Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филм с „Оскар“ от тази година влиза в извънконкрусната програма на „Златната липа“

„Още по едно“

12 интересни филма влизат в извънконкурсната програма на предстоящото осмо издание на Международния кинофестивал за ново европейско кино „Златната липа“, който ще се проведе в Стара Загора от 29 май до 2 юни.

Сред заглавията блести филмът на Томас Винтерберг „Още по едно“ (2020), който на тазгодишната церемония по връчване на наградите „Оскар“ спечели статуетката за „Най-добър чуждоезичен филм“.

„Това е прекрасен филм – копродукция от Дания, Холандия и Швеция, който попадна в селекцията на „Златната липа“ още преди да бъде отличен с „Оскар“ – една напълно очаквана награда, тъй като „Още по едно“ се превърна в истинско събитие в Европа много преди лентата на Винтерберг да бъде оценена в Америка“, посочи директорът и основател на фестивала „Златната липа“, режисьорът Магдалена Ралчева.

Наричат Томас Винтерберг детето-чудо на датското кино. „Още по едно“ разказва любопитната история на едно предизвикателство, предприето от четирима гимназиални учители – да поддържат за известен период от време постоянно ниво на алкохол в кръвта си, за да разберат вярна ли е теорията, че голяма част от световните успехи са постигнати благодарение на алкохола...

Другата перла в извънконкурсната програма е филмът на режисьора Ищван Сабо „Окончателен доклад“ (2020). Най-награждаваният унгарски режисьор, включително с „Оскар“ за филма си „Мефисто“ (1980), сега разказва историята на известен професор по кардиология, който на младини е мечтал да бъде оперен певец. След като се пенсионира, решава да се завърне в родното си село като семеен лекар и се сблъсква със суровата действителност в живота на обикновените хора. Но любовта му към музиката неочаквано идва на помощ.„Окончателен доклад“ (2020)

Датската драма „Дама купа“ (2019) е един от малкото филми, останали в тазгодишната програма на „Златната липа“ от селекцията на отложения фестивал от ковидната 2020 година. „Имаше изключително силни филми, които за жалост трябваше да отпаднат, защото стремежът на „Златната липа“ е да представя най-новите произведения на европейските кинотворци. Оставихме 2 или 3 заглавия, едно от които е „Дама купа“, каза Магдалена Ралчева. Филмът разплита сложна драма, в която успешна адвокатка рискува уредения си и щастлив семеен живот заради доведения си син, който се настанява да живее у тях.„Дама купа“ (2019)

Интересът на киноманите несъмнено ще бъде привлечен и от последния филм на полския режисьор и сценарист Филип Байон „Икономът“ (2018).  Байон е един от членовете на международното жури, което ще оценява филмите от конкурсната програма и лично ще представи творбата си при нейната премиера за България. Историята на „Икономът“ разказва как изкуствената линия на полско-германската граница, очертана във Версай след Първата световна война, разделя не само земята, но и хората.„Икономът“ (2018)

Френско-белгийската продукция „Присъда“ (2018) е дело на друг член на тазгодишното жури – френският кинорежисьор и писател Антоан Рембо, който също лично ще представи филма си по време на „Златната липа“. Правосъдието е предпочитана тема в творчеството на Рембо и „Присъда“ не прави изключение. Филмът разказва за млада жена, убедена в несправедливата присъда на мъж за убийството на съпругата му. В стремежа си да докаже своята теза, тя преминава всякакви граници, стигайки до самозабрава.

В извънконкурсната програма влизат и два документални филма от Дания. „Пищна красота“ (2019) е дело на две дами режисьори - Луиз Детлефсен и Луиз Унмак Кйелдсен. Лентата разказва любопитната история на четири жени с наднормено тегло, които се харесват такива, каквито са и отказват да се впишат в нормите, диктувани от медиите и наложения обществен вкус.

 „Пищна красота“ (2019)

Втората документална лента се казва „Пътуване към Утопия“ (2020). Норвежко семейство се разделя с комфортния си живот и напуска страната си, за да се присъедини към датска общност, която е ангажирана да намали приноса на хората към изменението на климата.

