Programi i ditës

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov humbi nga Gjokovic në finalen e serisë Masters

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov nuk arriti të luftojë për titullin e turneut të tenisit ATP Masters 1000 në Paris. Ai humbi në finale nga numri 1 i botës Novak Djokovic 4:6, 3:6 në 1 orë e 39 minuta lojë. Për Gjokovicin titulli është i..

botuar më 23-11-05 6.33.MD
Alexander Zverev

Kampioni olimpik i tenisit Alexander Zverev mbërrin në Sofia Open 2023

Kampioni olimpik Alexandër Zverev anuloi pjesëmarrjen e tij në Sofia Open 2023 nga seritë ATP 250 nga 4 deri më 11 nëntor të këtij viti, njoftoi Federata Bullgare e Tenisit. Përfshirja e tenistit gjerman u bë e mundur me një leje speciale nga..

botuar më 23-11-03 10.56.PD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov shkon në çerekfinale në Paris

Tenisti më i mirë i Bullgarisë për meshkuj, Grigor Dimitrov, u kualifikua për herë të dytë në çerekfinalen e turneut Masters 1000 në ambiente të mbyllura, në Paris, në paraqitjen e tij të 11-të. Grigor Dimitrov triumfoi ndaj Aleksandër..

botuar më 23-11-02 4.09.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov mundi Daniil Medvedev pas një ndeshjeje të fortë tre orëshe

Bullgari i vetëm në elitën e tenisit, Grigor Dimitrov, luajti një ndeshje fenomenale dhe arriti një sukses të jashtëzakonshëm mbi numrin 3 të botës, Daniil Medvedev me 6:3, 6:7(4), 7:6(2) për 2 orë dhe 56 minuta dhe u kualifikua në raundin e 16-të..

botuar më 23-11-01 5.21.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov ka mposhtur Lorenzo Musettin në startin në Paris

Grigor Dimitrov nisi me fitore në turneun e tenisit Masters 1000 në Paris me një fond shpërblyes prej 7.6 milionë euro. Ai mundi të 22-tin në botë Lorenzo Musetti nga Italia me 6:2, 6:7 (4), 6:3. Në raundin e dytë, bullgari i renditur i 17-ti..

botuar më 23-10-31 10.03.PD

Pjotër Nesterov me titullin e parë teke nga turnetë ITF

Tenisti bullgar për Kupën “Davis”, Pjotër Nesterov, fitoi titullin teke në turneun e tenisit në fusha të forta në Al Zahra (Kuvajt) me një fond shpërblyes prej 15 mijë dollarësh. Nesterov, i renditur në numrin 4, mundi në finale liderin në..

botuar më 23-10-29 7.49.MD

Shteti siguroi 22 milionë leva /11,25 milionë euro/ për 24 palestra në vitin 2020, u ndërtuan 2

Ministria e Rinisë dhe Sportit ka filluar 16 procese gjyqësore për para të ndara paraprakisht për palestra të pandërtuara në shkollat publike, njoftoi ministri i sportit Dimitër Iliev. Paratë e lëna mënjanë nga shteti dhe të siguruara në vitin 2020..

botuar më 23-10-27 6.54.MD
Petja Nedellçeva

Badmintonistja Petja Nedellçeva hyri në rekordet botërore të Guinness

Badmintonistja më e dekoruar bullgare, Petja Nedellçeva, hyri në Librin e Rekordeve Guinness, raporton “Sportal”. Nedellçeva u shpërblye për lojën më të gjatë në një ndeshje zyrtare - 154 goditje. Kjo ndodhi në një ndeshje dyshe për femra më 18..

botuar më 23-10-23 2.59.MD
Josif Panov (djathtas) me rripat e tij të kampionit

Josif Panov mbrojti titullin e tij botëror në boksin profesionist

Josif Panov-Pepeljankata /Nepërka/ mbrojti titullin e tij botëror në peshën e lehtë të Organizatës Universale të Boksit (UBO). Boksieri bullgar mundi francezin Sandy Messaoud pas 12 raundesh dhe me vendimin unanim të gjyqtarëve. Kjo ishte edhe..

botuar më 23-10-20 11.04.PD

Prapëseprapë, Sofia Open 2023 do të zhvillohet, elita botërore e tenisit po vjen në vendin tonë

Sofia Open 2023 do të mbahet nga 4 deri më 11 nëntor në “Arena Sofja” dhe sallën “Sofja” në kryeqytetin bullgar, njoftoi Federata Bullgare e Tenisit. Më herët, federata njoftoi se ka refuzuar organizimin e turneut ATP 250 Sofia Open për shkak të..

botuar më 23-10-18 3.29.MD