Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво не знаем за лечебната билка безсмъртниче?

Лечебната билка безсмъртниче /жълт смил/ е позната от столетия, но стана хит култура в България преди 6-7 години. От нея се произвежда етерично масло с изключително ценни свойства. Безсмъртничето /Helichrysum/ расте по песъчливи и крайбрежни места. Отглежда се трудно и при дестилацията се извличат малки количества масло, затова то е доста скъпо. Известни са около 500 вида в рода на безмъртничетата.

Християн Христов е добричлия, който от три години отглежда безсмъртниче в нива от 11 декара. Има и лавадулов масив.

„Всичко стана много случайно с безсмъртничето. По принцип масово се говореше за лавандула, но преди три години един приятел ми каза, че има разсад жълт смил от човек, който се отказва от него. Аз четох за билката една нощ, запалих се и на другия ден реших да взема разсада. Започнах начинанието до известна степен със страх, нямах уговорен пазар, просто реших да видя какво ще излезе“, разказа пред Про Нюз Добрич Християн.

Това става през 2018 година. В област Добрич тогава безсмъртничето станало хит, земеделци поръчвали разсади от Хърватия, от Сърбия. „Много стръкове се продадоха и много се засади. Но след първоначалната еуфория – както се случи с маточината например, много хора се отказаха и изораха масивите си. Останаха единици, може би десетина човека, защото е много трудна търговията на това масло, а пазарът в България не е развит. Търговците предпочитат оборотни продукти и бързи печалби“, споделя Христов и добавя: „Още се учим, наблюдаваме, изследваме, няма учебник за това нещо. Много са грижите, докато се създаде растението, да се прихване, да не го оставиш да се затреви. Има един откос, обикновено през юли.“

Добивите са според сорта, но по принцип от един тон зелена маса трябва да излезе около 800 грама етерично масло. Сортът на Християн е селектиран френски сорт, като от декар се добива около 1 тон растителна маса. При сушава година, като тази, добивите са по-ниски.

Цветът на етеричното масло варира от червеникав, през кехлибарен до жълт, в зависимост от начина на изваряване. Цената му е средно 500-600 евро за килограм, според показателите и качеството. Като цяло маслото от безсмъртниче е скъп продукт, като цената може да достигне и 3000 евро.

Ценната течност притежава топъл, земен аромат с екзотични и леко пикантни нотки, подобни на къри. Използва се като базова нотка в парфюмерията. Комбинира добре с аромати на лавандула, лайка, сандалово дърво, роза, бензое. Тонизира нервната система, балансира емоциите, помага за по-бързо възстановяване при симптоми на изтощение.

Присъства в скъпата козметика, в продуктите за лице, защото има репродуктивни свойства и подмладява. С помощта на този вид масло се изглаждат бръчките и се изравнява тенът на лицето. Възстановява се раздразнената от слънцето кожа, успокояват се възпаления. Подобрява се общото състояние на кожата, като маслото я прави стегната, гладка и сияйна и я предпазва от преждевременно стареене. Ползва се в ароматерапията, при масажи и за освежаване на въздуха в помещения.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15