Programi i ditës

Vladimir Zografski: “Nuk e pritja këtë sukses!”

Panorama sportive

Vladimir Zografski fitoi titullin e Kampionatit botëror të kërcimit me ski për të rinj deri në 19 vjeç në Estoni. Bullgari 17-vjeçar mori medaljen e artë me 255 pika dhe kërcime 98,5 dhe 96,5 metra. Disa orë pas suksesit të madh në transmetimin “Sport dhe..

botuar më 11-01-31 12.17.MD

Panorama sportive

Dimitër Berbatovi luajti ndeshjen e shkëlqyeshme të radhës në skuadrën e Manchester United , duke shënuar për herë të tretë gjatë kësaj stine tre e më shumë gola në një ndeshje. Pas tre golave ndaj Liverpool , pesë golave ndaj Blackburn , tani erdhi radha..

botuar më 11-01-24 11.13.PD
Sulmuesi Dimitër Berbatov prezantohet shkëlqyeshëm në Manchester United

Panorama sportive

Një marrëveshje e re trevjeçare pritet t’i ofrohet sulmuesit bullgar të Manchester United , Dimitër Berbatov, njoftojnë mediat angleze. Bisedimet do të fillojnë ditët e afërta. gjatë kësaj stine dhe aktualisht është në vendin e parë në klasifikimin e..

botuar më 11-01-10 12.28.MD

Sukseset e mëdha të sportistëve bullgarë gjatë vitit 2010

Viti 2010 ishte viti i suksesshëm i radhës për mundjen bullgare. Stanka Zlateva fitoi titullin botëror në kategorinë 72 kg për herë të katërt dhe u bë kampione evropiane për herë të pestë. Sportistja bullgare fitoi njohjen e federatës botërore të mundjes..

botuar më 11-01-03 12.32.MD
Kampionia botërore dhe evropiane e mundjes së lirë në kategorinë deri në 72 kilogramë Stanka Zllateva u zgjodh Sportist i vitit i Bullgarisë.

Panorama sportive

Sportistja bullgare e mundjes Stanka Zlateva fitoi çmimin për sportist më të mirë të Ballkanit për vitin 2010, duke mbledhur 39 pika në anketën ndërkombëtare të Agjencisë Telegrafike Bullgare (BTA). Zlateva e fiton këtë çmim për herë të parë në karrierën e..

botuar më 10-12-27 1.02.MD
Në Telluride Aleksandra Zhekova mori medalje të argjend në disiplinën bordërkros në raundin e Kupës botërore të snoubordit

Panorama sportive

Skuadrat “Levski” dhe “CSKA” përfunduan pjesëmarrjen e tyre në fazën grupore të turneut Liga Evropa. CSKA humbi me 1 më 3 si mysafire e skuadrës portugeze “Porto” në ndeshjen e vet të fundit nga grupi i 12-të të turneut dhe mbeti në vend të katërt me 3 pika...

botuar më 10-12-20 1.34.MD
Marija Grozdeva u dallua me titullin “Sportist i vitit 2010” të Federatës bullgare të qitjes sportive

Panorama sportive

Kampionia e dyhershme olimpike Marija Grozdeva fitoi medalje të bronztë në disiplinën për pistoletë – 10 metra në turneun e 35-të ndërkombëtar të qitjes sportive në Beograd, Serbi. Dy përfaqësueset e tjera bullgare – Antoaneta Boneva dhe Monika Kostova zunë..

botuar më 10-12-13 1.30.MD
Vanja Stambollova u shpall sportiste numër 1 e atletikës së lehtë në Bullgari për vitin 2010.

Panorama sportive

Pas disa mossuksesesh në raundin e pestë të fazës grupore të Ligës së futbollit Europa përfaqësuesit bullgarë “Levski” dhe “CSKA” humbën shanset e tyre për pjesëmarrje në fazën e ardhshme të turneut. “Levski” humbi me 0:1 si mik i “Gent” në Belgjikë. Një..

botuar më 10-12-06 12.10.MD

Panorama sportive

Dimitër Berbatov u bë i huaji i parë dhe futbollisti i katërt në historinë e ligës së lartë angleze, i cili ka shënuar pesë gola në një ndeshje futbolli. Kjo ndodhi në ndeshjen e “Mançestër Junajtid” kundër “Blekbërn”, i cili humbi me rezultat 7:1. Pas..

botuar më 10-11-29 1.54.MD
Kampioni i Bullgarisë i basketbollit për meshkuj “Lukojl-Akademik” shkatërroi kampionin e Portugalisë “Benfika” në ndeshjen e parë të fazës grupore të turneut evropian Eurochalange.

Panorama sportive

Pesë skuadra nga grupi i elitës i futbollit ikën nga turneu për Kupën e Bullgarisë në fazën paraprake. Në dyluftimin më interesant midis “Lokomotiv Sofje” dhe “Lokomotiv Plovdiv” 90 minutat e rregullta dhe dy zgjatjet ishin të pamjaftueshme për të shënuar..

botuar më 10-11-22 1.44.MD