3
Сигнал до министъра на околната среда и водите Манол Генов и до РИОСВ Стара Загора за нерегламентирани депа от асфалтови отпадъци от ремонта на АМ „Тракия“ по поречието на р. Тунджа, са подготвили народната представителка от ДСБ Кристина Петкова и общинската съветничка Пепа Генчева от Сливен.
Жителите на сливенските села Крушаре, Самуилово и Желю войвода се опасяват, че натрупаните отпадъци могат да отровят речната вода и да предизвикат наводнения след свлачища, които да заприщят речното корито при проливни или продължителни валежи. А през лятото да замърсят въздуха с размекването на асфалта поради високите температури.
"Сигналът съдържа снимки и клипове за нерегламентираните строителни отпадъци в непосредствена близост до леглото на Тунджа, в няколко частни имота и въпроси за клаузите в договора с фирмата изпълнител и евентуални санкции при нарушения на Закона за управление на отпадъците и на Закона за биоразнообразието", съобщи за РСЗ Пепа Генчева.
Доказателствата са от снимки и клипове, изпратени от жители на община Сливен и направени при проверка от самата г-жа Генчева. Тя изрази мнение, че това складиране на отпадъците не би могло да става без знанието на кмета на община Сливен.
Питанията до отговорните институции са: Коя е фирмата изпълнителка на ремонта и на какво правно основание складира строителните отпадъци от асфалт от автомагистралата в непосредствена близост до речното корито? Съществува ли утвърден план за управление на строителните отпадъци към договора с фирмата и посочени ли са в него депата за временното им или постоянно съхранение?
Фирмата задължена ли е да разчисти засегнатите терени и да възстанови земеделските земи? Ще бъдат ли наложени санкции ако се установи нарушение на Закона за управление на отпадъците и Закона за биоразнообразието?
Поради празничното заседание на местния парламент заради празника на града Димитровден, проблемът ще бъде представен пред общинските съветници на първото работно заседание на Общинския съвет на Сливен през ноември.
Стара Загора за четвърта поредна година ще се превърне в сцена за млади математически таланти. Фондация „Математика без граници“ и Фондация „Миню Балкански“ отново обединяват усилия в инициативата „Стара Загора търси математически таланти“ –..
Размерът на предлаганата финансова помощ за първо и второ дете да бъде между 200 и 600 лева, а за трето и всяко следващо между 2000 и 4000 лева , съобщи съветникът Филип Кънев и обясни механизма на работа на проекто наредбата за подпомагане при повече..
Заради катастрофа е затворен прохода "Шипка", информират от пресцентъра на областната дирекция на МВР. Тежко е пострадал мотоциклетист, който е откаран в болница. Сигнал за инцидента е подаден в 15.33 ч. На км. 174+800 движещ се в посока гр. Габрово..
Световният ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия, който през 2025 г. е на 16 ноември, ще бъде отбелязан в Стара Загора с информационна кампания под мотото „Шофирането не е игра“. На 16 ноември от 11 до 14 ч. в парк..
Автомобилите трябва да са с гуми за шофиране при зимни условия или с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 мм от 15 ноември до 1 март. Глобата за нарушителите е до 50 лева. Гумите с шипове са забранени. Припомняме, че от 1..
Православната църква почита днес Свети апостол Матей, който пръв е написал Евангелие. Матей бил родом от Капернаум, Галилея, наричали го още Левий. Той бил митар - събирач на данъци . На брега на Тивериадското езеро край Капернаум, където се..
Трима души загинаха, а един е ранен при тежка катастрофа на АМ „Тракия”. Инцидентът се случил близо до разклона за Стара Загора тази сутрин. Движението в участъка и в двете посоки вече е нормално, информираха от ОД на МВР Стара Загора...
Цял ден, изпълнен с музика и танци ще зарадва жителите и гостите на село Хрищени. Празникът на райската ябълка ще се проведе днес за 19 – ти път на площада пред НЧ „Стефан Генчев – 1901 г.“. Програмата ще започне в 11.00 ч. и ще продължи..
Днес не се очаква промяна в синоптичната обстановка. Над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево . В Дунавската равнина, а преди обяд и по долините на реките в Южна България, ще е мъгливо.Обявен е жълт код в 11 области на Северна България..
Полицията разследва отвличането на 21-годишна жена от Симеоновград от централна улица в Свиленград. Случаят е от вчера, а като основен заподозрян е арестуван мъж от Свиленград, с прякор Шрек. Заедно с него в ареста като съпричастни към случая са още..

Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net
