Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Управляваме стари радиоапарати през телефоните си

Нов живот вдъхва на стари, забравени радиа /радиоапарати/ Минко Минков. Запазваме техния чар и техния ретродизайн и поне за момента сме единствените не само в България, но може би и в света, пояснява той за Радио Варна.

Страстта към старите радиоапарати датира от детските му години, но „тунинговането“ им е част от живота на Минко Минков и семейството му от около година.

Идеята се родила спонтанно. Минков имал силното желание  да “съживи“ стара прашасала реликва, която да огласи с модерен звук дома му.

Много  случайно попаднах на един радиопарат и го осъвремених. Мои приятели винаги с голяма изненада научаваха, че музиката идва именно от тaзи дървена кутия от 50-те години.

Оттам се запалихме да правим повече радиоприемници - с различни инсталации, с по-различни функционалности. В момента всички в колекцията разполагат с Bluetooth възможности и могат да се управляват и през смартфоните, разказва Минков.

По думите на колекционера рядко се намират добре запазени апарати, но за сметка на това отваряенто на кутиите е като отваряне на капсула на времето.

„Не мога да ви опиша, каква история разказват, когато ги разглобяваме. При някои добре си личи как са се грижили хората за тях. Майстори, които са ги поправяли са оставили своя отпечатък с подписа си. Личат си старите лепенки с производството от съответния завод, споделя още Минков.

Мисията на ентусиастите сега обаче е не да отстранят просто повреда, а напълно да трансформират и възкресят радиоапаратите така, че отличният звук да бъде гарантиран, а новият собственик да даде акцент на интериора си и да създаде уют в дома си.

„Реално подменяме цялата техника, която е вътре, но запазваме ретро дизайна. При някои от „тунингованите“ радиа старите копчета са още активни и могат да се използват за комуникация и контрол“, допълни Минков.

Според него ценителите на оригиналите няма да погледнат с добро око на преработките им, но по думите му за съжаление голяма част от тези апарати са нискочестотни, така че трудно могата да съответстват на качеството на музиката в наши дни. 

„Качеството на звука,  което предлагаме сега, е напълно измеримо с всички модерни музикални уредби, които ползваме и които са на пазара“, убеден е техникът.

„Вдъхването на нов живот на един радиоапарат на 60-70 години отнема повече от месец, по-трудно е самото им откриване. Повечето от тях са уникати, твърди още Минков, като обясни, че в процеса на преработката доста време отнема и самото чакане за нови части.

Подробностите чуйте в интервюто с Минко Минков.









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15