Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейските лидери се споразумяха за намаляване на парниковите газове с 55%

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Лидерите на европейския съюз се споразумяха за намаляване на парниковите емисии с 55% до 2030 г. в сравнение с нивата от 1990 г. Това решение коментираме в „Минутите на Зелената сделка с Европа директно Стара Загора“ с Юлиан Попов - политически съветник на Европейската климатична фондация.

Това е една от амбициозните цели, коментираха се няколко цифри -50%, ЕК предложи 55%, ЕП - 60%, други държави и организации настояваха за 65%. Великобритания например пое ангажимент за 68%,  а Дания заяви готовност за 70% намаляване на емисиите. Така че това е амбициозна, но компромисна цел.

Ние няма да усетим някаква моментална промяна. В тези разговори не са водени преговори за конкретни действия по отношение на предприятия. Не сме поемали ангажимент за затваряне на въглищни централи.

В решението на върха се коментира и т.нар. въглероден данък, с който да се облагат стоки от чужбина, които не са платили емисии и това вероятно ще облекчи българският износ на електричество - коментира Юлиян Попов.

Конкретните мерки предстои да бъдат обобщени в европейска директива за климата, която ще бъде изработена до края на 2021 г., прогнозира Юлиян Попов.

България е една от малкото европейски страни, която има Закон за климата, приет през 2014 г. Законът за климата на Великобритания от 2008 г. например е с много ясен въглероден бюджет, план, по който се намаляват емисиите всяка година. Такъв тип законодателство е много полезен, защото създава дългосрочна стабилност на средата, която помага на инвеститорите да планират дейностите си.  

Юлиян Попов коментира, че цената на въглеродните емисии ще остане водещ фактор при определянето на ангажиментите на отделните държави за постигане на общоевропейската цел за намаляване на емисиите с 55%.

Дали цената на емисиите да се прехвърли и към секторите на транспорта и сградния фонд е дискусионен въпрос, но ако това стане много сектори ще бъдат засегнати и ще ги принуди да търсят по-висока енергийна ефективност и нови енергийни източници. Дали това ще се отрази на цените зависи от националните стратегии. Например във Великобритания, където за осем години производството на електроенергия от въглища от 40% спада до 0, цените на електроенергията са се качили много малко, а сметките на домакинствата остават същите. Това е постигнато без европейски средства, с изграждането на централи за офшорен вятър и соларни паркове. Но за всяка държава решението е различно. 

Цялото интервю с Юлиян Попов можете да чуете в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

15 старозагорски фирми бяха обучени в кръговата икономика по проект на ТПП с норвежки партньор

До края на април 2024 г. продължава проект "Норвежка подкрепа за зелени иновации в малки и средни предприятия". Той се реализира от Търговско-промишлената палата в Стара Загора. 15 компании от Старозагорски регион участват в него. "Темата..

публикувано на 17.04.24 в 10:00

Седем концепции за интегрирани териториални инвестиции с партньори от област Стара Загора са преминали успешно първия етап на кандидатстване

Започват обществените обсъждания на Концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) по места в област Стара Загора. Седем концепции с партньори от Старозагорско  са преминали успешно етапа на административно съответствие и допустимост,..

публикувано на 08.04.24 в 15:16

УНСС изследва въздействието на Зелената сделка върху маргинализираните общности

Въздействието на Зелената сделка върху маргинализираните общности е темата на изследване по проект, който се осъществява от учени от Университета за национално и световно стопанство в София. Т е работят по него от 2022г.  и е съвместен проект с 12..

публикувано на 03.04.24 в 09:30

Второ събитие по проект "Преход на възможностите“ ще се проведе в Стара Загора

Изпълнението на европейския проект „Преход на възможностите“ продължава с второ събитие в Стара Загора. „Бранд Медия България“ и Агенцията за регионално икономическо развитие (АРИР) организират съвместно кръгла маса, на която в дълбочина да бъдат..

публикувано на 27.03.24 в 08:40

Радостин Танев: Зелената цел на Общината е на човек по дърво

Парк „Митрополит Методий Кусев", по-известен сред старозагорци като Аязмото, е едно от емблематичните места в града. В последните няколко години обаче растителният и дървесен потенциал на парка  видимо намалява. Основният вредител е короядът ,..

публикувано на 13.03.24 в 10:02

Обсъдиха Прехода на възможностите в Стара Загора

Tракийски университет беше домакин на конференция „Преход на възможностите – Стара Загора“, която се проведе на 29 февруари от „Бранд Медия България“ и Агенция за регионално икономическо развитие – Стара Загора. Модератор на работните панели на..

публикувано на 06.03.24 в 11:26

Разясняват възможностите на прехода и Териториалния план

На срещата на 29 февруари целим да дадем яснота и конкретика по Териториалните планове, съобщи д-р Румяна Грозева, изпълнителен директор на Агенцията за регионално икономическо развитие – Стара Загора (АРИР) по повод събитието „Преход на..

публикувано на 28.02.24 в 10:00

Конференция разяснява енергийната ефективност на сградния фонд

В рамките на поредицата кръгли маси за финансиране на устойчива енергия, Министерство на енергетиката и Центърът за енергийна ефективност ЕнЕфект с подкрепата на Коалиция „Да обновим България“ организират  конференцията „Енергийната ефективност на..

публикувано на 31.01.24 в 10:00

Среща за разясняване как ще се изпълнява Териториалният план организира АРИР в Стара Загора

"Новите предизвикателства в началото на годината за екипа на АРИР са няколко. Проектите, по които ще работим са по важни за региона теми. Позволихме си да се върнем към един такъв - да се даде шанс на млади хора, които по една или друга причина не са се..

публикувано на 24.01.24 в 12:42
Юлиан Попов

Старозагорски регион със специално представяне на COP28 в Дубай

У нас излизането от по-силните горива не е в голяма степен резултат на национална политика, а е бизнес , предприемаческо или корпоративно решение. България е пример за разнообразни решения за трансформация в различните индустрии – циментова,..

публикувано на 20.12.23 в 10:00