Изготвящите се в момента териториални планове за справедлив преход на трите въглищни региона в България (Стара Загора, Кюстендил и Перник) са били обсъдени на срещи между синдикатите и консултантът Прайс Уотър Хаус Купърс през месец януари, съобщи Огнян Атанасов – национален консултант на КНСБ.
Това бяха по-скоро опознавателни срещи, в които Прайс Уотърс ни казаха какви са трите фази, които са предвидили при подготовката на плановете – встъпителна; свързана с механизма на управление; третата фаза е т.нар. аналитична фаза и четвърта – подготовка на проекта, който трябва да излезе като първоначален вариант до средата на месец май. Председателите на федерациите на миньорите и енергетиците са доволни, защото не ни се случва много често, когато се правят такива планове, те да започват с толкова коментари.
Самите териториални планове предстои да бъдат одобрени от ЕК до края на септември. Ние се вслушваме в работещите и тяхното мнение, защото хората вече са загубили доверие, подчерта Огнян Атанасов. Идеите за промяна трябва да тръгнат отдолу нагоре, категоричен е той:
Консултатите очакват проекти за разнообразяване на икономическата структура на отделните региони, проекти насочени към възможностите за преквалификация на работещите и проекти за възобновяема енергия. Хората не реагираха много добре на плановете на преквалификация. Те реагират остро, защото за тях това означава спиране в най-кратък срок и обучение, но в какво? Всички се обединихме около мнението, че действия с план по-малък от 10 години в тези региони, не са справедливи.
Всичко, което се случва оттук нататък в тези региони следва да е свързано с работниците, защо не и с тяхното пряко участие в икономическото развитие, чрез т. нар. работнически кооперативи, смята Огнян Атанасов:
Основната ни задача е да има яснота, защото такава няма, за разлика от Чехия и Гърция, например. У нас никой не казва твърдо какво се случва. Ясно е, че въглищата ще затихват, докато има система за търговия с емисии, а тя ще продължи да съществува.
Това, от което заинтересованите страни имат нужда, е яснота. Най-вече - правителството да е наясно какво ще се случва в бъдеще, уточни Огнян Атанасов.
Ние не коментираме работни места, няма да допуснем намаляване на работни места, докато не разберем какво се случва. Разковничето е в новите технологии и възможността те да се развиват в страните от Централна и Източна Европа. ЕК да вземе това предвид и да направи така, че трансферът на технологии да дойде и при нас.
Работните места да бъдат запазени, доходите да бъдат повишени – това е задължителна част от прехода към нов тип икономика, казват от КНСБ.
За съжаление думичката „справедлив“ в България я направихме плашеща. Хората като чуят за справедлив преход и казват – ще ни затварят, оставаме без работа. Това трябва да го обърнем на всяка цена, заключи Огнян Атанасов.
Когато говорим за преход към нов тип икономика, това, което трябва да прави българския бизнес, старозагорският трябва да го прави на квадрат – това каза в рубриката „Минутите на Зелената сделка с Европа директно Стара Загора“ Олег Стоилов,..
Обединението на енергийните пазарите между България и Гърция на 11 май е поредна стъпка в създаването на конкурентен пазар на електроенергия в мащаб ЕС. За България този процес започна доста отдавна още в началото на първото десетилетие на 21 век с..
В Минутите на Зелената сделка с Европа директно разговаряме с Румяна Грозева, изпълнителен директор на АРИР Стара Загора, партньор на рубриката и част от мениджмънта на индустриална зона Загоре. В момента се изготвя Регионалният план за..
85% от българите смятат, че климатичните промени и глобалното затопляне са проблем от изключителна важност, показва проучване на Европейския съвет за външна политика (ЕСВП), проведено от „Алфа Рисърч“. Националното представително допитване е..
Славчо Нейков е председател на Управителния съвет на Института за енергиен мениджмънт, има повече от 25 години непрекъснат стаж в енергийния сектор. Интервюто е на Живко Иванов. Дали улавянето на въглеродния диоксид може да се..
Синдиката нито сме инвеститори, нито сме консултанти, нито имаме власт. С това уточнение започна разговорът с конфедералния секретар на КТ „Подкрепа“ Александър Загоров: Ние сме сдружение на работниците и служителите и..
Зелената сделка е предизвикателство, но и възможност. Тя представлява тотална трансформация, не само на енергийния сектор, но и на икономиките на страните членки на ЕС. Трябва обаче да се подходи индивидуално към всяка държава. Това смята..
Националният план за възстановяване и устойчивост на България беше представен пред платформата на сп. Икономист на 16-ти февруари. Представянето проследи изпълнителният директор на АРИР в Стара Загора Румяна Грозева. По време на представянето..
В рубриката днес разговаряме с Корина Циролд, политически съветник на Индъстри-ол-Европа. Това е организация, в която членуват синдикати от индустриалния сектор, главно от тежката индустрия, енергийния и минен сектор, но и от много други...
Доклад за създаване на нови икономически дейности и нови работни места във въглищните региони на Югозападна и Югоизточна България изготвят в момента експертите на WWF България. За целта, а и за повишаването на капацитета на местните общини,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net