Programi i ditës

Pushime në Bullgari

Bullgaria është tërheqëse në çdo stinë të vitit. Si vërtetim i kësaj ju propozojmë një informacion të pasur për pushimet tuaja të paharrueshme dhe emocionale në Bullgari.

Ju prezantojmë destinacione atraktive, pushime në qytet dhe në fshat, shëtitje malore, eko-itinerare, vende për ushtrimin e sporteve të ndryshme dhe aktivitete të tjera në ambiente të hapura. Ju tregojmë edhe për objekte unikale të turizmit kulturor, për zakone, tubime folklorike, koncerte, festivale...

Na ndiqni! 


Shtëpia e lindjes së Apostullit ruan dëshmi të çmueshme për jetën dhe veprën e tij

Vasill Levski, i cili u kthye në një simbol kombëtar të luftës kundër sundimit osman, kaloi vitet e fëmijërisë dhe të rinisë në një shtëpi të thjeshtë në qytetin e lindjes Karllovo. Shtëpia njëkatëshe e familjes u ndërtua në kohën e Rilindjes..

botuar më 20-07-18 4.20.PD
Vila romake “Armira”

Pandemia i riorientoi turistët drejt formave alternative të pushimit

Për shumicën e turistëve bullgarë dhe të huaj pushimi tradicional veror në det deri në një shkallë të madhe u pengua nga pandemia me Covid-19. Si rezultat - pushuesit nëpër bregdetin bullgar të Detit të Zi janë shumë më pak nga kapaciteti i vendpushimeve..

botuar më 20-07-16 11.03.PD

Informacion i dobishëm për ata që pushojnë në Bullgari: Ndihmë gjatë humbjes ose vjedhjes së sendeve

Gjatë verës, të hapur për diellin, detin, kënaqësitë, ne sikurse harrojmë instinktet tona për vetëruajtje. Shpesh harrojmë të ruajmë veten tonë, sendet tona dhe kemi dëshirë të marrim më shumë nga të gjitha që do të na mungojnë deri në periudhën e verës..

botuar më 20-07-15 11.00.PD

Si i tërheq turistët kampingu”Gradina”

Shtretër dielli dhe çadra falas i presin ata të cilët kanë zgjedhur të pushojnë në kampingun “Gradina”. Miq nga komplekset e tjera fqinje mund t'i përdorin këto pajisje kundrejt një takse prej 3 levave.  Plazhi në “Gradina” ka dhe zonë të lirë, por që të..

botuar më 20-07-12 7.55.PD

Në qytetin Çepellare po e rinisin stinën verore

Me zhurmën e motoçikletave po e hapin stinën verore në vendpushimin e malit të Rodopeve. Ditën e shtunë banuesit dhe miqtë  e qytetit Çepellare do të shijojnë shoun e parë të këtij lloji me motorë të markës legjendare “Harley-Davidson”. Në mëngjes..

botuar më 20-07-11 7.00.PD

Qyteti Burgas është mikpritës i edicionit të 13-të të Festivalit të skulpturave prej rëre

Gjatë këtij viti “qyteti i rërës” ka strehuar 14 kompozicione të 12 autorëve, 6 prej të cilëve janë nga qyteti Burgas. Për formimin e figurave të mëdha  janë përdorur 5600 tonë rërë. Eventi atraktiv zhvillohet me moto “Të çuditshëm, dëfryes e të..

botuar më 20-07-11 6.00.PD

Në Sofje po vazhdojnë A to Jazz Concerts

Një nga ngjarjet më të mëdha kulturore tek ne , A to Jazz ia dedikon  lavdinë e vet seleksionimit të shkëlqyer  të muzikantëve dhe zgjedhjes së skenës, të vendosur në parkun qendror të kryeqytetit. Festivali i cili gjatë vitit 2019 mblodhi 35..

botuar më 20-07-11 4.20.PD

Për turistët: Në rrugë në Bullgari me automjet

Varianti më i sigurt për udhëtim në distanca të shkurtra ose të gjata në kohën e pandemisë mbetet automobili personal. Në këtë mënyrë turistët disponojnë kohën e tyre dhe nuk varen nga njerëzit e tjerë përreth. Qytetarëve të huaj të cilët mbërrijnë..

botuar më 20-07-10 4.04.MD

A nisi me sukses stina verore nëpër det?

Pandemia nga Covid-19 doli e pamëshirshme ndaj sektorëve të shumtë në ekonominë e Bullgarisë, në këtë numër dhe ndaj turizmit veror. Jemi mësuar që muajt korrik dhe gusht t’i vëmë në “kulmin” e sezonit dhe kjo me të vërtetë qe kështu. Por deri..

botuar më 20-07-08 3.27.MD

Plazhe të plota në bregdetin bullgar në fundjavën e parë të korrikut

Për plazhe të plota në bregdetin jugor të Detit të Zi gjatë fundjavës së parë të korrikut njoftoi Televizioni Kombëtar Bullgar. Nga dega turistike janë optimistë për këtë stinë verore. Në disa hotele madje vendet e lira në fund të korrikut janë..

botuar më 20-07-04 2.10.MD