Величина текста
Бугарски национални радио © 2024 Сва права задржана

Историјски успех бугарског тениса

Фотографија: БГНЕС

Бугарска тенисерка Цветана Пиронкова приредила је највеће изненађење у досадашњем току Грен слема турнира пласманом у полуфинале Вимболдона за жене‚ чиме је постигла историјски успех за бугарски тенис. Као 82. играчица света‚ Пиронкова је била потпуни аутсајдер против петоструке шампионке и прошлогодишње финалисткиње Вимболдона Венус Вилијамс из САД‚ али је одиграла најбољи меч у каријери и готово декласирала Американку.
Бугарка ће добити 250.000 британских фунти и 900 бодова за светско рангирање‚ а по завршетку Вимболдона заузеће 35 место‚ што ће бити најбољи пласман у њеној каријери.

Пиронкова ће у полуфиналу играти против Рускиње Вере Звонарјеве која је у четвртфиналу савладала бившу прву тенисерку света Белегијанку Ким Клајстерс резултатом 2:1‚ по сетовима 3:6, 6:4, 6:2. Оне су прошле године играле у Москви за Куп Кремља‚ при чему је Пиронкова победила са 6:0 и 6:2 у сусрету другог кола‚ пре но што је претрпела пораз у четвртини финала од Украјинке Аљоне Бондаренко.

22-годишња бугарска тенисерка рођена је у Пловдиву. Њен отац је шампион Бугарске у кануу‚ а мајка јој је шампион у пливању. Цветанина сестра се такође бави тенисом. Сама Цветана која је унукиња познатог бугарског сликара Енча Пиронкова‚ почела је да игра тенис од своје четврте године. До сада је забележила низ победа над такмичаркама на листи 20 најбољих тенисерки света међу којима су Шахар Пер‚ Натали Деши‚ Ана Ивановић‚ Викторија Азаренка‚ Вера Звонарјева‚ Елена Дементијева и Пати Шнидер.

Превела: Марина Бекријева

По публикацията работи: Стоимен Павлов

Више из ове категориjе

Фотографија: Sport PR Events Managment

Петар Стојчев препливао Гибралтарски мореуз

Петар Стојчев је постао први Бугарин који је препливао Гибралтарски мореуз по правилима Oceans seven без неопренског одела. Стојчев је удаљеност од 16,4 км између литица европске обале шпанског града Тарифи и афричке обале у Мароку препрливао за 3 сата и..

објављено 16.4.24. 13.13
Викторио Илијев

Викторио Илијев нови европски шампион у боксу

Викторио Илијев постао је европски првак у боксу на Првенству за сениоре и сениорке у Поречу, Хрватска, у категорији до 60 кг. Илијев је у финалу савладао Богдана Челдика из Украјине. Подсетимо да је Бугарска освојила пет медаља на Европском..

објављено 15.4.24. 14.06
Стојка Крастева

EUBC представио филм о олимпијској шампионки у боксу Стојки Крстевој

Европска боксерска конфедерација (EUBC) представила је филм посвећен олимпијској шампионки из Токија Стојки Крстевој. Филм у трајању од 48 минута је шеста епизода серије "The Protagonists." Крстева у епизоди прича о трновитом путу до успеха...