Жителите на Ямбол не само знаят, но и харесват девиза на своя град.
„Ида от древността, отивам в бъдещето!"- какво по хубаво от това да имаш минало и да имаш бъдеще... да си знаеш корените, това е най- важното!"
Девизът на Ямбол „Ида от древността, отивам в бъдещето!" е споменат за пръв път в публикация на местния вестник Тракиец от 3 март 1935 г. Тогава на първа страница издателят и виден общественик Тотю Брънеков предлага своята идея за девиз на Ямбол, успоредно с виждането си какъв да бъде герба на града, разказва Светлана Бъчварова от Държавния архив в Ямбол.
„Брънеков предлага няколко елемента, които трябва да съдържа герба – фигурата на богинята Диана като символ на града, фазан, тъй като градът е бил прочут с отглеждането на фазани, павилионът на минералната баня като символ на курорт и подземни богатства, сноп жито и грозде, както и домашно животно понеже Ямбол е земеделски и скотовъден център, и крепост, за да става ясно, че е градско селище. Предлага, разбира се и девиз, който защо да не е „Ида от древността, отивам в бъдещето!".
Според Брънеков гербът и девизът са символи, който обединява представите за града, а също така е ценен елемент за известност и стопански напредък. Така историята на двата символа се превръща в обща история.
Започват да валят предложения, темата за герба се прехвърля и в общинския съвет. И до днес остава загадка как се стига до този, който става популярен, а именно на художника Иван Славов. Сагата не спира до тук, а се прехвърля на софийска почва. През 1937 г. на страниците „Слово" и „Зора" се разгаря остра полемика по повод герба на Ямбол. Проф. Харалампи Тачев, известният наш художник, декоратор и експерт в областта на хералдиката не одобрява нито герба, направен от Иван Славов, нито девиза на Брънеков.
„Смята, че девизът е прекалено дълъг и няма как да се събере на един ред – девизът трябва да е кратък, например- от миналото към бъдещето. Следва остра статия на страниците на Тракиец отново от Тотю Брънеков, който защитава своята идея за герб, съгласява се, че проектът на Славов е претрупан, че фабриката, колесницата и др. обекти нямат място в герба на Ямбол, но не се съгласява за намаляване на девиза. Следва писмо от Харалампи Тачев, изпратено до вестника и впоследствие публикувано, където професорът обяснява, че не е искал да оспорва идеята на Брънеков, препоръчал корекции върху герба от гледна точка на експерт по хералдика – когато опитен хералдист погледне герба, той ще го разшифрова и дори ще поиска да проучи историята и бита на този град. В този смисъл е поискал сюжетите да са рафинирани и пригодени за хералдическо изобразяване. Накрая дава пример с герба на София, който във вида, който е направен позволява да се поставя на книжа и различни документи. Впоследствие гербът се променя, става по-стилизиран, но девизът са запазва!", разказва Светлана Бъчварова.
Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..
56-годишна цигулка, майсторена от един от легендарните лютиери Нено Шивачев от Казанлък засвири за първи път преди броени дни. Инструментът бе просвирен от друга легенда - световноизвестният български цигулар Светлин Русев. По думите му..
На 21 юни отбелязваме ден на скейтбординга. Това не е просто някакъв ден от календара – това е денят, в който всички скейтъри по света излизат и карат. Крис Драгошинов е един от най-добрите персонални треньори по сноуборд и скейтборд. Наричат го..
Димитър Маринов е български актьор, играл в Холивуд. През 2019 г. става първият български актьор, качил се на сцената на Оскарите по време на 91-вата церемония след като филмът „Зелената книга“, в който участва във второстепенна роля, печели наградата..
Дълъг списък от весели, интригуващи и образователни занимания са включили в своята лятна програма и през тази година специалистите от Превантивно-информационния център по зависимости в Стара Загора. Заниманията са безплатни и се провеждат в офиса на ПИЦ..
Ако попаднете в Старозагорското село Памукчии, в центъра му ще срещнете погледа на поета –революционер Христо Ботев, който ви гледа от фасадата на едноименното читалище. А ако влезете по работа в кметството, на входа ще ви посрещне изпитателния син..
Юбилейното десето издание на Beerфестът ще се проведе от 3 до 7 септември на поляната в парк „Загорка“. Гостите на фестивала ще могат да се насладят на петдневна разнообразна музикална програма. Фестивалът ще бъде открит с изпълненията на Tino, последван..
Петър Благоев е едва на 16 години, но вече уверено прави първи крачки в света на литературата с дебютната си книга „Приказки от дерето“. Със свеж стил и нестандартен поглед, той създава причудливи приказни истории, които говорят еднакво силно както на..
Днес ви срещаме с две забележителни дами, които ни показват как грижата за външния вид и вътрешното състояние вървят ръка за ръка. Кремена Зюмбюлева, професионален маникюрист от Стара Загора, сподели как чрез изкуството на маникюра помага на клиентите..
На пищна церемония в четвъртък вечер Павел баня избра новия Цар на минералната вода в лицето на Христо Мудрев и Царица Роза за 2025 г. Симона Иванова. С тържеството беше дадено началото на 21-те Празници на розата в община Павел баня. Изборът бе..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net