Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без скалпел лекуват уголемена простата и миома в болница "Тракия"

3
Снимка: Болница "Тракия"

Трима мъже с аденом на простатната жлеза бяха излекувани във високотехнологичната болница "Тракия" в Стара Загора. Иновативната процедура емболизация върна към пълноценен живот възрастни хора, като им помогна да се освободят от  катетър, който са били принудени да ползват денонощно заради прекомерно уголемена простатна жлеза. Този вид щадяща пациента терапия се практикува успешно в лечебното заведение от 2016 година насам.

Заслугата е на екипа от болница "Тракия" под ръководството на д-р Борислав Борисов. Преди дни в сътрудничество с д-р Рареш Нечифор от Румъния те направиха миниинвазивни манипулации за емболизация (запушване) на артериите, захранващи с кръв увредени участъци от простатната жлеза на трима пациенти. Методиката изисква предварително ангиографско изследване, при което с изключителна прецизност се установява в кой участък трябва да се извърши емболизацията. Манипулациите  бяха извършени от началника на Кардиологично отделение с инвазивен сектор д-р Борислав Борисов.

д-р Борислав Борисов и д-р Рареш Нечифор

Емболизацията наподобява коронарография, като се извършва пункция на артерия, през която с помощта на специален катетър се достига до артериите, които "хранят" с кръв миомата или простатния аденом. Емболизиращият материал се състои от множество микросфери с определен калибър, които "интелигентно" запушват циркулацията на кръв и така спират растежа на тумора, миомното образувание или простатната жлеза. Емболизацията на простатна жлеза е известна в света от над 10 години, но все още не толкова популярна у нас. 

Д-р Рареш Нечифор споделя своя професионален опит с българските си колеги

Процедурата се характеризира със сравнително бързо възстановяване. "Методът не е отрицание на хирургичното лечение - напротив, именно гинеколози и уролози насочват към нас подходящите пациенти, след като преценят какво лечение е най-подходящо за тях", подчертава д-р Борисов. Той допълва, че емболизацията е подходяща за хора, които са твърде рискови за оперативно лечение, както и за пациенти, при които "самата простатна жлеза е такава, че не са добри оперативните резултати". Лекарите в "Тракия" са помогнали вече на осем пациенти да се върнат към нормален ритъм на живот чрез емболизация. 

Лапароскопската или още наречена "миниинвазивна хирургия", „безкръвна хирургия“ навлиза все по - интензивно в практиката на болница "Тракия". (Повече тук)



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

500 хиляди с диабет в България

В България има над 500 000 души, диагностицирани със захарен диабет, като над 220 000 от тях са в преддиабетно състояние. 18 души всеки ден умират от усложнения  на диабета, като най-честите са сърдечно-съдовите или бъбречните. Основната..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
д-р Мария Жукова

Световен ден на болните от хемофилия отбелязваме днес

Хемофилията е рядко генетично заболяване. В България има над 700 души , диагностицирани с него. То засяга процеса на съсирване на кръвта и може да бъде овладяно с подходяща индивидуална терапия. Тя се провежда в домашни условия и не е необходим болничен..

публикувано на 17.04.24 в 15:53

Лекарите пренебрегват информираното съгласие и правото на второ мнение на пациентите

Пациентските организации са в дълг към пациентите в България, заради вялата разяснителна дейност за правата на пациентите. От друга страна, заради политическата обстановка у нас и Министерството на здравеопазването  провежда по-малко разяснителни и..

публикувано на 18.04.24 в 08:40

Психиатриите тънат в мизерия

Намаляване на пациентите в психиатричните болници и подобряване на условията в тях. За такава реформа в психиатричната помощ се обявиха последните управляващи. В техния план за възстановяване и устойчивост е предвидено да бъдат реновирани 34..

публикувано на 13.04.24 в 12:05

Мобилни медицински кабинети ще заработят в труднодостъпни селища на три области

От есента ще заработят мобилни медицински кабинети с екипи от специалисти, оборудвани с апаратура за клинична лаборатория в трудонодостъпните села на областите Стара Загора, Сливен и Бургас. С тях ще се провеждат информационни кампании, ефективна..

публикувано на 11.04.24 в 12:09

Съдбата на електронните рецепти

От началото на седмицата електронните рецепти за антибиотици отново са задължителни. В края на миналата година здравното министерство върна възможността за хартиени рецепти. Преди това, в средата на октомври, бе обявено, че те остават в..

публикувано на 06.04.24 в 12:52

Как да се справим с болките в кръста?

Болките в областта на гърба и по-конкретно в кръста се нареждат на второ място по честота на оплакванията сред пациенти в световен мащаб. Всеки човек е изпитвал подобни оплаквания, ако не често, то поне веднъж през живота си, а в тази връзка..

публикувано на 30.03.24 в 12:20

Мащабна кампания за борба с туберкулозата

Над 100 души бяха изследвани за туберкулоза през тази седмица в региона по повод Световния ден за борба със заболяването – 24 март. 30 от пробите са отрицателни, а резултатите на останалите ще са готови до няколко дни. Това съобщи в здравното..

публикувано на 23.03.24 в 12:38

Увеличава се броят на засегнатите от алергии

Приблизително 20 процента от населението в световен мащаб е засегнато от алергии. Те обичайно са предвидими, протичат еднотипно и за тях е характерна сезонна повторяемост. Това коментира имунологът Проф. д-р Ирена Манолова. Броя на..

публикувано на 22.03.24 в 12:27

Алергичните състояния не бива да се подценяват

Алергичните реакции зачестяват, но хората понякога трудно забелязват симптомите. След посещение при различни специалисти, грешна диагностика и лечение, често се стига до извод, че става въпрос заалергия. Състоянието не бива да се подценява, това..

публикувано на 22.03.24 в 12:19