Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Евгени Евгениев: Перспективите на България за финансиране по програма "Хоризонт Европа 2021-2027" са много добри

Евгени Евгениев
Снимка: личен архив

Рекорден бюджет има програмата „Хоризонт Европа 2021-2027“ на ЕС, която ще финансира проекти за научни изследвания и иновации с 95,5 млд. евро. Програмата стартира от април тази година.

Програмата може да се раздели на 3 основни стълба – първият е отделен за фундаменталната наука, за който са заделени 25 млд. евро. Във втория и третия стълб има новости. Вторият засяга глобални предизвикателства и конкурентоспособност на европейската промишленост и по-специално възможните партньорства между частния бизнес и научните институти и университети в 6 клъстера – „Здравеопазване“, „Култура и творчество“, „Гражданска сигурност за обществото“, „Цифрова сфера, промишленост и космическо пространство“, „Климат, енергия и мобилност“, „Храни, биоикономика и природни ресурси, селско стопанство и околна среда“. За този стълб са заделени най-много средства 52 млд. и 650 млн. евро. Третият стълб, който също е нов и е наречен „Иновативна Европа“. Там се заделя ресурс от порядъка на близо 14 млд. евро, от които 3 млд. евро са за Европейския институт за иновациии технологии  и около 11 млд. евро са за за новия Европейски иновационен съвет, който финансира иновативни бизнеси, много често  от малки и средни предприятия и стартиращи фирми. Има и разширяващо засилване на европейското научноизследователско пространство, за което държавите-членки са договорили 3 пъти по-голям бюджет от порядъка на 4 млд. евро, където специално се отпускат средства за проекти, в които страни като България, Чехия, Унгария, Полша, които са с по-нисък интензитет на научно-изследователска дейност, ще могат да бъдат водещи с оглед подобряване на иновационото разделение в ЕС, т. е бенефициенти от тези държави ще могат да бъдат координатори на проекти.

По какъв начин се разпределят средствата между страните от ЕС,  какво е мястото на България и какви са основните проблеми пред усвояването на средства, кои са основните бенефициенти и какви са препоръките за подобряване на участието на наши бенефициенти по програмата? Какви средства са предвидени в „Хоризонт Европа“ за научни изследвания и иновации, свързани с борбата срещу COVID-19? 

Отговори на тези въпроси дава доц. Евгени Евгениев, който отговаря за сектор "Наука" в Постоянното представителство на Република България към Европейския съюз в Брюксел. Преди това има 10-годишен опит като икономист в Световната банка, а по-същото време преподава във Висшето училище по застраховане и финанси. Между 2016-2018 г. е съветник на министъра на образованието и науката в областта на политиката за научноизследователска инфраструктура. В началото на тази година той издаде книга на тема "Рисковото финансиране в Израел и препоръки за България"

Интервюто на Силвана Налбантова с доц. д-р Евгени Евгениев можете да чуете в звуковите файлове:








БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ангел Джамбазки

Джамбазки: Курсове по икебана за миньори - това бъдеще осигуриха за енергийната ни система управляващите в България

 „Интересът на българската енергетика не се защитава от българските евродепутати в Брюксел. Само двама сме там, с Андрей Слабаков, които говорим от години, че Зелената сделка оставя България без енергетика и съкращава работни места. Българските..

публикувано на 17.04.24 в 17:35

Феноменът "Ел Ниньо" отслабва, настъпва "Ла Ниня"

Пренос на топъл въздух от Северна Африка към Европа е причина за необичайно горещото време през последните дни у нас, съобщи Симеон Матев, доктор по климатология и автор в платформата „Климатека“. Той алармира за глобално затопляне с бързи темпове,..

публикувано на 15.04.24 в 12:35

Проф. Марин Добрев: В автентичния си вид от 30-те години Халите се оказаха най-подходящата сграда за Градска художествена галерия

„Всяко едно поколение в Стара Загора формира свое отношение и принос към културните сгради на Стара Загора и много ревниво ги пази“. Това каза по Радио Стара Загора културологът проф. Марин Добрев. В Световния ден на културата и опазване на..

публикувано на 15.04.24 в 11:56
https://www.facebook.com/photo/?fbid=387099837400706&set=a.253387987438559

Задава се „Dr. Rock Fest 2024"

Мнозина го познават като очен хирург, но освен медицината д-р Станимир Трошев има и друга голяма страст – музиката. Той е басист на групата “Led 7” и в ефира на Радио Стара Загора разказа за първите си трепети по рок музиката. Връщайки се назад..

публикувано на 13.04.24 в 15:10
Георги Вулджев

Икономист: Проблемът с фискалния резерв е преувеличен

К ато цяло се преувеличава проблемът с фискалния резерв. Тези пари по всяка вероятност ще бъдат възстановени в по-голямата си част до края на текущия месец. През април много често има плащания по държавния дълг или други текущи разходи и  в тази ситуация..

публикувано на 11.04.24 в 14:21

Липсата на държава в ромските махали е заплаха за националната сигурност

Голяма част от проблемите в ромските квартали, включително на инфраструктурата може да бъдат решени тогава, когато в кварталите се сложи ред и законност. Това коментира за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, управител на сдружение „Свят без..

публикувано на 08.04.24 в 17:10

На 7 април отбелязваме деня на здравето и здравните работници

На днешния 7 април отбелязваме Световния ден на здравето и честитим професионалния празник на всички, които работят в областта на хуманната медицина. Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България се..

публикувано на 07.04.24 в 09:35

Казанлъчанин предоставя транспорт за бала на деца с двигателни проблеми

Собственик на частни линейки от Казанлък ще вози безплатно за бала абитуриенти със специални потребности. За втора поредна година Иво Иванов протяга ръка на младежи с физически увреждания, за да могат да изживеят заедно със съучениците си..

публикувано на 05.04.24 в 16:44
Калоян Стайков

Калоян Стайков: Токът за домакинствата няма да поскъпне от 1 юли

Голямата промяна за потребителите у нас се очаква през 2026 година, когато би трябвало да излязат на либерализирания енергиен пазар. Предстои да видим как ще се случи това, защото все още законовата уредба не регламентира този процес, заяви пред Радио..

публикувано на 03.04.24 в 09:20

"Резерватът „Баюви дупки-Джинджирица“ - ценна защитена територия у нас."

"Резерватът „Баюви дупки-Джинджирица“ е сред най-старите в нашата страна. Обявен е през 1934 г., а територията му е разположена в североизточната част на Пирин. Растителното разнообразие на резервата включва около 500 вида висши растения. В него се..

публикувано на 29.03.24 в 10:10