Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кърлежите - опасности и как да се предпазим

Снимка: БТА

В периода на затопляне на времето се появяват и различни опасности, както за хората, така и за животните. Кърлежите са едни от паразитите, които се срещат най-често в топлото време.

Въпреки че е наложено мнението, че лятото е времето за разпространение на кърлежи, се оказва, че поради затоплянето на климата атаки от кърлежи върху хора и животни стават дори и през зимата. Това коментира доц. д-р Борислава Чакърова – специалист по Медицинска паразитология и тропически болести.

„Кърлежите имат много дълъг период в околната среда. Те стоят и чакат в растителността, не търсят активно своя гостоприемник. Той активно отива при тях и сам ги намира“, обясни д-р Чакърова.

Кърлежите могат да предават различни заболявания, особено ако са заразени. Най-разпространените болести в България от тези паразити са Лаймска болест и Марсилска треска. Д-р Борислава Чакърова, отбелязва че през 2024 година има 50% увеличение на заболелите лица от Лаймска болест спрямо предната година.

„Ако заболяването започне като грипоподобно състояние и кърлежът не бъде отстранен и не бъде проведено лечение, той предава болестта. Затова е важно кърлежите да бъдат отстранени своевременно“, каза специалистът.

Съществуват няколко превантивни мерки, които могат да се прилагат за опазване от кърлежи, които са определени като "невидима заплаха", отбелязва докторът:

„Избягване на места с гъста тревна растителност. Ексодовите (твърдите, пасищните) кърлежи живеят точно в такава влажна среда. Въпреки че е трудно да се каже на туристите да ходят само по отъпкани пътеки, избягването на гъстата растителност е превенция.“ Подходящо облекло при ходене сред природата. Дрехите трябва да покриват повърхностите на тялото, да се затварят плътно около глезените и китките и да са светли, за да могат кърлежите да се видят по-лесно.Задължително оглеждане за наличие на кърлежи след завръщане от разходки."

Другата защита срещу кърлежите е използването на препарати. Такива са репелентите, които прогонват кърлежите.

„Те се продават в аптеки под формата на спрейове, кремове или лосиони. Активното вещество в тях трябва да бъде над 30%. С репеленти се обработват външно дрехите и кожата. Действието им продължава пет-шест часа.“

Използват се и препарати, които директно убиват кърлежите, споделя д-р Борислава Чакърова. Това са т. нар. акароциди.

Подробности, чуйте в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Ивелина Катанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нова кръводарителска акция в Стара Загора

Районен център по трансфузионна хематология в Стара Загора подготвя нова акция по кръводаряване в центъра на града. Тя е предвидена за 2 юли, сряда. Тогава новата кръводарителска линейка ще бъде разположена пред общината и ще посрещне всички..

публикувано на 21.06.25 в 12:05

Храненето през летния сезон

Летният период изисква специално внимание към храненето, за да се поддържа добро здраве и лекота на организма. Има някои храни и напитки, които трябва да се избягват или ограничат през летните месеци, обясни диетологът Николина Димитрова. На..

публикувано на 17.06.25 в 14:49

Как да разпознаем летните вируси

Летните вируси, често атакуващи през този сезон, са разнообразни, но протичат по сходен начин. Обикновено най-често разпространени са ентеровирусите. Най-добрите условия за тяхното развитие са високите температури и наличието на вода, обясни за..

публикувано на 17.06.25 в 14:29

Ден на физическата активност в Стара Загора

Регионалната здравна инспекция в Стара Загора организира инициативата „Семейни стъпки към здравето“. Тя започна в 10 часа тази сутрин в парк „Артилерийски“. Събитието цели да обедини деца, родители, студенти и приятели в духа на физическата..

публикувано на 14.06.25 в 12:05

Първият в България мастърклас за ултразвукова диагностика и хирургично лечение на възпалителни кожни заболявания, събира водещи световни и български експерти в Стара Загора

Първият в България мастърклас, посветен на ултразвуковата диагностика и хирургично лечение на възпалителни кожни заболявания, събира водещи световни и български експерти в Стара Загора от 13 до 17 юни. Ръководителите на курса ще бъдат проф. д-р..

публикувано на 10.06.25 в 15:45
Проф. Любима Деспотова-Толева

В България на практика няма палиативни грижи

В България няма статистика колко хора реално се нуждаят от продължителни и палиативни грижи нито за възрастни, нито за деца. Това каза в интервю за Радио Стара Загора проф. Любима Деспотова - председател на Българското дружество по продължителни грижи..

публикувано на 10.06.25 в 14:19

Стартира кандидатстудентската кампания в Медицински колеж

От 2 до 20 юни ще се приемат документи за кандидатстване в Медицинския колеж към Тракийския университет. Подаването може да бъде и онлайн. Тестът по биология ще се проведе на 26 юни. Това съобщи в здравното предаване на радио Стара Загора „Часът на..

публикувано на 07.06.25 в 12:34

Същност и симптоми на сколиозата

Сколиозата е най-честото заболяване в детската възраст. Въпреки това, тя често е неглижирана от родители и учители, защото децата обикновено нямат оплаквания. Болките идват по-късно, след няколко години. Заболяването представлява изкривяване на..

публикувано на 03.06.25 в 14:29
проф. Руска Паскалева

Неправилната стойка: Риск за здравето

Гръбначните изкривявания представляват значим медико-социален проблем, който започва още в детството. Те могат да се проявят още от пет-шестгодишна възраст, когато децата започват да придобиват навици за стоене на стол, участват в подвижни игри и..

публикувано на 03.06.25 в 14:05

40 % от българите са зависими към цигарите

Всяка година на 31 май отбелязваме Деня без тютюнев дим . Мотото на кампанията за 2025 година е „Примамливи продукти. Скрити намерения. Разкриване на опасностите“. Темата на Световния ден е свързана с дизайнерските характеристики и..

публикувано на 31.05.25 в 12:05