Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде децата могат да видят, да пипнат, да вдъхнат автентична история

| обновено на 06.07.20 в 18:32

Над 100 хиляди  души са преминали през единственият по рода си Музей на стъклото в Белослав.

Създаден е преди 10 години на мястото, където трябваше да спрат пещите в цеха за стъкло на компанията „Инхом” след газовата криза в началото на 2009-та г., на мястото, където за първи път в България в края на 19-ти век започва промишленото производство на стъкло у нас, днес край музея се оформя цял комплекс.

До месец и половина освен демонстрациия на духане на стъкло и експонати и машини, свързани с историята на производството на стъкло у нас, там ще може да се влезе и в единствената ни оцеляла подводница – „Слава”.

Парите за издръжката и на музея на стъклото и за ремонта на „Слава”, която предстои да бъде пребоядисана в следващите седмици, се осигуряват от фондация „Белославско стъкло” каза за Радио Варна председателят ѝ Данко Калчев.


Още за музея на стъклото чуйте от разговора му с Доротея Николова.

Домакините от Музея на стъклото ще отправят покана към посетителите чрез купуване на изделие от магазина /фигурки и изделия от стъкло/ или от новите екомодели - стъклената арматура и течността за борба с пожари, те за обработка срещу горене на дърво и текстил, да подпомогнат възстановяването и поддръжката на подводницата "Слава". От всяко купено изделие ще бъдат отделяни 20% за целта.
Изделия от стъкло в Музея на стъклото - Белослав 
Музейната експозиция на стъклото вече има своя малък юбилей - 10 години, не е в центъра на Варна, но е на своето правилно място, каза Калчев. Това е мястото, където се е родило първото промишлено производство на стъкло в България - в Белослав от 1893 година.  И тази автентичност ни накара подходът към подводницата да бъде същият, обясни той. Това е смисълът, каза още той, когато има такава над 100-годишна история.
Картина на майстор, работещ със стъкло в завода - Белослав 
Защо така неглижираме историята си? Много малко хора у нас знаят, че тук се е произвеждало стъкло, че е имало духано стъкло, че има Музей а стъклото
Фигурка на ледед, изработена чрез издухване на стъкло
Към днешна дата България е в топ 10 на производителите на стъкло в света.
Мисля, че бъдещето е свързано с образованието  и иновациите.
От десетина години се занимаваме с дребни изделия заедно с чуждестранни партньори и БАН.  И срещаме трудности в две неща:
Първото е, че в България  няма достатъчно акредитирани лаборатории, които да могат да сертифицират съответния иновативен продукт. Имаме показанията, тестовете на държавна лаборатория, но тя не е сертифицирана, за да ни документа, че този наш продект ще помогне на културата, на театрите, на музеите да си обработят инвентара, за да не гори.
И второто  - одобрено е всичко, акредитирани сме, но в правилниците за обществените поръчки не фигурират иновациите.
Тогава 100 хиляди души откъде дойдоха при вас в Музея?
От 100 хиляди души основно от България, 20-25% са чужденци - руски, германски туристи, много полски и чешки туристи, имаме договори с около 15 туроператори .  Нашият стеремеж е да работим и извън сезона. В последно време работим и по програми с министерството на образованието - музеите като образователна среда. Мисля, че това е бъдещето. И затова апелирам да се оставят по 2-3 дни в програмата на децата да ходят по такива места, да имат възможносто да ни посетят. Да видят реалности, които са си представяли чрез интерент, но тук при нас може да видят  на живо робот, как се издухва стъклото, а вече и да пипнат и помиришат истинска подводница. Това е смисълът от тази наша дейност.
Благодарност от фонд

Вижте в галерията още за история на производството на стъкло в Белослав от фоторепортажа на Галена Ковчазова и Румен Сарандев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15

Лекото метро по бул. "Цар Освободител" може да се замени и от електрически автобуси, ако е целесъобразно

"Лекото метро" във Варна ще бъде предимно „потопено“, по земя, а не чрез повдигнато на колони. Шумовото натоварване ще бъде многократно намалено. Това предвижда проектирането на разширението на варненския булевард „Цар Освободител“ според инж. Кольо Червенков. Като част от инженерния екип в проекта, в обзорното предаване на РВ „Позиция“,..

публикувано на 20.04.24 в 15:03

Собствените несгоди в България карат хората да се съмняват в Европейския съюз

Иван Люцканов е създател на проекта "Землевеж" , който представя статистически данни, представени по достъпен начин. Той у частва в подкаста "Европеец", посветен на евроизборите и перспективите пред Европейския съюз,  а домакин на събитието беше Концертното студио на Радио Варна.  "Х аресва ми да мисля, че мотото на подкаста е: "Светът и..

публикувано на 19.04.24 в 08:25
Пламен Манушев

Пл. Манушев: Липсват технически кадри у нас. И със средно образование, и с висше

За много сериозна липса на интерес да се изучават и работят професиите на корабни строители и инженери, алармира Пламен Манушев, вицеадмирал от запаса, който сега работи като консултант военни проекти и развитие в корабостроителния и кораборемонтен завод „Делфин“ във Варна. Според Манушев отливът от тази професия е от доста години, а в момента..

публикувано на 18.04.24 в 09:26