Dobromir Karamarinov

Kreu i atletikës bullgare është zgjedhur në bordin e Federatës Botërore

Presidenti i Federatës Bullgare të Atletikës së Lehtë Dobromir Karamarinov është zgjedhur për anëtar të ri të komitetit ekzekutiv të Federatës Botërore të Atletikës së lehtë. Kjo u bë në Kongresin e organizatës në Doha, ku lord Sebastian Coe ishte..

botuar më 19-09-25 3.06.MD

Një boksier bullgar me dokumente të falsifikuara vdiq në Shqipëri

Boksieri i ri bullgar Boris Stanchov humbi jetën në një ndeshje boksi në Shkodër fundjavën e shkuar. Menjëherë pas incidentit u përhap informacion se boksieri është Isus Velichkov, por më vonë u bë e qartë se i vdekuri e ka emrin Boris Stanchov. Ai është..

botuar më 19-09-24 2.58.MD
Delegacioni bullgar për Kampionatin Botëror të gjimnastikës ritmike në Baku

Gjimnastet bullgare morën në Baku dy kuota për Lojërat Olimpike

Bullgaria përfundoi me sukses pjesëmarrjen e vet në kampionatin e 37-të botëror të gjimnastikës ritmike në Baku të Azerbajxhanit. Gjimnastet bullgare arritën të fitojnë dy kuota olimpike – për Katrin Taseva dhe Borjana Kalejn, të cilat bashkë me..

botuar më 19-09-24 10.37.PD
Radosllav Panteleev

Radosllav Panteleev i solli Bullgarisë medalje të bronztë në Kampionatin Botëror të Boksit

Radosllav Panteleev përfundoi pjesëmarrjen e vet në Kampionatin Botëror të Boksit në Ekaterinburg të Rusisë me një medalje të bronztë. Në gjysmëfinale në kategorinë deri në 91 kilogramë bullgari humbi me rezultat 0:5 nga rusi Muslim Gaxhimagomedov. Kjo..

botuar më 19-09-20 4.38.MD

Shpresa e re e pingpongut – Cvetelina Georgieva nga qyteti Ardino

Klubi sportiv  i pingpongut “Junak” në qytetin Ardino (Bullgari Jugore) është themeluar gjatë vitit të largët 1961. Gjatë vitit 1992 drejtoria e klubit krijoi një turne ndërkombëtar për nder të njërit prej sportistëve të parë, pas kësaj dhe trajner..

botuar më 19-09-20 4.01.MD

Fitorja e parë e “Ludogorets” në Ligën e Evropës – 5:1 kundër “CSKA – Moskës

Kampionët bullgarë të futbollit nga skuadra “Ludogorets” mposhtën si mikpritës në qytetin Razgrad “CSKA Moskën” me rezultat 5:1. Ndeshja ishte në kuadrin e grupit H të Ligës së Evropës. Kështu skuadra bullgare akoma në fillim ka përparësi të madhe..

botuar më 19-09-20 10.09.PD

Bullgarët janë të tretë në grupin A të Kampionatit Evropian të Volejbollit për meshkuj

Kombëtarja bullgare e volejbollit për meshkuj humbi me 3:1 sete (25:22, 23:25, 21:25, 17:25) në ndeshjen e fundit të grupit A të Kampionatit Evropian të Volejbollit kundër Italisë në Montpellier të Francës. Edhe të dyja skuadrat i ishin siguruar vetes..

botuar më 19-09-18 10.45.PD

Sportisti i atletikës së lehtë Bojan Lefterov me medalje të artë dhe të bronztë në kampionatin evropian për veteranë

Në kampionatin evropian të atletikës së lehtë për veteranë në Venecie të Italisë sportisti bullgar në disitanca të mesme dhe të gjata Bojan Lefterov fitoi medaljen e artë në disiplinën 10000 metra me rezultat 37:59.42 min. në kategorinë mbi 65 vjeç...

botuar më 19-09-09 5.20.MD

Grigor Dimitrov përsëri është ndër 25 tenistët më të mirë në tenisin botëror

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov u lëviz përpara me 53 vende në ranglistën botërore. Ai tashmë zë vendin e 25 me gjithsej 1432 pika. Përparimi i Dimitrovit i detyrohet arritjes së tij deri tek gjysmëfinalet e Kampionatit të Hapur të SHBA-së në..

botuar më 19-09-09 2.35.MD

Boksierja bullgare Daisy Lang me një titull të ri botëror

Në një ceremoni zyrtare në Sallën e Famës në San Francisco, SHBA, kampionia e trefishtë botërore e boksit, bullgarja Desisllava Kirova, e cila është e njohur si Daisy Lang, mori titullin e radhës botëror. Ajo u dekorua si bullgarja e parë – kampione..

botuar më 19-09-04 3.06.MD