Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато гърбът говори

Живот с диагноза: Болестта на Бехтерев

Анкилозиращият спондилит, известен още като болест на Бехтерев, е хронично възпалително ревматологично заболяване, което най-често засяга гръбначния стълб и сакроилиачните стави. Началото му обикновено настъпва в млада възраст и най-често при мъжете.

Болестта обхваща предимно млади хора, а мъжете са засегнати значително по-често“, сподели ревматологът д-р Весна Максимов. „Това е инвалидизираща болест с тежки последици както за пациентите, така и за обществото.“

Първите симптоми често остават подценени, тъй като могат да наподобяват обща мускулна болка или умора. „Основният симптом е хронична болка ниско в гръбнака, съчетана с изразена сутрешна скованост, която се подобрява при раздвижване.“

С времето болестта може да засегне и други стави – тазобедрени, раменни, а в някои случаи – и очите, сърцето или белите дробове. „Окото се зачервява, боли, получават се зрителни нарушения и засилено сълзене – това са характерни признаци на остър преден увеит“, поясни тя.

Диагнозата се поставя чрез разпит на пациента, лабораторни маркери (CRP, СУЕ, HLA-B27), както и чрез образни изследвания, най-често ядрено-магнитен резонанс.

Най-ранните и най-характерни промени се откриват в сакроилиачните стави – там виждаме първите признаци на възпалителния процес“, обясни специалистът.

Лечението е комплексно и насочено към овладяване на възпалението и забавяне на прогресията: „Терапията е поддържаща – използват се нестероидни противовъзпалителни средства, болестомодифициращи антиревматични лекарства и съвременни биологични терапии. Също така препоръчваме физиотерапия, плуване и двигателна активност.“

1/3 от пациентите достигат до тежка инвалидизация, ако болестта не бъде диагностицирана и лекувана навреме“, каза д-р Максимов. „При хронични болки в гърба, които продължават повече от три месеца, задължително потърсете лекарска помощ. Колкото по-рано започне лечението, толкова по-добри са прогнозите.“

Болестта на Бехтерев не може да бъде напълно излекувана, но с правилна терапия и активна рехабилитация, пациентите могат да водят пълноценен живот. 

Не игнорирайте симптоми като болки в кръста и скованост – те може да са сигнал за нещо сериозно.

Подробностите можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Тошка Събева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Храненето през летния сезон

Летният период изисква специално внимание към храненето, за да се поддържа добро здраве и лекота на организма. Има някои храни и напитки, които трябва да се избягват или ограничат през летните месеци, обясни диетологът Николина Димитрова. На..

публикувано на 17.06.25 в 14:49

Как да разпознаем летните вируси

Летните вируси, често атакуващи през този сезон, са разнообразни, но протичат по сходен начин. Обикновено най-често разпространени са ентеровирусите. Най-добрите условия за тяхното развитие са високите температури и наличието на вода, обясни за..

публикувано на 17.06.25 в 14:29

Ден на физическата активност в Стара Загора

Регионалната здравна инспекция в Стара Загора организира инициативата „Семейни стъпки към здравето“. Тя започна в 10 часа тази сутрин в парк „Артилерийски“. Събитието цели да обедини деца, родители, студенти и приятели в духа на физическата..

публикувано на 14.06.25 в 12:05

Първият в България мастърклас за ултразвукова диагностика и хирургично лечение на възпалителни кожни заболявания, събира водещи световни и български експерти в Стара Загора

Първият в България мастърклас, посветен на ултразвуковата диагностика и хирургично лечение на възпалителни кожни заболявания, събира водещи световни и български експерти в Стара Загора от 13 до 17 юни. Ръководителите на курса ще бъдат проф. д-р..

публикувано на 10.06.25 в 15:45
Проф. Любима Деспотова-Толева

В България на практика няма палиативни грижи

В България няма статистика колко хора реално се нуждаят от продължителни и палиативни грижи нито за възрастни, нито за деца. Това каза в интервю за Радио Стара Загора проф. Любима Деспотова - председател на Българското дружество по продължителни грижи..

публикувано на 10.06.25 в 14:19

Стартира кандидатстудентската кампания в Медицински колеж

От 2 до 20 юни ще се приемат документи за кандидатстване в Медицинския колеж към Тракийския университет. Подаването може да бъде и онлайн. Тестът по биология ще се проведе на 26 юни. Това съобщи в здравното предаване на радио Стара Загора „Часът на..

публикувано на 07.06.25 в 12:34

Същност и симптоми на сколиозата

Сколиозата е най-честото заболяване в детската възраст. Въпреки това, тя често е неглижирана от родители и учители, защото децата обикновено нямат оплаквания. Болките идват по-късно, след няколко години. Заболяването представлява изкривяване на..

публикувано на 03.06.25 в 14:29
проф. Руска Паскалева

Неправилната стойка: Риск за здравето

Гръбначните изкривявания представляват значим медико-социален проблем, който започва още в детството. Те могат да се проявят още от пет-шестгодишна възраст, когато децата започват да придобиват навици за стоене на стол, участват в подвижни игри и..

публикувано на 03.06.25 в 14:05

40 % от българите са зависими към цигарите

Всяка година на 31 май отбелязваме Деня без тютюнев дим . Мотото на кампанията за 2025 година е „Примамливи продукти. Скрити намерения. Разкриване на опасностите“. Темата на Световния ден е свързана с дизайнерските характеристики и..

публикувано на 31.05.25 в 12:05

Отбелязваме Световната седмица на щитовидната жлеза

Световната седмица на щитовидната жлеза се отбелязва тази година от 25 до 31 май. Възрастта на хората с проблеми намалява, отбелязва ендокринологът д-р Захари Никитов. Заболяванията обхващат предимно жени. Симптомите , за които трябва всеки да следи, са:..

публикувано на 29.05.25 в 13:25