Programi i ditës

Në ndeshjen e parë të grupit A të Ligës botërore të volejbollit skuadra kombëtare bullgare u paraqit në një mënyrë të jashtëzakonshme, duke shënuar fitoren bindëse 3:0 sete kundër skuadrës së Holandës.

Pas ndeshjeve “Bullgaria – Holanda” të Ligës botërore të volejbollit

Në ndeshjen e parë të grupit A të Ligës botërore të volejbollit, i cili u luajt në Pallatin e Kulturës dhe Sportit në Varna, Bullgari, skuadra kombëtare bullgare e volejbollit u paraqit në një mënyrë të jashtëzakonshme, duke shënuar fitoren bindëse 3:0 sete..

botuar më 10-07-05 11.51.PD

Panorama sportive

Një prej ngjarjeve kryesore sportive në botë këtë vit – Kampionati botëror i futbollit në Republikën e Afrikës së Jugut është duke përfunduar. Duhet të luhen akoma tri ndeshje – dy ndeshjet e gjysmëfinaleve dhe ajo e finaleve. Për finalet do të konkurrohen..

botuar më 10-07-05 11.46.PD

Prezantimi i shkëlqyer i Cvetanë Pironkovës në Uimbëlldën

Tenistja bullgare Cvetana Pironkova përfundoi pjesëmarrjen e vet në kampionatin në të Hapur të Britanisë së Madhe duke humbur në gjysmëfinale nga rusja Vera Zvonarjova nën numrin 21 me 1:2 sete. Me arritjen e vet në gjysmëfinalet Pironkova fitoi 250 000..

botuar më 10-07-02 10.13.PD
Situata e golit të futbollistit David Vilja, me të cilin Spanja mënjanoi Portugalinë në tetë finalet, është shembulli i radhës për arbitrim të dyshimtë, me të cilin do të mbahet mend Botërori në Republikën e Afrikës së Jugut

Kampionati Botëror i Futbollit në Republikën e Afrikës së Jugut hyn në fazën vendimtare

Pas përfundimit të fazës së grupeve dhe tetë finaleve Botërori i Futbollit në Republikën e Afrikës së Jugut hyn në fazën vendimtare. Cilat janë konkluzionet kryesore, që mund të bëhen pas ndeshjeve të deritanishme. Konkluzioni më i rëndësishëm ka të bëjë..

botuar më 10-07-01 11.59.PD

Sukses i madh për tenisin bullgar

Cvetana Pironkova arriti një sukses të madh për tenisin bullgar, duke u klasifikuar për gjysmëfinalet e femrave në turneun Wimbledon. Deri tani një bullgare nuk ka arritur në gjysmëfinale të Wimbledon-it. Cvetana Pironkova zë pozitën e 82 në ranglistën..

botuar më 10-06-30 10.58.PD
Cveti Pironkova e vazhdoi serinë e vet të mundjeve në “Uinbëlldën” dhe u klasifikua për tetë finalet në një nga tenis turnetë më prestigjioze në botë.

Panorama sportive

Skuadrat e volejbollit të burrave dhe të grave të Bullgarisë dolën në krye të grupeve të veta përkatësisht në ligën Botërore dhe Evropiane. Tenistja më e mirë bullgare Cvetana Pironkova vazhdon pjesëmarrjen e vet më të suksesshme në Uimbëlldën, do të ketë..

botuar më 10-06-28 11.40.PD
Volejbollistët bullgarë vazhdojnë paraqitjen e tyre të shkëlqyeshme në ndeshjet nga Lidhja Botërore.

Panorama sportive

Përveç me Kampionatin Botëror të Futbollit në Afrikën e Jugut, ku Bullgaria fatkeqësisht nuk merr pjesë, këto ditë emocionet e fansëve të sportit tek ne janë lidhur me Ligën Botërore të Volejbollit. Lojtarët e trajnerit Silvano Prandi u prezantuan me sukses..

botuar më 10-06-21 11.53.PD
Ndër skuadrat – favorite më keq paraqitet Franca, e cila mori karton të dytë të verdhë dhe ndoshta së shpejti do të nisen nga Kampionati

Start i vështirë për favoritët në Mondial 2010

Të gjithë pjesëmarrësit në Kampionatin botëror të futbollit në Republikën e Afrikës së Jugut luajtën ndeshjet e tyre të para, kurse disa prej tyre tashmë luajtën edhe ndeshjet e dyta nga faza e grupeve. Çfarë u bën përshtypje specialistëve dhe fansave?..

botuar më 10-06-18 12.32.MD
Me golin e Stojçkovit në ndeshjen kundër Gjermanisë në Kampionatin botëror SHBA 1994 Bullgaria u klasifikua për gjysmëfinalet

Bullgaria në kampionatet botërore të futbollit

Që prej katër vitesh mijëra admiruesit e futbollit presin kampionatin e radhës botëror. Për herë të parë Botërori zhvillohet në Afrikë, dhe më saktë në Republikën e Afrikës së Jugut. Herën e radhës skuadra përfaqësive bullgare mbeti jashtë 32 ekipeve, që do..

botuar më 10-06-11 12.57.MD
Vanja Stambollova regjistroi rezultatin e saj më të mirë në Evropë në vrapimin në 400 metra

Panorama sportive

Mjaft e suksesshme ishte java e kaluar për sportistët bullgarë të atletikës së lehtë. Vanja Stambollova fitoi vrapimin në 400 metra me pengesa në turneun e atletikës së lehtë në Sankt Pjollten - Austri. Nxënësja e Gjeorgji Dimitrovit e ndaloi kronometrin në..

botuar më 10-06-07 11.24.PD