Подкаст на српском
Величина текста
Бугарски национални радио © 2024 Сва права задржана

Спортска недеља

\r\nЗаставу Бугарске на церемонији отварања Зимских олимпијских игара у Ванкуверу носила је такмичарка у сноуборду Александра Жекова.
Фотографија: БГНЕС
У канадском граду Ванкуверу почеле су 21. зимске олимпијске игре. Церемонија отварања Беле олимпијаде била је посвећена грузијском санкашу Нодару Кумариташвилију за време пробног спуста на олимпијској леденој стази. Стартовали су и бугарски спортисти. Најбоља бугарска такмичарка у брзом клизању на кратким стазама Евгенија Раданова је успела да се пласира у четвртфинале спринта на 500 метара, а завршила је прва у 8. квалификационој серији, са временом од 45,125 секунди. Друга бугарска такмичарка Марина Георгиева Николова дисквалификована је са такмичења због два узастопна неправилна старта.

Представљање бијатлониста у спринту на 10 км може да буде оцењено као добро. Двојица њих је заслужило право да учествује у такмичењу на 12.5 км. То су Красимир Анев, који је заузео 25. место и Михаил Клечеров који је заузео 59. место. Стартовала су још два бугарска такмичара – Мирослав Кенов који је заузео 82. место и Владимир Илиев који је финиширао 83. У спринту на 7,5 км код жена Нина Кленовска је заузела 62. место. На оба старта први су финиширали такмичари који нису сматрани фаворитима – Француз Венсан Џеј и представница Словачке Анастасија Кузмина.
*
Ивет Лалова је победила у спринту на 60 метара на турниру у лакој атлетици у сали у Лајпцигу. У финалној серији такмичења Бугарка је резултатом 7,24 секунди заслужено освојила прво место. Овај резултат је за само 3 стота дела секунде слабији од личног рекорда Лалове у овој дисциплини.
*
Бугарка Вања Стамболова је победила у трчању на 400 метара на међународном турниру у лакој атлетици на затвореном у Будимпешти. Стамболова је освојила прво место тако што је деоницу истрчала за 52,01 секунди. 26-годишња Бугарка је само за 16 стотих делова секунде била спорија од свог најбољег времена од 23. јануара, које је друго најбоље време на свету ове сезоне.
*
Силвија Митева је освојила златну медаљу са траком на турниру ритмичке гимнастике у Тарту, Естонија. Гимнастичарка клуба „Илијана“ била је боља од представнице Азербејџана Аље Гарајеве и Рускиње Јане Луконине. Наша најбоља гимнастичарка је заузела 5. место у финалу вијачом, 7. у финалу лоптом и 8. - обручем.
*
Одбојкашки клуб ЦСКА изгубио је са 1:3 у сетовима од пољске екипе Ресовија у сусрету осмине финала одбојкашке лиге шампиона за мушкарце. Слаба игра бугарске екипе обележила је прва два сета, у трећем су се вратили у утакмицу и смањили разлику на 1:2. Четврти сет је био равноправан и играло се поен за поен. На крају су Пољаци били концентрисанији и заслужено славили. Реванш ће се одиграти ове недеље у Пољској.
*
Тим Евроинс Черно Море победио је код куће екипу Рилски Спортист резултатом 91:90 у утакмици Балканске лиге у кошарци за мушкарце. Черно море има 3 победе и 3 пораза у групи „А“ балканске лиге, док Рилски спортист има 4 пораза и две победе.
У групи „Б“ Левски је очекивано савладао Спартак (Плевен) са 113:82. Левски је лидер групе са 6 победа и 2 пораза. Са 2 победе и 6 пораза Спартак (Плевен) заузима претпоследње место у групи.

Превео: Дарјан Бојков
По публикацията работи: Вилхелм Балтаџијан

Више из ове категориjе

Разматра се кандидатура Бугарске за домаћина Зимских олимпијских игара младих 2028. године

Бугарска има велики потенцијал и одличне природне услове за организацију и одржавање Зимских олимпијских игара младих. Да би њена кандидатура била прихваћена, неопходни су доследни и усклађени напори извршне власти, спортиста, медија, еколошких..

објављено 23.4.24. 09.10

Sofia Karate Open 2024. окупља учеснике из 20 земаља

Председник Румен Радев ће данас свечано отворити 11. издање Међународног турнира Sofia Karate Open 2024 – Пехар председника. Ове године ће на турниру учешће узети више од 1.500 такмичара из 20 земаља. Турнир је део иницијативе шефа државе „Спорт с..

објављено 20.4.24. 09.15
Христо Проданов

40 година од првог успона бугарских алпиниста на врх Еверест

Ове године навршава се 40 година од првог успона бугарских алпиниста на највиши врх планете – Еверест. Двадесетог априла 1984. године је 41-годишњи Христо  Проданов успео да без додатне употребе кисеоника освоји „кров света.“ Он је на врх крочио у..