Бугарски национални радио © 2024 Сва права задржана

Спортска недеља

Детелин Далаклиев с наградом "Спортски Икар"
Фотографија: БГНЕС
Светски шампион у боксу Детелин Далаклиев је добио награду "Спортски Икар" за спортска достигнућа током године, коју уручује фондација "Бугарски спорт". Признање за шампионску дуговечност добила су два представника колективних спортова – кошаркаш Тодор Стојков и одбојкаш Пламен Константинов. За најбољи наступ на светској спортској арени награду је добио бивши фудбалер Литекса и садашњи члан тима ПСВ Ајндховен Станислав Манолев. Одликовани су и младе наде домаћег спорта Ангел Карањотов – европски шампион и светски вицешампион у супермотоу, као и светски шампион у сноуборду за јуниоре Радослав Јанков. За одличне наступе награде су добили још Иван Јотов – троструки шампион у стреличарству за ветеране, Марија Орјашкова – светски првак у самбоу, Станка Златева – европски шампион и добитница бронзане медаље на светском првенству у рвању, Јавор Христов – светски шампион у стреличарству у дворани, двострука европска шампионка у стрељаштву Марија Гроздева, као и гимнастичар Јордан Јовчев – светски вицешампион и добитник бронзане медаље са европског првенства у спортској гимнастици.
*
Прошле недеље су објављена имена десеторо номинованих за звање "Спортиста године Бугарске". Веселин Топалов (шах), Детелин Далаклиев (бокс), Димитар Бербатов (фудбал), Јордан Јовчев (спортска гимнастика), Марија Гроздева (стрељаштво), Марија Ојрашкова (самбо), Матеј Казијски (одбојка), Петар Стојчев (пливање), Силвија Митева (уметничка гимнастика) и Станка Златева (рвање). То је "Златна десетка" Бугарске и сви они ће се борити за признање "Спортиста године". Церемонија поводом уручивања награда одржаће се у Народном позоришту "Иван Вазов" 21. децембра.
*
Осмином финала Купа Бугарске завршио је јесењи део фудбалског првенства. У најзанимљивијим утакмицама Черно Море (Варна) је савладао екипу Левског са 4:1, ЦСКА из Софије је елиминисао тренутног лидера у првенству екипу Литекса, а у софијском градском дербију Славија је савладала Локомотиву са 2:1. У четврт финале пласирали су се још Берое, Мињор, Калиакра, Чавдар и Черноморец (Поморие).
*
Вицешампион ЦСКА је остварио своју прву победу у овогодишњем издању Лиге Шампиона у одбојци. У другој утакмици такмичења по групама ЦСКА је победио бившег европског шампиона Тура из Француске са 3:2 у сетовима. У хали "Арена" у Самокову играчи тренера Александра Попова су добили прва два сета са 25:23 и 25:19. Затим су дозволили противнику да дође до изједначења након 23:25 и 19:25 у наредна два сета. У одлучујућем петом сету ЦСКА је заслужено победио са 15:13.
*
Јордан Јовчев је освојио сребрну медаљу на круговима на турниру из серије Гран при у спортској гимнастици у Бриндизију (Италија). Олимпијски вицешампион и двоструки светски шампион је добио ниже оцене због корака који је направио приликом приземљивања. Победник је представник домаћина Матео Моранди.
*
Спортски пар Нина Иванова и Филип Залевски освојио је треће место на турниру уметничког клизања у Загребу. На овом такмичењу победили су Руси Љубов Иљушечкина и Норади Мајсурадзе, а друго место је припало још једном руском пару Анастасији Мартушевој и Алексеју Роганову. У женској конкуренцији Бугарску су представљале две такмичарке Соња Раднева која је завршила на 7. месту и Мануела Станукова која је завршила 13. Прво место је освојила Рускиња Екатерина Козирева. У мушкој конкуренцији представник Бугарске Георги Кенчадзе је заузео 14. место, док је прво место припало Артјому Бородулину из Русије.

Превео: Дарјан Бојков
По публикацията работи: Вилхелм Балтаџијан

Више из ове категориjе

Фотографија: Sport PR Events Managment

Петар Стојчев препливао Гибралтарски мореуз

Петар Стојчев је постао први Бугарин који је препливао Гибралтарски мореуз по правилима Oceans seven без неопренског одела. Стојчев је удаљеност од 16,4 км између литица европске обале шпанског града Тарифи и афричке обале у Мароку препрливао за 3 сата и..

објављено 16.4.24. 13.13
Викторио Илијев

Викторио Илијев нови европски шампион у боксу

Викторио Илијев постао је европски првак у боксу на Првенству за сениоре и сениорке у Поречу, Хрватска, у категорији до 60 кг. Илијев је у финалу савладао Богдана Челдика из Украјине. Подсетимо да је Бугарска освојила пет медаља на Европском..

објављено 15.4.24. 14.06
Стојка Крастева

EUBC представио филм о олимпијској шампионки у боксу Стојки Крстевој

Европска боксерска конфедерација (EUBC) представила је филм посвећен олимпијској шампионки из Токија Стојки Крстевој. Филм у трајању од 48 минута је шеста епизода серије "The Protagonists." Крстева у епизоди прича о трновитом путу до успеха...