Останалите заглавия от извънконкурсната програма, както и от конкурсната програма, българските филми и детската програма с подробна информация и снимки към тях, можете да разгледате на сайта на кинофестивала „Златната липа“ – www.thegoldenlinden.com.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Митрополит Киприан дирижира "Стабат Матер" от Росини със Старозагорската опера

За втори път Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан ще дирижира „Стабат Матер“ от Джоакино Росини – на 25 април в 19 часа в Операта. Солистите Емилия Терзиева/сопран/, Петя Петрова /мецосопран/, Ивайло Йовчев /тенор/,..

публикувано на 24.04.24 в 19:15
една от картините на Мара Чорбаджийска

Непознатата Мара Чорбаджийска

Знаете ли коя е Мара Чорбаджийска – ако отговорът ви е, че това е съпругата на Чудомир, то сте прави.  Но всъщност, освен негова съпруга, Мара Чорбаджийска е изключителен талант, художник, факт, който някак остава в сянка и който се е заел да осветли..

публикувано на 24.04.24 в 10:00
Парк

Предложение за нов монумент в парк "Артилерийски" провокира обществена реакция

Предложение за поставяне на монумент „100 години Интернейшънъл Инер Уийл"  в парк „Артилерийски“, е една от точките в дневния ред на предстоящата в четвъртък общинска сесия.  Идеята за това е и на двата Инер Уийл клуба в града - "Стара Загора" и..

публикувано на 24.04.24 в 09:15
Боби Иванчев

Дъждът събужда меланхолията в душата

Борислав /Боби/ Иванчев е музикант подвластен на магията на радиото. Неговият първи авторски сингъл "Изваяни" успешно пътешества в ефира събирайки одобрението на слушателите. "Тази песен е послание." В предаването "60 минути повече" роденият през..

публикувано на 23.04.24 в 17:30

Поетесата Маргарита Петкова гостува в Стара Загора за Световния ден на книгата

Световният ден на книгата и авторското право ще бъде отбелязан с богата литературна програма в Стара Загора. Празникът на книгата в града на поетите ще се проведе от 10 до 16 часа с 19-то издание на Маратон на четенето в Културен център Стара..

обновено на 23.04.24 в 15:45

Силата да спасим градската природа

За седма поредна година Български център за нестопанско право (БЦНП) организира националният конкурс "Граждански будилник". Темата тази година е  “Активизъм в действие: силата да спасим градската природа".  Участие могат да вземат кандидати над 14..

публикувано на 23.04.24 в 15:01

Джазиран кавър на песен на братя Аргирови стана част от „Пеещи артисти“

Най-новата песен от музикалния проект „Пеещи артисти“ се казва „Силвия“ и е кавър на песента „Предчувствие за стих“ на братя Аргирови от 1983г. Песента се изпълнява от дамския квартет Албена Михова, Милица Божинова, Петя Дикова и Жаклин Таракчи...

публикувано на 22.04.24 в 15:31
Международен фестивал

Международен фестивал "Вълшебен свят" събра танцьори от цяла Европа

Танцьори от цяла Европа се съревноваваха три дни по време на Международен фестивал "Вълшебен свят" . Той се проведе за детнадесети пореден път в Хасково. Участниците показаха своя талант паралелно на две сцени и бяха оценявани от жури също с международно..

публикувано на 22.04.24 в 15:08

Четиринадесетото издание на националния театрален конкурс „Този свят е и мой“ ще се състои в Ямбол

Поредното издание на националния театрален конкурс „Този свят е и мой“ ще се състои в Ямбол на 10 май. Творческата изява е за деца и ученици от първи до 12 клас, които имат афинитет към театъра и сцената. Заявки за участие се приемат до 8 май, съобщиха..

публикувано на 22.04.24 в 14:00

Триумф на българското хорово изкуство в Италия

Смесеният хор „Петко Стайнов” (при Народно читалище „Искра-1860”) от град Казанлък с диригент Младен Станев се завърна след успешно участие в Международния музикален фестивал и хоров конкурс „Микеланджело Буонароти“, който се провежда ежегодно в града..

публикувано на 22.04.24 в 11:28