Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Левски може би е роден през 1840 г., а не през 1837 г.


Възможно е рождената година на Апостола на свободата Васил Левски  да е 1840 г, а не както бе прието досега 18.07.1837 г. Османистът д-р Григор Бойков и  един от най-изтъкнатите изследователи на живота и делото на Васил Левски проф. д-р Пламен Митев са изградили тази  своя научна хипотеза на базата на преведените и проучени турски регистри на населението на гр. Карлово от 30-те и 40-те години на 19 в.  Според данните в тях, името на Васил Иванов Кунчев се появява за първи път  през 1840 година.  Това налага да се преосмисли рождената година на Апостола.

"И за  18.07.1837 г. нямахме преки доказателства, че е точната рождена  дата на Левски.  Тя се налага в публичното пространство от спомените на неговите роднини. Първият братовчед на Левски – Васил Караиванов свързва раждането му със една сватба в Карлово", припомни за РСЗ проф. Пламен Митев

  През последните 20-30 години информацията от протоколите от разпитите на участниците в арабаконашкия обир и от казаното от Левски  в първия му разпит пред турския съд,  ражда хипотезата, че той е бил по това време на 26-27 години. Това означава, че е роден през 1846 г.  В подкрепа на тази версия е и информацията за външния вид на Левски на гърба на снимката, предоставена на българската наука от младия историк Виктор Комбов през 2018 г. след работа с архивите на Османската империя, а преди това открита от млад турски учен. В текста се посочва и възрастта му – приблизително на 26 години.

  След публикация във в. „Съветник“ по повод разстрижването на Дякон Игнатий за да хвърли расото, се посочва, че когато се е замонашил – през 1858 г.  е бил 15 годишен. Това твърдение налага  за рождена  година  на Васил Иванов Кунчев 1843 г.

  Но тези две предполагаеми години на  раждането му – 1843 и 1846 г.  не са подкрепени и до днес от автентични документи, посочи проф. Митев.

„Надявам се  до края на годината, документите, които преведе и проучи младият учен д-р Григор Бойков да бъдат публикувани официално. Това ще  доведе до сериозни дебати сред историците, които ще преосмислят вероятно  рождената дата на Апостола“ завърши проф. Митев




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Боби Иванчев

Дъждът събужда меланхолията в душата

Борислав /Боби/ Иванчев е музикант подвластен на магията на радиото. Неговият първи авторски сингъл "Изваяни" успешно пътешества в ефира събирайки одобрението на слушателите. "Тази песен е послание." В предаването "60 минути повече" роденият през..

публикувано на 23.04.24 в 17:30

Поетесата Маргарита Петкова гостува в Стара Загора за Световния ден на книгата

Световният ден на книгата и авторското право ще бъде отбелязан с богата литературна програма в Стара Загора. Празникът на книгата в града на поетите ще се проведе от 10 до 16 часа с 19-то издание на Маратон на четенето в Културен център Стара..

обновено на 23.04.24 в 15:45

Силата да спасим градската природа

За седма поредна година Български център за нестопанско право (БЦНП) организира националният конкурс "Граждански будилник". Темата тази година е  “Активизъм в действие: силата да спасим градската природа".  Участие могат да вземат кандидати над 14..

публикувано на 23.04.24 в 15:01

Джазиран кавър на песен на братя Аргирови стана част от „Пеещи артисти“

Най-новата песен от музикалния проект „Пеещи артисти“ се казва „Силвия“ и е кавър на песента „Предчувствие за стих“ на братя Аргирови от 1983г. Песента се изпълнява от дамския квартет Албена Михова, Милица Божинова, Петя Дикова и Жаклин Таракчи...

публикувано на 22.04.24 в 15:31
Международен фестивал

Международен фестивал "Вълшебен свят" събра танцьори от цяла Европа

Танцьори от цяла Европа се съревноваваха три дни по време на Международен фестивал "Вълшебен свят" . Той се проведе за детнадесети пореден път в Хасково. Участниците показаха своя талант паралелно на две сцени и бяха оценявани от жури също с международно..

публикувано на 22.04.24 в 15:08

Четиринадесетото издание на националния театрален конкурс „Този свят е и мой“ ще се състои в Ямбол

Поредното издание на националния театрален конкурс „Този свят е и мой“ ще се състои в Ямбол на 10 май. Творческата изява е за деца и ученици от първи до 12 клас, които имат афинитет към театъра и сцената. Заявки за участие се приемат до 8 май, съобщиха..

публикувано на 22.04.24 в 14:00

Триумф на българското хорово изкуство в Италия

Смесеният хор „Петко Стайнов” (при Народно читалище „Искра-1860”) от град Казанлък с диригент Младен Станев се завърна след успешно участие в Международния музикален фестивал и хоров конкурс „Микеланджело Буонароти“, който се провежда ежегодно в града..

публикувано на 22.04.24 в 11:28

Никола Райков жъне успех и с новата си книга „Принцът на сънищата“

Първият  по рода си проект, написан и нарисуван на ръка от обичания детски писател Никола Райков засега отчита впечатляващ успех. Само за седмица обявените 850 бройки, необходими за да се издаде първи тираж, бяха заявени от нетърпеливите читатели...

публикувано на 21.04.24 в 10:00

Стара Загора посреща таланти за XXIV Национален детски музикално-фолклорен конкурс „Орфеево изворче"

На 20 и 21 април старозагорци и гости на града ще могат да се насладят на ритъма на народната музика в изпълнението на талантливите деца от XXIV Национален детски музикално-фолклорен конкурс „Орфеево изворче", съобщвата от пресцентъра на община Стара..

публикувано на 18.04.24 в 13:19

"Мадам Бътерфлай" - шестата опера на Джакомо Пучини има пет редакции

Днес, от 19.00 часа, на сцената на Държавна опера Стара Загора може да гледате операта "Мадам Бътерфлай" от Джакомо Пучини. Сюжетът на шестата си опера композиторът открива в Лондон. По време на престоя си в английската столица Пучини гледа едноактната..

публикувано на 18.04.24 в 12:35