Programi i ditës

Valeri Dimitrov (djathtas) fitoi titullin e tij të nëntë në karate Shinkiokushinkaj

Panorama sportive

Në Kampionatin evropian në karate Shinkiokushinkaj në kryeqytetin letones Villnjus karateisti më i mirë bullgar për të gjitha kohërat, Sensej Valeri Dimitrov, për herë të radhës dëshmoi klasën e vet duke u bërë një kampion evropian. Në këtë mënyrë ai u bë..

botuar më 11-04-18 11.53.PD
Sulmuesi i “Manchester United” Dimitër Berbatov ishte nominuar nga tifozët për futbollist të vitit në Ligën e Anglisë

Panorama sportive

Në Çangvon, Republikën e Koresë, sportistja bullgare Antoaneta Boneva fitoi medalje të bronztë në qitje sportive me pistoletë në disiplinë 25 metra larg tabelës. Me qitjen e vet të mirë bullgarja fitoi 791.2 pika. Një bullgare tjetër – Maria Grozdeva..

botuar më 11-04-11 11.12.PD
Ivo Angellovi (në ekipin e kaltër) fitoi medaljen e argjendtë në Kampionatin Evropian të Mundjes në Dortmund

Panorama sportive

Bullgaria mori 5 medalje në Kampionatin Evropian të Mundjes në Dortmund (Gjermani). Sportistët bullgarë morën nja një medalje në stilin klasik dhe në të lirin. Në final, në kategori 60 kilogramë të stilit klasik Ivo Angellov humbi nga gjeorgjiani Revas..

botuar më 11-04-04 11.33.PD
Aleksandra Zhekova me suksesin e saj të radhës pasi fitoi startin e dytë të Kupës botërore të disiplinës bordërkros në Arosa (Zvicër).

Panorama sportive

Ndeshja e kualifikimeve për Kampionatin evropian të futbollit midis skuadrave të Bullgarisë dhe Zvicrës në stadiumin “Vasil Levski” të Sofjes përfundoi me rezultat 0:0. Bullgarët me trajner Lothar Matthaus luajtën mirë, por nuk kishin sukses para portës së..

botuar më 11-03-28 11.16.PD
Kombëtarja e femrave të hokejit mbi akull, megjithëqë është vetëm prej gjysmë viti në akullin, fitoi medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror – divizionin e pestë, që ishte në Sofje.

Panorama sportive

Ekipi “Llukojll Akademik” fitoi Kupën e Bullgarisë të Basketbollit te meshkujt. Në një dyluftim të denjë “Llukojll” mundi skuadrën “Levski” me rezultat 81 kundrejt 80 dhe kështu mori titullin e vet të nëntë të këtij turneu. Basketbollisti 21-vjeçar Boxhidar..

botuar më 11-03-21 1.28.MD
Grigor Dimitrovi zuri pozitën e 71 në ranglistën botërore pas fitores në turneun e serive Challenger në qytetin francez Sherbur.

Panorama sportive

Qitësit e rinj bullgarë morën dy medalje argjendi në Kampionatin Evropian të Qitjes Sportive në qytetin italian Brescia. Tek adoleshentët Ivan Jordanovi mori medaljen e argjendtë në distancë 10 metra me pushkë. Ai u rendit në vendin e dytë me 694,4 pika..

botuar më 11-03-07 1.44.MD
Italiani Christof Innerhofer fitoi superkombinimin për Kupën botërore të skive në Bansko.

Panorama sportive

Në vendpushimin malor bullgar Bansko u mbajtën dy starte për Kupën Botërore për skitari alpine. Skiatori italian Christof Innerhofer fitoi superkombinimin, pasi mbaroi në vendin e 11-të në sllallom, por në sllallomin gjigant ishte me një klasë para..

botuar më 11-02-28 11.55.PD
Boksieri Tervel Pulev është fituesi i ri i kupës “Stranxha”

Panorama sportive

Boksieri bullgar Tervel Pulev fitoi kupën “Stranxha” në edicionin e 62-të të turneut ndërkombëtar, i cili u mbajt në qytetin Pazarxhik. Në finalet e kategorisë 91 kilogramë Pulevi mposhti me pika kubanin Lenier Eunice Pero. Boksierët bullgarë fituan gjithsej..

botuar më 11-02-21 12.26.MD
Krasimir Anevi mori medaljen e argjendit dhe të bronzit në turneun e biatlonit për Kupën e Evropës

Panorama sportive

Volejbollistët e CSKA-së u klasifikuan për gjysmëfinalen e turneut për Kupën e Konfederatës Evropiane, duke fituar setin e pestë kundër skuadrës turke “Ziraat Bankasi” me 19:17 pikë. Para kësaj ndeshjeje CSKA-ja mundi skuadrën turke me 3:2 në qytetin bullgar..

botuar më 11-02-14 12.55.MD
Sulmuesi bullgar Dimitër Berbatov është duke pritur vazhdimin e marrëveshjes së tij me Manchester United, pasi ka shënuar 19 gola për skuadrën e tij gjatë këtij sezoni.

Panorama sportive

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov u klasifikua për skemën kryesore të turneut prestigjioz në Roterdam. Në raundin e dytë të kualifikimeve bullgari mposhti me 6:4, 6:2 ndaj Evgeni Koroljovit nga Kazakistani. Fitorja i solli Dimitrovit 20 pika për..

botuar më 11-02-07 11.55.PD