Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да спрем алармата и да спим повече ни съветват лекари

Периодът на самоизолация може да бъде полезен за това всеки човек да определи нуждата си от сън и да се откаже от ползването на будилник, като разчита на вътрешния си часовник, смята ръководителят на Центъра по медицина на съня в Московския държавен университет Александър Калинкин, предаде ТАСС. Според лекаря това може значително да подобни качеството на нощната почивка.

“Основният съвет сега е хората да не ползват будилник, особено в сегашната ситуация, тъй като никой от нас на практика не бърза за никъде в ситуацията на световна криза. Сънят трябва да е в такова количество и качество че да ви позволи да се будите сами”, допълва лекарят.

Според него използването на будилник, особено звуков, води до хронична липса на сън, „което се отразява не само на благосъстоянието и качеството на живот, но дори и на активността на генома“.

Според Калинкин продължителността на съня със сигурност влияе на състоянието на имунната система. “Към момента няма изследвания дали количеството сън влияе върху по-трудното заразяване с коронавируса, но такива изследвания са правени за грипа – със сигурност рискът от заболяване при човек, който спи повече от седем часа, в сравнение с човек, който спи по-малко от пет часа, се намалява с 250%.”

Лекарят съветва и как всеки човек да определи от колко сън има нужда: ако в делничен ден човек, който не е почивал, и е спал продължително без да се буди с будилник, се събуди енергичен, отпочинал и в добро настроение, значи това е неговата нужда от сън. Нужните часове сън са индивидуални и за хора над 18 години те са от седем до девет часа, но границите между шест и 10 часа също са приемливи.

Според скорошни изследвания на съня хората са започнали да си лягат и да заспят 30 минути по-рано. “Това е много добре, защото повечето хора имат изместване във фазата на заспиване до късни часове. Така че по-рано заспиването и ставането ще бъдат благоприятни”, каза експертът.

Ако пък по някаква причина сънят през нощта е нарушен, то човек може да си отпочине през деня. “Ако човек не спи през нощта, може да подремне през деня, като такъв сън трябва да е кратък – не повече от 30 минути”, предупреди лекарят. “Ако човек “превиши” нормата си от дневен сън, ще наруши заспиването вечерта, като този процес може да доведе до хронично безсъние. Ето защо дневният сън трябва или да е кратък, или да отсъства съвсем”.


Лекарят е изследвал и връзката между пряката слънчева светлина и нарушенията на съня. Слънцето е основен регулатор на фазите на заспиване и събуждане у човека.

“Трябва да се опитаме да прекараме максимално време на слънчево място през деня. Ясно е, че по време на карантината прекарваме повече време у дома. В такъв случай завесите трябва да бъдат отворени колкото е възможно повече”, казва Калинкин.

Минимизирането на кофеинови храни, тютюн и алкохол също ще помогне за здравословен сън. “Когато пие, човек може да заспи по-бързо, но тогава обикновено се събужда посред нощ”, обясни специалистът. “Можете да пиете кафе, но ако това се отразява на качеството на съня, тогава трябва да направите избор, което е по-важно: качеството на съня или енергията за час-два”, съветва лекарят.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

24-ти април – Международен ден в памет на жертвите на геноцида над арменците

Първоначално обявен като Международен ден за солидарност с арменския народ от Европейския парламент през 1987 г. по повод годишнина от началото /1915/ на геноцида над арменците в Османската империя. За първи път се отбелязва през 1989 год. Отбелязва се от всички арменци по света. Арменският геноцид е извършен умишлено и систематично..

публикувано на 24.04.24 в 07:36

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08

По темата "Планета срещу пластмаси" Балчик поставя кошчета за разделно събиране в детските градини

420 кг е резултатът от кампанията за разделно събиране на отпадъци от опаковки „За чиста околна среда“, организирана от Община Балчик във връзка с Деня на Земята – 22 април. Основно беше предадена хартия и по-малко пластмаса, обобщи днес управителят на сметосъбиращото предприятие БКС инж. Павел Павлов, отчитайки, че месечно машините събират между 400 и..

публикувано на 23.04.24 в 14:55

Филмират живота около влажните зони от Дуранкулак до Казашко

Започват снимки на пет късометражни филма за влажните зони в региона от Дуранкулак до Казашко. Филмите ще бъдат ползвани за обучителни срещи и ролеви игри, които ще насочат ученици да генерират идеи за устойчиво развитие на района. През август в с. Езерец ще се организира и четиридневен еко лагер, на който участниците ще се запознаят със значимостта..

публикувано на 23.04.24 в 11:23

Безплатна туристическа обиколка във Варна на 1 май

120 безплатни пешеходни туристически обиколки с професионални екскурзоводи ще се проведат във Варна през 2024 година. 98 от тях са на английски език, а останалите 22 - на български. Инициативата се провежда за единадесета поредна година, като организатори са дирекция „Туризъм“ към Община Варна и Туристическият информационен център, в партньорство  със..

публикувано на 23.04.24 в 10:22

В сряда отбелязваме юбилейното издание на "Ден без асансьори"

Тази сряда, 24 април, България ще отбележи десетото юбилейно издание на кампанията "Ден без асансьори". Целта на инициативата е да разпространи посланието за нуждата от ежедневна физическа активност и как изкачването на стълби може да бъде един лесен и достъпен начин да продължим да се движите ежедневно. „ Ден без асансьори“  е събитие, което насочва..

публикувано на 23.04.24 в 08:41

Световния ден на книгата и авторското право отбелязваме днес

Световния ден на книгата и авторското право отбелязваме днес. Във Варна в 8.30 часа в РБ „Пенчо Славейков“ започва Маратонът на четящите хора под надслов „Литературата среща образите“. XXII издание на „Маратон на четящите хора“ търси връзките между пространствата на въображението, които изгражда художественият текст, и..

публикувано на 23.04.24 в 06:27