Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На празника на здравния работник ви срещаме с д-р Теодора Райкова

Кранио-сакрална терапия – холистичен подход при зъболечението

Кранио-сакралната терапия (КСТ) е неинвазивна, но  същевременно мощна форма на лечение, която подобрява функцията на  централната нервна система и поддържа естествения капацитет на  организма за самовъзстановяване, регулация и самолечение, сподели за Радио Стара Загора д-р Теодора Райкова - стоматолог. Все повече специалисти в различни области на медицината подхождат холистично при лечението на пациентите, разглеждайки всеки пациент като единно цяло – съвкупност от тъкани, органи и системи. Този подход все повече се застъпва и в денталната медицина, като зъболечението не е самоцел. 

При кранио-сакралната терапия много леко се докосват черепните  кости, гръбначния стълб и опашната кост, при което всяка част се намества и  отива в правилната позиция, допълни д-р Райкова.

По време на нашия живот, тялото ни е подложено на различни видове стрес  и травми, които ако са прекалено силни, дават отражение върху тялото ни и  създават т.нар. блокажи, които пречат на свободното движение на тъканните течности. 

Според философията на кранио-сакралната терапия всяко част в нашето тяло трябва да се движи и  само тогава организма се намира в състояние на здраве. Движението на  тъканните течности и по конкретно на церебро-спиналната течност, се  нарича кранио-сакрално дишане. Именно долавянето и въздействието върху  движението на тези течности стои в основата на терапията, каза още д-р Райкова.

Всяка намеса в човешкото тяло дава отражение върху целия организъм, в  това число влизат и стоматологичните манипулации. „В практиката си  наблюдавам много често липса на добре адаптирани възстановявания - като  пломби, коронки и мостови конструкции. Това дава отражение върху състоянието на темпоро-мандибуларната става, което от своя страна  въздейства върху целия организъм - центъра на слуха и равновесието,  позицията на гръбначния стълб, дори има връзка с появата на главоболие и още  много други симптоми. Разбирайки тежестта на всяка една, дори и най-малка, намеса в човешката уста, като например, една обикновена пломба,  аз се стремя да извърша възстановяването такова, че то да отговаря  анатомично и функционално на естествения зъб. Когато става въпрос за по-големи естетични възстановявания, включващи горна и долна челюст,  намесата на КСТ е абсолютно задължително. С тази терапия може условно да си представим как човешкото тяло го превръщаме в чисто, бяло платно,  върху което вече спокойно можем да рисуваме красоти. И така постигаме  красота и здраве, преплетени в абсолютен синхрон," сподели  д-р Теодора Райкова.

Цялото интервю с нея чуйте в прикачения звуков файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

д-р Мария Жукова

Световен ден на болните от хемофилия отбелязваме днес

Хемофилията е рядко генетично заболяване. В България има над 700 души , диагностицирани с него. То засяга процеса на съсирване на кръвта и може да бъде овладяно с подходяща индивидуална терапия. Тя се провежда в домашни условия и не е необходим болничен..

публикувано на 17.04.24 в 15:53

Лекарите пренебрегват информираното съгласие и правото на второ мнение на пациентите

Пациентските организации са в дълг към пациентите в България, заради вялата разяснителна дейност за правата на пациентите. От друга страна, заради политическата обстановка у нас и Министерството на здравеопазването  провежда по-малко разяснителни и..

публикувано на 18.04.24 в 08:40

Психиатриите тънат в мизерия

Намаляване на пациентите в психиатричните болници и подобряване на условията в тях. За такава реформа в психиатричната помощ се обявиха последните управляващи. В техния план за възстановяване и устойчивост е предвидено да бъдат реновирани 34..

публикувано на 13.04.24 в 12:05

Мобилни медицински кабинети ще заработят в труднодостъпни селища на три области

От есента ще заработят мобилни медицински кабинети с екипи от специалисти, оборудвани с апаратура за клинична лаборатория в трудонодостъпните села на областите Стара Загора, Сливен и Бургас. С тях ще се провеждат информационни кампании, ефективна..

публикувано на 11.04.24 в 12:09

Съдбата на електронните рецепти

От началото на седмицата електронните рецепти за антибиотици отново са задължителни. В края на миналата година здравното министерство върна възможността за хартиени рецепти. Преди това, в средата на октомври, бе обявено, че те остават в..

публикувано на 06.04.24 в 12:52

Как да се справим с болките в кръста?

Болките в областта на гърба и по-конкретно в кръста се нареждат на второ място по честота на оплакванията сред пациенти в световен мащаб. Всеки човек е изпитвал подобни оплаквания, ако не често, то поне веднъж през живота си, а в тази връзка..

публикувано на 30.03.24 в 12:20

Мащабна кампания за борба с туберкулозата

Над 100 души бяха изследвани за туберкулоза през тази седмица в региона по повод Световния ден за борба със заболяването – 24 март. 30 от пробите са отрицателни, а резултатите на останалите ще са готови до няколко дни. Това съобщи в здравното..

публикувано на 23.03.24 в 12:38

Увеличава се броят на засегнатите от алергии

Приблизително 20 процента от населението в световен мащаб е засегнато от алергии. Те обичайно са предвидими, протичат еднотипно и за тях е характерна сезонна повторяемост. Това коментира имунологът Проф. д-р Ирена Манолова. Броя на..

публикувано на 22.03.24 в 12:27

Алергичните състояния не бива да се подценяват

Алергичните реакции зачестяват, но хората понякога трудно забелязват симптомите. След посещение при различни специалисти, грешна диагностика и лечение, често се стига до извод, че става въпрос заалергия. Състоянието не бива да се подценява, това..

публикувано на 22.03.24 в 12:19

21 март – Международен ден на хората със синдром на Даун

На 21 март отбелязваме Международния ден на хората със Синдром на Даун. Тази дата не е избрана случайно. Синдромът на Даун е свързан с тризомия (три копия) на 21-вата хромозомна двойка.  За първи път денят е отбелязан по време на VI световен симпозиум..

публикувано на 21.03.24 в 11:40