В СОК „Камчия“ световноизвестни учени обсъждат създаването на дигитална „библиотека“за славянскиръкописи и старопечатни книги
Санаторно-оздравителен комплекс „Камчия“ ще е домакин на Международна научна конференция „Писменото наследство и информационните технологии - El’Manuscript – 2014“. Форумът, който ще се проведе от 15 до 20 септември в Учебно-възпитателния център на комплекса, е организиран от Кирило-Методиевския научен център към Българската академия на науките в партньорство с Фондация „Устойчиво развитие за България“, Ижевския държавен технически университет, руското научно сдружение „Писмено наследство“ и „Диджитал Медиевалист“ – научно сдружение от Франция.
75 учени от България, Русия, Авствия, Германия, Франция, Италия, Испания, Естония, Литва, Полша и САЩ ще обсъждат създаването на съвременни средства за съхранение, описване, обработване, анализ и публикуване на ръкописни и старопечатни паметници, както и на исторически извори. Те ще коментират въпросите, свързани с подготовката и използването на електронните ресурси в хуманитаристиката, в културата и образованието.
Провеждането на конференцията в България ще даде възможност да се обсъди съхраняването и дигиталния достъп до славянското книжовно културно наследство, което е запазено както у нас, така и в чужди книгохранилища. Учените ще коментират възможностите за превръщането му в инструмент за подкрепа на европейската културна идентичност.
Паралелно с работата на конференциятаще се състои и школа за млади учени и докторанти. Тя ще включва лекции, практически занятия и консултативни сесии за работа с информационни системи и инструменти.
Сред именитите лектори, които ще участват в конференцията, са:
Проф. дфн Виктор Баранов - преподавател в Ижевския държавен технически университет в Русия. Той е инициатор на научното сдружение "Писмено наследство", което обединява специалисти, занимаващи се с изследване, описание, опазване, популяризиране и публикуване на ръкописни и старопечатни книги от средновековния и преднационалния период. Целите на сдружението са свързани със създаване на електронни библиотеки и базиданни на ръкописни и старопечатни книги, както и с разработване на методики за използването на информационните ресурси в областта на хуманистаристиката. Проф. Баранов е създател на сайта "Манускрипт" (http://mns.udsu.ru/).
Доц. д-р Славия Бърлиева е директор на Кирило-Методиевския научен център при Българската академия на науките. Тя е специалист по латински средновековни ръкописи, преподавател по Латинска палеография и Средновековна хронология на студенти от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Участва в редицапроектисвързани с дигитализацията на кирило-методиевскотописмено наследство.
Проф. д-р Хайнц Миклас е изтъкнат австрийски учен в областта на ранната славянска писменост и един от най-добрите познавачи на глаголическата писменост. Работи с ръкописите, съхранявани в манастира "Св.Екатерина" на Синай, както и по множество проекти, свързани с дигитализацията и електронната обработка на славянското писмено наследство. Преподавател във Виенския университет, чуждестранен член на БАН, почетен доктор на Софийския университет. Проф. Миклас говори добре българскиезик.
Санаторно-оздравителен комплекс "Камчия" и Фондация "Устойчиво развитие за България" са партньори на Кирило-Методиевския научен център към БАН. В резултат на успешното сътрудничество са проведени множество конференции в областта на славистиката и Кирило-Методиевското дело.
Тази неделя Турция се отправя към втори тур на изборите за президент. Това е първият балотаж на президентски избори в 100-годишната история на страната. Оспорваната битка за президентския пост ще се води между сегашния държавен глава Реджеп Тайип Ердоган, кандидат на Републиканския алианс, и Кемал Кълъчдароглу, кандидат на опозиционния..
И днес ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи, на места интензивни, придружени от гръмотевици и временно усилване на вятъра. Възможни са и локални градушки! Най-често ще духа слаб, по Черноморието до умерен вятър от север-североизток. Максимални температури ще са между 20 и 25 градуса, за Варна..
Всичко си има граници. Моята е, че не мога да приема демокрация да се гради на базата на лъжи и разклащане на устоите на държавата, обясни позицията си Мария Габриел. България е суверенна държава и е неприемливо да се говори за политизация на службите. Не е приемлив и компориса да подкрепиш някой, който се готви за демонтаж на държавата...
Днес е вторият ден от ХVІІ Общобългарски младежки събор „С България в сърцето“. Той се организира от община Каварна и Продуцентска къща „Пирина“. Илия Луков, инициатор и организатор на събора, пожела успех и здраве на всички участници, организатори, жури, публика, гостоприемни домакини. Три дни на фолклорната сцена в Каварна се редуват..
Паметникът на българските подводничари в близост до река Камчия е бил залят с червена боя , сигнализираха слушатели на Радио Варна. Монументът се намира до устието на реката на 4 километра от село Близнаци. Освен червената боя, по паметника има и надписи със спрей "Смърт на Москва "и "Слава на Украйна" . Извършителите на вандалската проява все още..
"Някой не желае да има редовно правителство, а президентът много иска да продължи да управлява". Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Даниел Митов. " Преговорите за съставяне на правителство с втория мандат продължават , въпреки скандала със записите от Националния съвет на „Продължаваме промяната",..
Всички сили, които имат нещо общо с Русия не искат да има правителство между двете първи коалиции в парламента. Ние обаче сме твърдо решени да съставим кабинет. Това подчерта, в предаването „Позиция“ на Радио Варна, народният представител от „Продължаваме промяната“ / „Демократична България“ Даниел Лорер. Според него, фокуса не трябва да е върху..
Новата книга на д-р Емилова ще бъде представена тази сряда, 26 април, от 18 часа в концертното студио на РАДИО ВАРНА. Книгата „Гладната революция на д-р Емилова“ разказва историите на 25-ма от нейните..