Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светещи организми са се заселили във водите на Черно море

Снимка: РИМ-Бургас

"Чужд вид морски организми, наричат се ктенофори, са се заселили в Черно море през 90-те години. Те много приличат на медузи, но са от типа гребенести, не живеят прикрепено, а се носят из плактона“, разказа в интервю за програма „Хоризонт“ на БНР д-р Светла Далакчиева, главен уредник на Природо-научната експозиция в Регионалния исторически музей Бургас.

„Те се наричат гребенести, защото се придвижват във водата с едни гребенчета. Това не са типични видове за нашето Черно море, открити са в края на миналия век, пренесени са от Атлантическото крайбрежие, най-вече чрез корабите. Първи при нас пристига мнемиопсис лейди – друг от тип гребенести, проникнал в Черно море в началото на 80-те години на миналия век. Те много приличат на медузи и хората мислят, че са медузи, но теса морски същества, дълги 15- 16 сантиметра и са прозрачни и излъчват светлинки може да ги помислите във водата за найлон.“

Светла Далакчиева уточни, че нощем тези интересни морски организми излъчват ярка студена светлина, дължаща се на погълнати светещи бактерии.

„Наистина са много красиви – цветовете на дъгата пробягват по цялото им тяло.“

Светла Далакчиева посочи, че тези морски обитатели се наблюдават в цялото Черно море, срещат се основно в солени води и в края на лятото достигат максимална численост. Носят се по течението и така може да попаднат в устието на реки, които се вливат в морето, обяснява Далакчиева.

"Така хората могат да видят в устието на река в Странджа или в пристанище на Созопол между лодките в края на август."

Дакакчиева открои и друга особеност - като чужди видове за нашето море, те започват да се размножават неконтролируемо, защото нямат врагове и започват да нанасят вреда на местните видове – започват да ги конкурират, да се хранят с тях.

И въпреки че са много красиви, те са изключително опасни за биоразнообразието навсякъде по света. В нашия случай те започват да се хранят със зоопланктона, който е основната храна на малките рибки, когато се излюпят, а те се хранят и с хайвера на тези рибки."

"За няколко години те унищожават 45 на сто от тези запаси и вредата за Черно море е огромна. И не е имало начин да се справим с този проблем. 1997 година, 10 години след като мнемиопсис лейди е открита в Черно море, се открива втори вид - берое овата. И се оказва, че тя също е от вида ктенофора, тя се храни с мнемиопсис лейди. Така получаваме вид, които да контролира числеността на вида, който нанася вреди на нашите черноморски риби. Природата ни помага“, допълни Светла Далакчиева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В детска градина във Варна отглеждат билки и зеленчуци

В детска градина "Слънчева дъга" във Варна си направиха зеленчукова градина. Първоначално засяват само 8 билки, но вече в двора на заведението се отглеждат зеленчуци, някои от тях дори в оранжерия. Това разказа Янка Иванова, директор на детската градината. Децата с голяма отговорност и радост се включват в грижите за растенията още от поставянето на..

публикувано на 16.04.24 в 16:59

Жълт код за силен вятър във Варна в сряда, в Добрич се очакват гръмотевични бури

Жълт код е обявен за утре в областите Варна, Бургас и Добрич, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология.  Във Варненско и Бургаско се очаква умерен до силен вятър с пориви до 24 метра в секунда.  Синоптиците предупреждават, че в област Добрич вечерта се очакват гръмотевични бури, като ще има и условия за градушки.

публикувано на 16.04.24 в 14:24

Създават ли изпитите по НВО в 10. клас напрежение и кой има полза от тях?

Предстоят изпитите за Национално външно оценяване /НВО/ за учениците в 10. клас. Датите са 10 юни по български език и литература /БЕЛ/ и 12 юни по математика. Това, което следва от тях е, че ученикът получава документ за завършен първи етап на средно образование, но той не се равнява на документ за завършено средно образование и с него не може..

публикувано на 16.04.24 в 09:01

Ден на Българската конституция

16 април е Ден на Българската конституция и професионален празник на юристите в България. Денят се отбелязва от 1991 г. по инициатива на Съюза на юристите в България. На тази дата през 1879 г. е приета Търновската конституция - първата българска конституция, която се превръща в законодателна основа за обществено-икономическото развитие на..

публикувано на 16.04.24 в 08:05

Лесна работа: Празник на училището

Моето училище празнува половинвековен юбилей. Днес е тържественият концерт. А празникът? Той е нещо лично и много специално. Половин век, през който се случиха толкова много неща - цветни, интересни, невероятни, увлекателни, забавни и не толкова. С много съученици изгубихме връзка през годините и това е нещо естествено, наречено живот. Но,..

публикувано на 15.04.24 в 17:05
Посетител разглежда копие на Мона Лиза на Леонардо да Винчи на изложба в Лувъра, Париж.

15 април - Световен ден на културата и изкуството

На 15 април честваме Световния ден на културата и изкуството. Началото е поставено с т. нар. Пакт Рьорих или Вашингтонски пакт – на 15 април 1935 г., съобщава БТА. По инициатива на живеещия в емиграция след революцията в Русия художник Николай Рьорих (1874-1947) в кабинета на президента на САЩ Франклин Рузвелт е подписан първият Международен договор..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Диетата с периодично гладуване води до позитивни промени в мозъка

Учените, които се опитват да се справят с продължаващата криза със затлъстяването, са направили важно откритие: Периодичното ограничаване на калориите води до значителни промени както в червата, така и в мозъка, което може да открие нови възможности за поддържане на здравословно тегло, съобщи Science alert. Изследователи от Китай са изследвали 25..

публикувано на 14.04.24 в 10:12