naoki Juasa fitoi në 2 sllallomet për Kupën evropiane të skive në vendpushimin bullgar Bansko.

Panorama sportive

Volejbollistët e CSKA-së arritën një sukses historik për volejbollin bullgar, duke u klasifikuar për takimet e eliminimit direkt në Ligën e Kampionëve, duke u bërë skuadra e parë bullgare e cila ka arritur deri në këtë fazë. Klasifikimi i tanëve u bë fakt,..

botuar më 10-01-25 12.29.MD
Kapiteni i skuadrës kombëtare dhe sulmues i “Manchester United” Dimitër Berbatov

Panorama sportive

“Futbollist i vitit” për vitin 2009 u bë kapiteni i skuadrës sonë kombëtare dhe sulmues i “Manchester United” Dimitër Berbatov. Në anketën tradicionale votuan 110 gazetarë nga 38 media bullgare. Kështu Berbatovi, i cili ka realizuar 49 gola në skuadrën tonë..

botuar më 10-01-18 12.56.MD
Në fotografinë (nga e majta në të djathtë): Cvetana Pironkova, Pavlina Filipova dhe Dimitër Berbatov

Panorama sportive

Në stafetën 4 herë 7,5 kilometra nga Kupa Botërore në biatlon për meshkuj në qendrën dimërore gjermane Oberhof, Bullgaria fpërfundoi në vendin e 11. Mihaill Kleçerov, Vlladimir Iliev, Martin Bogdanov dhe Krasimir Anev finishuan në 5:02.3 minuta pas fitueses..

botuar më 10-01-11 12.14.MD

Çmime për arritje të mëdha sportive gjatë vitit 2009 të sportistëve bullgarë

Në një ceremoni në Stadiumin Kombëtar “Vasill Levski” në Sofje, organizuar nga Ministria e Fizkulturës dhe Sportit dhe Totalizatori Bullgar i Sportit, u dekoruan sportistë bullgarë për arritje të larta gjatë vitit 2009. Me automobila, të siguruar nga..

botuar më 10-01-04 12.14.MD

Skuadra kombëtare bullgare e volejbollit për meshkuj – No 1 në Bullgari

Sivjet për herë të parë në anketën tradicionale ndaj gazetarëve bullgarë për zgjedhjen e sportistit të vitit u përfshi kategoria “skuadër e vitit”. Fitues në këtë kategori u bë skuadra kombëtare bullgare e volejbollit për meshkuj. Më 21 dhjetor në një..

botuar më 09-12-29 11.38.PD
Seleksionuesi i skuadrës përfaqësive bullgare të futbollit Stanimir Stoillov pranoi, se viti 2009 ishte i pasuksesshëm për futbollistët bullgarë.

Panorama sportive

Seleksionuesi i skuadrës përfaqësive bullgare të futbollit Stanimir Stoillov pranoi, se viti 2009 ishte i pasuksesshëm për futbollistët bullgarë, sepse ata nuk arritën të klasifikohen për kampionatin botërore. Si problem kryesor i ekipit ai tregoi mbrojtjen...

botuar më 09-12-28 12.38.MD

Panorama sportive

Futbollistët e “Levski-t” arritën një fitore prestigjioze me 0:1 si mysafirë të skuadrës italiane “Lazio” në ndeshjen e fundit të grupit G të Ligës së Evropës. Goli i vetëm për “Levski-n” në këtë ndeshje, i cili është dhe i vetmi për turneun gjatë kësaj..

botuar më 09-12-21 2.21.MD
Kampioni botëror i boksit Detelin Dallakliev fitoi çmimin “Ikar sportiv”.

Panorama sportive

Kampioni botëror i boksit Detelin Dallakliev fitoi çmimin “Ikar sportiv” për arritje gjatë vitit. Çmimi jepet nga fondacioni “Sporti bullgar”. Me dallim për jetëgjatësi sportive u dekoruan dhe basketbollisti Todor Stojkov dhe volejbollisti Plamen..

botuar më 09-12-14 1.38.MD
“Levski” (Sofje) humbi për herë të pestë të radhës ndeshjen e saj në Ligën Evropë, kësaj here me Vilareal me rezultat 0 me 2.

Panorama sportive

Në ndeshjen e saj të pestë në Ligën Evropë, skuadra CSKA e Sofjes humbi ndeshjen me Fulham të Britanisë së Madhe me rezultat 0 me 1. Në Ligën Evropë luajti dhe kampionia bullgare “Levski” (Sofje), e cila humbi për herë të pestë të radhës ndeshjen e saj në..

botuar më 09-12-07 12.43.MD