Подкаст на српском
Величина текста
Бугарски национални радио © 2024 Сва права задржана

Спортска недеља

Силвија Митива је освојила златну и сребрну медаљу на турниру за Светски куп у ритмичкој гимнастици у Грчкој.
Фотографија: dnevnik.bg

У последњем старту у својој каријери Евгенија Раданова је освојила титулу на 1.500 м у турниру у шорт треку на првом светском првенству у зимским спортовима за војна лица у Торину, Италија. Под бурним аплаузима публике Раданова је направила почасни круг са бугарском тробојком на леденој стази, затим је изула клизаљке и заувек напустила лед. То је био крај каријере Евгеније Раданове која је донела Бугарској 3 медаље са олимпијских игара и посветила је шорт треку 20 година.
*
Најбоља бугарка такмичарка у ритмичкој гимнастици Силвија Митева освојила је златну и сребрну медаљу на турниру за светски куп у грчком граду Каламата. Митева је била боља од свих у финалу у вежби лоптом и заслужила је сребро у вишебоју. У вежбама вијачом и обручем она је завршила четврта. У такмичењу групних састава Бугарске су освојиле две бронзане медаље - у вежби 5 обручева и у комбинацији 3 траке - 2 вијаче.

У бугарском фудбалском првенству Литекс уверено напредује ка титули након што је однео минималну предност од 1:0 као домаћин против Сливена и победио службено Ботев који је извађен из групе "А" домаћег шампионата. Литекс је на челу са 48 бодова, за њим Локомотива из Софије са 41. Са бодом мање је ЦСКА који је у протеклој недељи играо два нерешена меча са 1:1 против Пирина из Благојевграда и 0:0 у вечитом дербију против софијског ривала Левског. Упркос неуспесима у последње време, Левски је остао на 4. месту са 36 бодова, иако исти број бодова већ има и Мињор из Перника.
*
Кошаркаши Левског из Софије пласирали су се у финалну четворку Балканске лиге након што су однели категоричну победу над Рилским спортистом из Самокова са 109:84. Након победе руководство кошаркашког клуба Левски је предложило да се финале Финалне четворке игра у софијској дворани "Универсијада" од 13. до 15. априла.
*
Први рекет бугарског женског тениса Цветана Пиронкова изгубила је од светске вицешампионке Каролајн Вожњацки са 6:3, 3:6, 4:6 у двобоју другог кола турнира у Мајамију. Пиронкова која заузима 117. место на ранг листи женске тенис асоцијације освојила је 80 бодова за светску ранг листу и скоро 14 хиљада долара из наградног фонда, након што је у првом колу турнира победила Хедер Вотсон са 6:4, 6:2.
*
У последњем 15. колу великог сумо турнира у Осаки Бугарин Калојан Махљанов, звани Котоошу, забележио је десету победу, овога пута над Јапанцем Каиом и завршио учешће у турниру са билансом од 10 победа и 5 пораза. Победник без иједног пораза и добитник Царевог купа је постао велики шампион Хакухо са 15 победа.

Превео: Георги Стојчев

По публикацията работи: Вилхелм Балтаџијан

Више из ове категориjе

Разматра се кандидатура Бугарске за домаћина Зимских олимпијских игара младих 2028. године

Бугарска има велики потенцијал и одличне природне услове за организацију и одржавање Зимских олимпијских игара младих. Да би њена кандидатура била прихваћена, неопходни су доследни и усклађени напори извршне власти, спортиста, медија, еколошких..

објављено 23.4.24. 09.10

Sofia Karate Open 2024. окупља учеснике из 20 земаља

Председник Румен Радев ће данас свечано отворити 11. издање Међународног турнира Sofia Karate Open 2024 – Пехар председника. Ове године ће на турниру учешће узети више од 1.500 такмичара из 20 земаља. Турнир је део иницијативе шефа државе „Спорт с..

објављено 20.4.24. 09.15
Христо Проданов

40 година од првог успона бугарских алпиниста на врх Еверест

Ове године навршава се 40 година од првог успона бугарских алпиниста на највиши врх планете – Еверест. Двадесетог априла 1984. године је 41-годишњи Христо  Проданов успео да без додатне употребе кисеоника освоји „кров света.“ Он је на врх крочио у..