Подкаст на српском
Величина текста
Бугарски национални радио © 2024 Сва права задржана

Спортска недеља

Вања Стамболова је показала да за њу још увек има места у светској елити освојивши треће место у спринту на 400 метара.
Фотографија: БГНЕС
Вања Стамболова је донела бронзану медаљу Бугарској са 13. Светског првенства у атлетици у дворани у Дохи. Бугарска такмичарка се прошле године вратила на стазу после двогодишње забране због употребе допинг средстава. Она је показала да за њу још увек има места у светској елити освојивши треће место у спринту на 400 метара својим личним рекордом за сезону – 51,50 секунди. Титулу је освојила Деби Дан која је лидер на светској ранг листи ове сезоне, а тријумфовала је временом 51,04 секунди. Сребром се окитила Рускиња Татјана Фирова која је истрчала 400 метара за 51,13 секунди. Друга бугарска такмичарка Ивет Лалова, није успела да се пласира у финале на 60 метара. Најбоља бугарска спринтерка је заузела 6. позицију у полуфиналу са временом од 7,41 секунди. У финале се нису пласирали и Момчил Караилиев и Петја Дачева у троскоку, Спас Бухалов у скоку с мотком, Николај Атанасов у дисциплини скок удаљ и Венелина Венева у скоку увис.
*
Силвија Митева је освојила бронзану медаљу у финалу у вежби обручем на Светском купу ритмичке гимнастике у Портимау у Португалу. Најбоља бугарска гимнастичарка је заузела пето место у финалу у вежби траком и шесто у вежби вијачом и лоптом.
Олимпијска и светска шампионка, Рускиња Евгенија Канајева освојила је златна одличја у финалу у вежби вијачом, траком и лоптом, а њена земљакиња Дарија Кондакова - прво место у вежби обручем и друго у вежби вијачом.
Бугарски ансамбл ритмичке гимнастике се добро представио у финалу са 5 обруча, али је заузео четврто место, без обзира на то што је ансамбл Русије испустио обруч изван терена, судије су га поставиле на трећу позицију. Прва позиција је припала Белорусији, а друга Италији.
*
Литекс из Ловеча је савладао Левски из Софије убедљивим резултатом 3:0 у дербију 18. кола "А" групе фудбалског првенства Бугарске. Голове за наранџасте из Ловеча постигли су Дока, Ивелин Попов и Христо Јанев. Новајлија у дресу Левског Петраш и Георги Срмов су добили по два жута картона и пропустиће следећи меч свог тима. ЦСКА је са лакоћом савладао екипу Спортиста, али и даље заузима друго место на табели иза Литекса. Литекс је на првом месту са 41 бодом, ЦСКА је други са 38, а Локомотива из Софије заузима трећу позицију са 37 освојених бодова.
*
У турском скијашком центру Ерзурум је одржан Балкански куп у скијашком трчању – у класичном и слободном стилу на 10 км за мушкарце и 5 км за жене. Бугарски такмичар Веселин Цинзов је заузео друго место у оба стила. Антонија Григорова је освојила сребро код жена такође у оба стила. У скијашком трчању слободним стилом добро се представила још једна бугарска такмичарка Теодора Малчева, која је заузела трећу позицију. Шампионка у оба стила је постала 28-годишња Румунка Моника Гјурге.
*
Антоанета Стефанова дели позиције од 2. до 6. места после седмог кола на европском шаховском првенству за жене које се одржава у Ријеци у Хрватској са 5,5 бодова. У седмом колу Антоанета је ремизирала партију са Викторијом Чмилите из Литваније. У истом колу Андриана Николова је ремизирала са Соном Петровом из Чешке, а Ива Виденова је изгубила од Рускиње Бајре Кованове.
Код мушкараца бивши селектор бугарског националног тима Кирил Георгијев је одиграо без победника партију са Емануелом Бергом из Шведске, а Александар Делчев је ремизирао са шпанским велемајстором Франсиском Валехом Понсом.

Превео: Дарјан Бојков
По публикацията работи: Весела Влаткова

Више из ове категориjе

Фотографија: Sport PR Events Managment

Петар Стојчев препливао Гибралтарски мореуз

Петар Стојчев је постао први Бугарин који је препливао Гибралтарски мореуз по правилима Oceans seven без неопренског одела. Стојчев је удаљеност од 16,4 км између литица европске обале шпанског града Тарифи и афричке обале у Мароку препрливао за 3 сата и..

објављено 16.4.24. 13.13
Викторио Илијев

Викторио Илијев нови европски шампион у боксу

Викторио Илијев постао је европски првак у боксу на Првенству за сениоре и сениорке у Поречу, Хрватска, у категорији до 60 кг. Илијев је у финалу савладао Богдана Челдика из Украјине. Подсетимо да је Бугарска освојила пет медаља на Европском..

објављено 15.4.24. 14.06
Стојка Крастева

EUBC представио филм о олимпијској шампионки у боксу Стојки Крстевој

Европска боксерска конфедерација (EUBC) представила је филм посвећен олимпијској шампионки из Токија Стојки Крстевој. Филм у трајању од 48 минута је шеста епизода серије "The Protagonists." Крстева у епизоди прича о трновитом путу до успеха...