Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории под липите:

Каква е връзката между мандолина и песничката "Зеленчуци който не яде"?

Кое е общото между мандолина, нотни листи и  детската песничка "Зеленчуци който не яде" - не, не е въпрос от "Стани богат", а отговора му знаят и разказват по изключително интересен и увлекателен начин в отдел "Нова история" на Регионалния исторически музей в Стара Загора. В съкровищницата на отдела пазят една прекрасна мандолина, която била притежание на Михаил Кочев.

А кой пък е Михаил Кочев -  той е учител, композитор и тъкмо авторът на музиката на популярната песничка от детството ни "Зеленчуци който не яде", разказва Райна Антонова  от отдел "Нова история" в Регионалния музей под Липите.  Освен на тази детска песничка, Кочев е автор на музиката и на други слушани в детството ни песни - "Прела баба",  "Кат' войници на редици"... 

А още по-интересно става, когато разберете, че композиторът е свързан със Старозагорско. Кочев е роден в града на Яворов през 1878-ма година. Неговият баща Георги бил съратник на Левски, един от съоснователите на тайен революциоен комитет. И като човек размирен, бунтар,  заедно с брат си Янко, бащата на Кочев бил пратен на заточение в Бурса. От дете малкият Михаил бил пленен от музиката. Родът му обаче го наставлявал да зареже цигулката, защото "цигулка къща не храни". 

Михаил заминал за Одеса с изричната заръка да се изучи за лекар. Но записал и завършил "музикални науки"  и се завърнал в Родината. Първоначално бил учител по музика в родния Чирпан, по-късно се преместил в Стара Загора. И отново работел като учител. Но поел и хор, развивал благотворителна дейност, създавал  музика за детски песнички. 

Една прекрасна мандолина, нотни листи и риза с народни шевици, дарени на Регионалния исторически музей от дъщерята на Кочев,  днес разказват  неговата история. Можете да я чуете в прикачения файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Започват 52-те литературни дни „Южна пролет“ в Хасково

С изложба, посветена на 145 години от рождението на Александър Паскалев започнаха Литературни дни „Южна пролет“. Експозицията е посветена и на 20 години от учредяването на наградата „Александър Паскалев“. Община Хасково връчва всяка година високото..

публикувано на 24.04.24 в 11:34

Илюстрациите в детските книги

"По дрехите посрещат, по ума изпращат" е казал мъдрият ни народ, но в контекста на най-книжният месец от годината, април, ще си позволя да интерпретирам с " По корицата посрещат, по съдържанието изпращат". А корицата, обикновено е украсена с илюстрация,..

публикувано на 23.04.24 в 16:30

Изложба в Чирпан събира снимки на абитуриенти от 70-те до 90-те години

Община Чирпан организира изложба със снимки на абитуриенти от 70-те, 80-те и 90-те години. До 10 май си събират всеки желаещ може да предостави фотографии, запечатали уникални моменти на някогашните зрелостници. Изложбата ще бъде открита на 24..

публикувано на 22.04.24 в 13:17

Старозагорка е ушила знамето на Клисура в Априлското въстание

Стара Загора може да се гордее с много имена, посветили себе си на Отечеството – дали живота си за свободата и подчинили дейността си на просперитета ни като народ. Днес, много от тези имена са забравени или останали незаслужено неизвестни за днешните..

публикувано на 20.04.24 в 08:00

Млади радиолюбители разработиха проект за независимо електрозахранване на комуникациите при бедствия и аварии

В Световния ден на радиолюбителя - 18.04, ще ви срещнем с инж. Георги Воденичаров, преподавател в Професионалната гимназия по електротехника и технологии "Г.С. Раковски" в Стара Загора  и Мариян Вълчанов, ученик от 11 клас. Инж...

публикувано на 18.04.24 в 09:35

80 години от "Черния Великден"

На днешния 17 април се навършват точно 80 години от най-жестоката бомбардировка над София по време на Втората Световна война.  На 17 април 1944 година,  по обед,  350 американски бомбардировачи, придружавани от изтребители „Тъндорболт“ и „Мустанг“,..

публикувано на 17.04.24 в 07:05

Чирпанлия представлява старозагорци при изработването на Търновската конституция

  В Деня на Българската конституция ще си припомним за един от онези избраници, които имат честта да представляват своя край и съграждани при изработването на основния закон за дейност на възродената българска държава след Руско-турската освободителна война..

публикувано на 16.04.24 в 07:55

Деца помагат на деца

Деца помагат на деца – едва ли това е изненада за родителите, които възпитават добродетелност и емпатия у своите наследници. Извън семейството, фондация „Благотворител“ дава възможност на ученици от цялата страна да представят идея за..

публикувано на 14.04.24 в 11:45

Щъркели гостуват в градината на фотографа Александър Иванов

Александър Иванов един от най-разпознаваемите български фотографи . Художникът на светлината от години снима България от птичи поглед. Хиляди са кадрите му направени от мотоделтапланер и парапланер, намерили място в албумите му. След нашествието на..

публикувано на 10.04.24 в 12:13

Международен ден на безопасната игла

10 април е Международен ден на...безопасната игла. Днес се навършват 175 години от патентоването й. Заслугата е на американеца Уолтър Хънт . Патентът на парчето огъната медна тел с обезопасяващ накрайник първоначално е наречена  "карфица за дрехи"...

публикувано на 10.04.24 в 11:30