Programi i ditës

Petër Stojçevi për herë të nëntë me radhë u bë fitues në maratonën e notimit në Ohër.

Panorama sportive

Herën e 9-të me radhë Petër Stojçevi u bë fitues në maratonën e notimit në Ohër. Në trasenë 30-kilometrashe bullgari fitoi një avancim që në kilometrin e 15-të dhe deri në përfundimin e garës e ruajti këtë përparësi. Në vendin e dytë u radhit notari gjerman..

botuar më 10-08-16 12.04.MD
Bullgaria mundi Poloninë në kualifikimet për Kampionatin evropian të basketbollit me rezultat 74:70.

Panorama sportive

Tre skuadra bullgare “Levski”, “CSKA” dhe “Liteks” po e vazhdojnë pjesëmarrjen e vet në Ligën Evropa. Skuadra e “Levskit” eliminoi skuadrën suedeze “Kallmar” pas një barazie ne ndeshjen e parë 1:1 dhe fitore në revanshin me 5:2. Ndeshja në Sofje kaloi përmes..

botuar më 10-08-09 11.13.PD
Mbajtësja e medaljes së argjendtë në 400 metra me pengesa Vanja Stambollova, fituesja Natalija Antjuh nga Rusia dhe medalistja e bronztë Peri Shejks Drejtën nga Britania e Madhe në shkallën e nderit të kampionatit Evropian të atletikës së lehtë në Barcelonë.

Panorama sportive

Kampionia evropiane në 400 metra nga turneu në atletikë të lehtë në Goteborg gjatë vitit 2006-Vanja Stambollova, fitoi medalje të argjendtë në finalin në 400 metra me pengesa në kampionatin evropian në Barcelonë. Sportistja bullgare regjistroi një arritje..

botuar më 10-08-02 11.22.PD
Skuadra kombëtare e grave e volejbollit e Bullgarisë fitoi medalje të argjendtë nga liga Evropiane e volejbollit.

Panorama sportive

Skuadra kombëtare e grave e volejbollit fitoi medalje të argjendtë nga liga Evropiane e volejbollit pasi në finalin në Ankara i la vend skuadrës së Serbisë me 1:3 set. Bullgaret treguan një lojë të mirë kundra kundërshtareve të veta, të cilat mundën të..

botuar më 10-07-26 9.48.PD
Skuadra “Levski” (Sofje) fitoi kundër “Dëndolk”, Irlandë, me 6:0 në ndeshjen e raundit të dytë paraprak në turneun e Ligës së Evropës.

Panorama sportive

Filluan ndeshjet e turneve evropiane të klubeve të futbollit, në të cilat Bullgaria është paraqitur nga 4 skuadra – tri në turneun e Ligës së Evropës dhe një në Ligën e kampionëve. Në ndeshjen e parë të raundit të dytë paraprak të Ligës së kampionëve..

botuar më 10-07-19 11.40.PD
Spanja fitoi Botërorin 2010

Panorama sportive

Spanja është kampione botërore! Me triumf të skuadrës kombëtare spanjolle përfundoi Kampionati i 19 botëror i futbollit në Republikën e Afrikës së Jugut. Në finalin në Johanesburg nxënësit e Visente dell Boske u imponuan me gol të Iniestes në minutën e 116..

botuar më 10-07-12 11.19.PD
Finali më 11 korrik ka edhe një simbolikë tjetër. Evropa – mëmëdheu i futbollit, do të përparojë Amerikën Jugore për nga numri i titujve botërorë futbollistikë.

Finalet e Kampionatit Botëror të Futbollit në Republikën e Afrikës së Jugut

Në fillim të muajit qershor tifozët e sportit me padurim pritën 64 ndeshjet midis 32 skuadrave pjesëmarrëse të Kampionatit Botëror të Futbollit në Republikën e Afrikës së Jugut. Sot – një muaji më vonë mbeten vetëm dy ndeshje – njëra prej të cilave më 10..

botuar më 10-07-09 1.06.MD
Në ndeshjen e parë të grupit A të Ligës botërore të volejbollit skuadra kombëtare bullgare u paraqit në një mënyrë të jashtëzakonshme, duke shënuar fitoren bindëse 3:0 sete kundër skuadrës së Holandës.

Pas ndeshjeve “Bullgaria – Holanda” të Ligës botërore të volejbollit

Në ndeshjen e parë të grupit A të Ligës botërore të volejbollit, i cili u luajt në Pallatin e Kulturës dhe Sportit në Varna, Bullgari, skuadra kombëtare bullgare e volejbollit u paraqit në një mënyrë të jashtëzakonshme, duke shënuar fitoren bindëse 3:0 sete..

botuar më 10-07-05 11.51.PD

Panorama sportive

Një prej ngjarjeve kryesore sportive në botë këtë vit – Kampionati botëror i futbollit në Republikën e Afrikës së Jugut është duke përfunduar. Duhet të luhen akoma tri ndeshje – dy ndeshjet e gjysmëfinaleve dhe ajo e finaleve. Për finalet do të konkurrohen..

botuar më 10-07-05 11.46.PD

Prezantimi i shkëlqyer i Cvetanë Pironkovës në Uimbëlldën

Tenistja bullgare Cvetana Pironkova përfundoi pjesëmarrjen e vet në kampionatin në të Hapur të Britanisë së Madhe duke humbur në gjysmëfinale nga rusja Vera Zvonarjova nën numrin 21 me 1:2 sete. Me arritjen e vet në gjysmëfinalet Pironkova fitoi 250 000..

botuar më 10-07-02 10.13.PD