Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Славчо Нейков: технологията за улавяне на въглерод няма да се финансира от ЕС

Славчо Нейков
Снимка: БГНЕС

Славчо Нейков е председател на Управителния съвет на Института за енергиен мениджмънт, има повече от 25 години непрекъснат стаж в енергийния сектор. Интервюто е на Живко Иванов.

Дали улавянето на въглеродния диоксид може да се разглежда като възможност за удължаване на живота на въглищните централи по принцип и може ли това да стане в рамките на европейската Зелена сделка?

Икономическите измерения са, че сигурно е възможно да се търси един такъв подход, но трябва да сме наясно колко струва това. Искам да припомня принципния факт, че обективно въглищата и тяхното използване като източник на енергия, стават все по-малко конкурентноспособни, а темата, която е свързана с измененията на климата и опазването на околната среда, става все по-чувствителна и има своите икономически измерения.

Трябва да сме напълно наясно, че ЕС няма да финансира подобен тип дейности и това е и казано, и разписано. Тази финансова поддръжка се отказва и на ядрената енергетика. Има много ясна позиция на европейско ниво, че въглищата не могат да разчитат на финансова подкрепа.

В този смисъл улавянето на въглеродния диоксид е транзитна възможност към нещо по-дългосрочно и безспорно може да бъде само временна мярка, смята Славчо Нейков.

Природният газ е една много съществена алтернатива и конкретна възможност. България изгради национална и регионална инфраструктура, така че газът има по-дългосрочно бъдеще, но погледът е обърнат най-вече към новите източници на енергия – ВЕИ, водород и ние трябва и в средносрочен и в дългосрочен план да мислим в тази посока, защото не става дума само за трансформация на енергийния сектор, а за трансформация на икономиката като цяло.

Средствата, предвидени за този преход са огромни, въпросът е в тяхното ефективно усвояване. Така че трябва да гледаме към новите технологии и производства.

Икономиката трябва да се развива на ново ниво, а то предполага нов тип мислене, категоричен е Славчо Нейков. 

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

15 старозагорски фирми бяха обучени в кръговата икономика по проект на ТПП с норвежки партньор

До края на април 2024 г. продължава проект "Норвежка подкрепа за зелени иновации в малки и средни предприятия". Той се реализира от Търговско-промишлената палата в Стара Загора. 15 компании от Старозагорски регион участват в него. "Темата..

публикувано на 17.04.24 в 10:00

Седем концепции за интегрирани териториални инвестиции с партньори от област Стара Загора са преминали успешно първия етап на кандидатстване

Започват обществените обсъждания на Концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) по места в област Стара Загора. Седем концепции с партньори от Старозагорско  са преминали успешно етапа на административно съответствие и допустимост,..

публикувано на 08.04.24 в 15:16

УНСС изследва въздействието на Зелената сделка върху маргинализираните общности

Въздействието на Зелената сделка върху маргинализираните общности е темата на изследване по проект, който се осъществява от учени от Университета за национално и световно стопанство в София. Т е работят по него от 2022г.  и е съвместен проект с 12..

публикувано на 03.04.24 в 09:30

Второ събитие по проект "Преход на възможностите“ ще се проведе в Стара Загора

Изпълнението на европейския проект „Преход на възможностите“ продължава с второ събитие в Стара Загора. „Бранд Медия България“ и Агенцията за регионално икономическо развитие (АРИР) организират съвместно кръгла маса, на която в дълбочина да бъдат..

публикувано на 27.03.24 в 08:40

Радостин Танев: Зелената цел на Общината е на човек по дърво

Парк „Митрополит Методий Кусев", по-известен сред старозагорци като Аязмото, е едно от емблематичните места в града. В последните няколко години обаче растителният и дървесен потенциал на парка  видимо намалява. Основният вредител е короядът ,..

публикувано на 13.03.24 в 10:02

Обсъдиха Прехода на възможностите в Стара Загора

Tракийски университет беше домакин на конференция „Преход на възможностите – Стара Загора“, която се проведе на 29 февруари от „Бранд Медия България“ и Агенция за регионално икономическо развитие – Стара Загора. Модератор на работните панели на..

публикувано на 06.03.24 в 11:26

Разясняват възможностите на прехода и Териториалния план

На срещата на 29 февруари целим да дадем яснота и конкретика по Териториалните планове, съобщи д-р Румяна Грозева, изпълнителен директор на Агенцията за регионално икономическо развитие – Стара Загора (АРИР) по повод събитието „Преход на..

публикувано на 28.02.24 в 10:00

Конференция разяснява енергийната ефективност на сградния фонд

В рамките на поредицата кръгли маси за финансиране на устойчива енергия, Министерство на енергетиката и Центърът за енергийна ефективност ЕнЕфект с подкрепата на Коалиция „Да обновим България“ организират  конференцията „Енергийната ефективност на..

публикувано на 31.01.24 в 10:00

Среща за разясняване как ще се изпълнява Териториалният план организира АРИР в Стара Загора

"Новите предизвикателства в началото на годината за екипа на АРИР са няколко. Проектите, по които ще работим са по важни за региона теми. Позволихме си да се върнем към един такъв - да се даде шанс на млади хора, които по една или друга причина не са се..

публикувано на 24.01.24 в 12:42
Юлиан Попов

Старозагорски регион със специално представяне на COP28 в Дубай

У нас излизането от по-силните горива не е в голяма степен резултат на национална политика, а е бизнес , предприемаческо или корпоративно решение. България е пример за разнообразни решения за трансформация в различните индустрии – циментова,..

публикувано на 20.12.23 в 10:00